Mis on Euroopa tuleviku konverents ja kuidas see toimub?

Euroopa tuleviku konverents annab kõigile eurooplastele võimaluse rääkida kaasa Euroopa Liidu tuleviku kujundamisel.

Infograafika Euroopa tuleviku konverentsi kohta.
Euroopa tuleviku konverents

Maailmas, kus tuleb võidelda nii pandeemia kui ka ülemaailmsete väljakutsetega, nagu kliimamuutused, soovib Euroopa Liitu soodustada avatud ja demokraatlikku arutelu kodanikega nende väljakutsetega toimetulekuks ja Euroopa tuleviku kujundamiseks.

Kaasav ja demokraatlik protsess


Hiljutine Eurobaromeetri uuring näitas, et 92% eurooplastest soovib, et kodanike häält „võetaks rohkem arvesse Euroopa tulevikuga seotud otsuste tegemisel”. Euroopa tuleviku konverentsi eesmärk on see teoks teha.

Euroopa Parlament, ELi Nõukogu ja Komisjon kutsuvad kõiki eurooplasi jagama oma ideid selle kohta, millises suunas peaks Euroopa arenema, millised peaksid olema ELi prioriteedid ning kuidas kohaneda pandeemia-järgse maailmaga.

Euroopa tuleviku konverentsil osalenute soovitused kogutakse kokku digitaalse platvormi kaudu. Nende põhjal koostatakse konkreetsed ettepanekud, mis kajastuvad ka ELi tegevustes. Parlament, ELi Nõukogu ja Komisjon on lubanud eurooplaste ettepanekuid kuulda võtta.

Oodatud on osalema kõik eurooplased, olenemata nende vanusest, soost, haridusest või elukutsest. Parlament soovib tagada eelkõige noorte aktiivse osaluse, seetõttu keskendus ka 2021. aasta Euroopa noorteüritus (EYE) nende nägemusele ja ideedele Euroopa tulevikust.

Kuidas konverents toimub?


Konverentsi digitaalne platvorm avati 19. aprillil. See võimaldab jagada ideid ja nende üle arutada ning korraldada üritusi üle Euroopa.

Euroopa kodanike paneelarutelud vaatavad läbi digitaalsel platvormil välja käidud ideed ja arutlevad selle üle, mis ELis muutuma peaks. Üritusel on neli 200-liikmelist kodanike paneeli, millest igaüks käsitleb erinevaid teemasid:

  • Tugevam majandus, sotsiaalne õiglus, töökohad, haridus, noored, kultuur, sport ja digipööre
  • Euroopa demokraatia, väärtused, õigused, õigusriik, julgeolek ja turvalisus
  • Kliimamuutus, keskkond ja tervishoid
  • EL maailmas ja ränne


Iga paneel kohtub vähemalt kolm korda. Sõnastatakse soovitused, mis seejärel esitatakse konverentsi täiskogule.

Konverentsi täiskogul on Euroopa tuleviku konverentsil keskne roll, kuna seal kohtuvad ELi institutsioonide esindajad ja liikmesriikide parlamendid Euroopa kodanikega, et arutada ja töötada välja ettepanekud. Euroopa Parlament soovis, et täiskogu istungil osaleksid nii Euroopa Parlamendi liikmed, liikmesriikide parlamendid kui ka kodanikud.

Infograafika Euroopa tuleviku konverentsil osalejatest.
Euroopa tuleviku konverentsi osalejad.

Konverentsi avaistung toimus 19. juunil Strasbourgis. Euroopa tuleviku konverentsi teine täiskogu istung toimub 22.-23. oktoober.

Uuri lähemalt, kes Euroopa Parlamendi esindajatest kuuluvad Euroopa tuleviku konverentsi täiskogusse.

Juhatus vastutab konverentsi toimimise eest. Konverentsi juhatus koosneb Euroopa Parlamendi, nõukogu ja Euroopa Komisjoni esindajatest ning välisvaatlejatest.

Mis on konverentsi väljundid?


Konverentsi väljundid sõltuvad kodanike tehtud ettepanekutest ja peetud aruteludest.

Juhatus koostab lõpparuande konverentsi täiskogul heaks kiidetud ettepanekute põhjal. Aruanne koostatakse koostöös täiskoguga ja see esitatakse Euroopa Parlamendile, nõukogule ja Euroopa Komisjonile. Aruannet võib oodata kevadel 2022.

Parlament on rõhutanud, et konverents peab avaldama reaalset mõju ELi toimimisele ja töötab aktiivselt selle nimel, et kodanikud oleksid ELi poliitika ja otsuste keskmes.