Covid-19: Mida teeb Euroopa Parlament, et kriisi mõjusid leevendada

Parlament on võtnud endale eesmärgiks aidata ELi riikidel tegeleda koroonaviirusega ning selle sotsiaal-majanduslike tagajärgedega.

High Street Shops closing down with shutters closed, decline in shopping in Wales
© Stephen Davies / Adobe Stock

Parlamendi toetus

 

26. märtsi erakorralisel täiskogu istungil kiitis Parlament heaks kolm algatust, et aidata inimestel ja ettevõtetel kriisiga toime tulla. Heakskiidetud meetmed on:

 

Parlament võttis vastu lisanduvad meetmed erakorralisel täiskogu istungil, mis peeti 16-17. aprillil Brüsselis:

  • Maksimaalne paindlikus rakendamaks seni kasutamata ELi struktuurifonde võitluses koroonaviiruse pandeemia mõjude vastu
  • Suurem toetus ELi kaluritele, vesiviljelejatele ja põllumajandustootjatele
  • Euroopa abifond enim puudust kannatavate isikute jaoks jätkab toetuse pakkumist seal, kus seda on kõige rohkem vaja

 

Lisaks hääletasid parlamendiliikmed plaanide poolt vabastada rohkem kui kolm miljardit eurot, et toetada ELi riikide tervishoiusüsteeme ja võtsid vastu resolutsiooni, nõudes suurt majanduse elavdamise paketti ja ELi solidaarsusfondi koroonaviiruse vastu.

 

Vastuvõetud ettepanekud on osaks ELi koordineeritud vastusest takistamaks koroonaviiruse pandeemia negatiivseid mõjusid.  Euroopa Komisjon esitas koroonaviiruse vastase strateegia 13. märtsil.

 

Vaata meetmeid siit.

 

Euroopa Parlamendi president David Sassoli on heaks kiitnud Euroopa Komisjoni väljapakutud meetmed koroonaviirusega tegelemiseks.

 

President Sassoli sõnul on Parlament võtnud endale kohustuse kinnitada need meetmed niipea kui võimalik.

 

”Covid-19 sunnib meid kõiki olema vastutustundlikud ja ettevaatlikud. See on delikaatne olukord meie kõigi jaoks. Parlament jätkab oma tööd ning oma kohustuste täitmist. Mitte ükski viirus ei saa takistada demokraatiat.”

“Oma riikide päästmiseks peame tegutsema Euroopas üheskoos. Peaksime panustama ühiselt veelgi rohkem. Täna on Euroopa võtmesõnaks solidaarsus. Kedagi ei jäeta üksi ja keegi ei tegutse üksi.”
David Sassoli
Euroopa Parlamendi president

 

ELi strateegia epideemiaga tegelemiseks

 

Euroopa Komisjoni ettepanek näeb ette:

  • Tagada, et liikmesriikide tervishoiusüsteemidel oleksid piisavad vahendid läbi ühisturu ning tootmis- ja jaotamisahela säilitamise
  • Toetada inimesi nii, et ei tekiks ebaproportsionaalset majanduslikku mõju ega kriisi pikaajalisi mõjusid
  • Toetada ettevõtteid ja tagada, et finantssektori likviidsus jätkaks majanduse toetamist
  • Lubada ELi liikmesriikidel käituda otsustavalt koordineeritud viisil, sealhulgas lõdvendada reegleid riiklikule abile ja toetusmeetmetele

 

Loe, mis meetmeid on Euroopa Parlament kasutusele võtnud, et võidelda pandeemia vastu.