ELi normid töökohal leiduvate kantserogeenide kohta

Rohkem kui pool tööga seotud surmajuhtumitest on tingitud vähktõvest. Euroopa Liidu eesmärk on kaitsta inimesi töökohal leiduvate kantserogeenide eest.

Kahjuritõrjetöötaja pihustamas pestitsiidide
©AP Images/European Union-EP

EL on kehtestanud eeskirjad, mis piiravad inimeste kokkupuudet kahjulike ainetega. Kahjulike ainete nimekiri vaadatakse korrapäraselt läbi ning vajadusel ajakohastatakse. Samuti on kehtestatud erireeglid töötajate paremaks kaitseks asbestiga kokkupuute eest.

Ohutu töökeskkond


17. veebruaril 2022 hääletas parlament kahjulike ainete töökohal piiramist käsitlevate ELi eeskirjade uuendamise poolt. Reeglid laiendavad direktiivi ulatust kartsenogeenide või mutageenide kohta töökohal, et hõlmata viljakusele kahjulikke aineid.

See seab kokkupuutepiiri akrüülnitraali ja nikli ühenditele ning madalama kokkupuutepiiri olemasolevate ainete benseenile. Euroopa Parlament sai nõusoleku sisse arvestada tingimus, et tervisehoiutöötajad, kes tegelevad ohtlike ainetega peavad olema paremini koolitatud ning palus Euroopa Komisjonil 2022. aasta lõpuks käia välja tootenimekirjad ja juhendid ohtlike toodetega tegelemiseks.

Loe rohkem ELi vähivastasest võitlusesest.

2017. aastal toimus direktiivi esimene läbivaatamine, mille käigus lisati kokkupuute piirnormid seoses 11 kantserogeense ainega.

2018. aasta detsembris kiitis parlament heaks veelgi rangemad reeglid. Õigusakti lisati kokkupuute piirnormid ja märkused aine kokkupuute kohta nahaga seoses kaheksa kantserogeense ainega, millega töötajad puutuvad kokku kas neid käideldes või sisse hingates (näiteks diiselmootori heitgaasid ja kasutatud mootoriõli).

2019. aastal uuendati reegleid uuesti, et lisada kokkupuutepiirid viiele kemikaalile, mida kasutatakse valdkondades nagu nikkel-kaadmiumi akude tootmine, tsingi ja vase sulatamine, laborid, elektroonika, matused, ehitus, tervisehoid, plast ja ringlussevõtt.

Kantserogeenid ja mutageenid

  • Keemilised ained, mis võivad põhjustada vähki või geenimutatsioone.

Tõhusam kaitse asbesti eest


ELis sureb igal aastal rohkem kui 70 000 inimest asbestiga kokkupuute tõttu.

2023. aasta oktoobris kinnitas parlament asbestiga kokkupuute piirmäära vähendamise reeglid.

Kokkupuutepiir alandatakse 0,1 kiult kuupsentimeetris 0,01 kiuni kuupsentimeetris. Üleminekuperiood puudub.

ELi liikmesriigid peavad kuue aasta pärast võtma kasutusele elektronmikroskoopia, mis suudab tuvastada praegusest õhemaid kiude.

Tööst põhjustatud vähktõbi – peamised faktid


Vähktõbi on ELis tööst tingitud surmajuhtumite põhjuste seas esikohal. Igal aastal seostatakse 52% surmajuhtumeist vähktõvega, 24% vereringesüsteemi haigustega, 22% teiste haigustega ja 2% vigastustega. Kõige levinumad tööga seotud vähktõve liigid on kopsuvähk, mesotelioom (põhjustatud kokkupuutest asbestiosakestega) ja põievähk.

Eriti ohustatud on ehitussektor, kemikaalide tootjad, auto- ja mööblitööstus, toiduainete tootjad, tekstiilitootjad, puidutöötlemistööstus ja tervishoiusektor.

ELi liikmesriikide reeglid


Loe rohkem, kuidas EL parandab töötajate õigusi, töötingimusi ning rahvatervist.

Loe rohkem:

Lisateave