Kokkuleppest tegudeni: mis on päevakorral Marrakechi kliimakõnelustel?

Marokos Marrakechis toimub sel nädalal ÜRO kliimakonverents COP22, kus on päevakorral mullu detsembris sõlmitud Pariisi kliimakokkuleppe elluviimine. Euroopa Parlamenti esindab kohapeal 12 saadikust koosnev delegatsioon.

Marrakechi kliimakonverentsi logo
ÜRO kliimakonverents Marrakeschis, Marokos

Teisipäevast reedeni Marokos viibiva delegatsiooni eesotsas on parlamendi keskkonnakomisjoni juht Giovanni La Via (EPP, IT). Delegatsioonile annab kõneluste käigust iga päev ülevaate Euroopa Komisjonis kliimapoliitika eest vastutav volinik Miguel Arias Cañete.


Lisaks on parlamendi esindajatel kavas kohtumised võimalikult paljude teiste delegatsioonide ja vabaühendustega, et selgitada neile Euroopa Liidu positsioone.


COP22


Marrakechis on üheks peamiseks teemaks riiklike kliimaeesmärkide läbipaistvus. See tähendab, et võetud kohustuste täitmist peab olema võimalik jälgida – riikidel tuleb lähtuda ühtsetest aruandlusnõuetest.


Ühtlasi on Marokos kõne all kliimamuutuste pidurdamiseks tehtavad pingutused enne 2020. aastat, mil Pariisi lepe käivitub. Samuti on päevakorras arengumaade toetamine, seda nii rahaliselt kui tehnoloogia ja suutlikkuse tõstmise poolelt.


Möödunud aasta detsembris sõlmisid 195 riiki Pariisis universaalse ja siduva kliimalepingu. Selle järgi peab globaalne keskmine temperatuuri tõus jääma alla kahe kraadi Celsiuse võrreldes industrialiseerimise eelse ajaga. Pariisi kokkulepe jõustus 4. novembril 2016.