Euroopa tulevik: kodanike paneel esitas ettepanekud demokraatia ja ELi uuendamisest

10. –-12. detsembril Firenzes toimunud paneelil esitati ettepanekud, kuidas tagada ELi väärtustest kinnipidamine, tugevdada demokraatiat ja võidelda diskrimineerimise vastu.

Eurooplased kohtusid paneeli jaoks Firenzes, et arutada Euroopa demokraatia, õiguste, julgeoleku ja õigusriigi seisukorra üle.

Nädalavahetusel toimunud Euroopa tuleviku konverentsil osales umbes 200 inimest. See oli Euroopa kodanike paneeli kolmas ja viimane istung, mis oli pühendatud Euroopa demokraatiale, väärtustele ja õigustele, õigusriigile ning julgeolekule. Koroonapandeemia levikust tingituna said panelistid osaleda ka veebi teel.

Osalejate ettepanekud keskendusid viiele teemale:

  • Õiguste ja võrdse kohtlemise tagamine
  • Õigusriigi ja demokraatia kaitse
  • ELi uuendamine
  • Euroopa identiteedi ehitamine
  • Kodanikuosaluse tugevdamine

Osalejad hääletasid alates septembrist toimunud kolmel istungil koostatud 42 ettepanekut. Iga ettepanek pidi saama 70% osalejate toetuse, et see vastu võetaks. Ainult kolmel jäi künnis saavutamata.

„Meil olid kolm väga kiiret, aga väga huvitavat päeva. Meil on küll eriarvamusi, kuid meil õnnestus siiski koos midagi suurepärast saavutada,” ütles Gabriele Elisabeth Schulze Hobeling Saksamaalt.

Loe, mis on Euroopa kodanike paneelid ja mis on nende eesmärk.

Õiguste ja võrdse kohtlemise tagamine

Et võidelda ebavõrdse kohtlemisega Euroopa Liidus, tegid panelistid ettepaneku seada töökohtadel sisse kvoodid haavatavatele gruppidele nagu vähemused, naised, noored ja vanurid. Ettevõttetel, kes kvootidele vastavad, oleks ligipääs toetustele või maksusoodustustele.

 

Oli ka ettepanek sisse seada miinimumstandardid meediaiseseisvusele ning sanktsioonid ettevõtetele, mis rikuvad andmekaitsereegleid.

Demokraatia ja õigusriigi kaitse

Üheks olulisimaks teemaks oli panelistide jaoks Euroopa väärtuste kaitsmine. Nad tegid ettepaneku muuta ELi rahastuse mehhanismi, mis muudaks toetuse saamise sõltuvaks riigi õigusriigi põhimõtetest kinnipidamisest. Kodanikud soovisid, et kõiki õigusriigi põhimõtete rikkumisi sanktsioneeritaks, mitte ainult neid, mis mõjutavad ELi eelarvet. EL peaks kodanike hinnangul tagama ka meedia mitmekesisuse ja selle, et poliitikutel ei oleks meedia üle võimu.

ELi uuendamine

Paneeli ettepanekud tõid välja, et ELi institutsioonide nimede muutmine aitaks institutsioonide rolli paremini selgitada. Osalejate arvates peaks olema võimalik hääletada ka ELi-taseme poliitiliste parteide poolt. Samuti peaks kodanikel olema võimalik äärmiselt oluliste teemade puhul teha oma hääl kuuldavaks ELi-ülestel referendumitel, mida korraldaks Euroopa Parlament.

Samuti soovisid panelistid, et EL investeeriks töö- ja elukvaliteeti (haridus, tervis, eluase, eakate ja puuetega inimeste hoolekanne) ja käis välja võimaluse, et seda rahastataks suurkorporatsioonide maksurahast.

Euroopa identiteedi ehitamine

Võitlus populismi vastu ja valeinformatsioon, ELi puudutava kommunikatsiooni parandamine meedias ning ELi demokraatiat ja väärtuseid käsitlevate kursuste pakkumine immigrantidele - need on vaid mõned välja käidud ideed paneelist, mille eesmärk on Euroopa identiteedi tugevdamine.

„Ma tahan, et inimesed jagaksid samu väärtuseid ja soovin, et Euroopa kodanikud näeksid, et oleme tegelikult kõik sarnased. Meil on ühised eesmärgid ja raskused ning me peaksime koos töötama, et neile lahendused leida,” ütles Daniel van Lomwel Hollandist.

Kodanikuosaluse tugevdamine

Et eurooplasi paremini kaasata, soovitasid panelistid ELil ning rahvus- ja regionaalvõimudel rohkem koostööd teha, arendada koolide jaoks kodanikeosalust käsitlev tegevuskava ning seada sisse kodanikeassambleed. Samuti soovitasid nad taaselustada Euroopa põhiseaduse arutelu.

„Tavaliselt kui inimesed tunnevad, et nad on otsustamisse kaasatud, siis nad juba mõistavad paremini, et nemad on need, kelle jaoks neid otsuseid tehakse. Ja nii nad osalevad rohkem ning usaldavad organisatsiooni ennast rohkem, sest nemad ise on otsustusprotsessi kaasatud,” ütles Soomest pärit Jarno Hilvenius.

Saa rohkem teada meie videost.

Mis edasi?

Paneeli esindajad esitlevad ja arutavad oma ettepanekuid järgmisel konverentsi istungil 21.-22. jaanuaril. Istungil osalevad ELi institutsioonide, rahvusparlamentide, kodanikuühiskonna ja kodanike esindajad.

Konverentsi lõpptulemust esitletakse aruandes Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni presidentidele, kes on lubanud nende ettepanekute kallal töötamist jätkata.

Ülejäänud Euroopa kodanike paneelid võtavad samuti lähitulevikus ettepanekud vastu järgmistel teemadel:

  • 1. paneel - tugevam majandus, sotsiaalne õiglus ja töökohad/ noored, sport, kultuur ja haridus/ digipööre
  • 2. paneel - kliimamuutus, keskkond / tervis
  • 4. paneel - Euroopa Liit ja maailm / ränne.

Jaga oma ideid Euroopa tulevikust konverentsi platvormil.

Euroopa kodanike paneelid