Prantsusmaa president Macron kaitses Euroopa suveräänsuse ideed 

Pressiteade 
Täiskogu istung 
 
 
Prantsusmaa president Emmanuel Macron pidas kõne ELi tulevikust EP täiskogu istungil Strasbourgis  

Teisipäeval arutas Prantsusmaa president Emmanuel Macron parlamendiliikmetega Euroopa tulevikku.

"Euroopa Parlament on, minu arvates, Euroopa legitiimsuse, vastutuse ja vitaalsuse asukoht. Sooviksin, et jätaksime selja taha lõhed põhja ja lõuna, ida ja lääne, suurte ja väikeste vahel, " ütles Macron.

 

"Meie ülesandeks lähikuudel on läbi viia arutelu Euroopa tuleviku kohta, et mis võimaldada kodanikel otsuseid vastu võtta," ütles ta saadikutele viidates lähenevatele EP valimistele. "Selleks, et tegeleda suurte väljakutsetega üle maailma, vajame suveräänsust, mis on suurem meie enda omast ja mis täiendab seda: meil on vaja Euroopa suveräänsust.“

 

Parlamendi president Antonio Tajani tänas president Macroni riigi- ja valitsusjuhtidega EPs korraldataval Euroopa tulevikku puudutaval arutelul osalemise eest. „Euroopa tulevik algab siit, Euroopa demokraatia südamest,“ ütles Tajani.  „On aeg üheskoos  visioon reaalsuseks muuta valdkondades nagu rände haldamine, tugev kaitse- ja välispoliitika, et tagada turvalisus Euroopas.“

 

Enamik EP fraktsioonijuhte tervitas president Macroni euroopameelsust ja Prantsusmaa rolli hiljutistes sõjalises sekkumises Süürias, esitades üleskutseid ELi suuremaks rolliks maailmas ja ELi sõjaväe loomiseks. Osa saadikuid tõstis esile väljakutseid, millega ELil tuleb tegeleda, sh võitlus terrorismiga, rände haldamine, digitehnoloogiad ja ELi pangandus- ja rahaliidu loomine.

 

 

 

Videosalvestised sõnavõttudest

 

Antonio Tajani, EP president

Emmanuel Macron, Prantsusmaa president - 1. osa

Emmanuel Macron, Prantsusmaa president - 2. osa

Jean-Claude Juncker, Euroopa Komisjoni president

Manfred Weber, EPP

Udo Bullmann, S&D

Syed Kamall, ECR

Guy Verhofstadt, ALDE

Philippe Lamberts, Greens/EFA

Patrick Le Hyaric, GUE/NGL

Florian Philippot, EFDD

Nicolas Bay, ENL

 

Taust

Arutelu president Macroniga on neljas EPs toimunud arutelu ELi riigi- ja valitsusjuhtidega ELi tulevikust. Eelmistest aruteludest  võtsid osa Iirimaa peaminister Leo Varadkar (17. jaanuaril) Horvaatia peaminister Andrej Plenkovic (6. veebruaril) ja Portugali peaminister António Costa (14. märtsil).

 

Järgmistel aruteludel osalevad Belgia peaminister Charles Michel’iga (3. mail), Luksemburgi peaminister Xavier Bettel (29. mail), Poola peaminister Mateusz Morawiecki (juulis), Kreeka peaminister Alexis Tsipras (septembris), Eesti peaminister Jüri Ratas (oktoobris), Rumeenia president Klaus Ioannis (23. oktoobril) ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel (novembris).