Saadikud Türgis: hinnang Süüria põgenike olukorrale 

 
 

Türgis asuvaid põgenikelaagreid, kus peamiselt elavad Süüriast saabunud, külastasid möödunud nädalal kaks Euroopa Parlamendi delegatsiooni.

Nii EP kodanikuvabaduste komisjoni kui eelarvekomisjoni delegatsioon tutvusid Türgis põgenike olukorraga 8.–11. veebruarini, külastades muu hulgas Nizipi ja Osmaniye põgenikelaagreid. Delegatsioonide eesotsas olid vastavalt Sylvie Guillaume (S&D, FR) ja Jean Arthuis (ALDE, FR).

Ligi viis aastat väldanud Süüria kodusõjas on praeguseks hukkunud 250 000 inimest. Kodudest on pidanud lahkuma 11 miljonit inimest, kellest Türgis viibib 2,5 miljonit. Kusjuures viimase kahe nädala jooksul Aleppo provintsis ägenenud sõjategevuse tõttu on Türgi piirile saabunud tuhandeid uusi põgenikke.

 

Kodanikuvabaduste komisjon

Seitsmeliikmeline EP kodanikuvabaduste komisjoni delegatsioon külastas Türgis asuvat Nizipi põgenikelaagrit 9. veebruaril. Laager pakub peavarju 15 000 põgenikule ja jääb Süüria piirist 45 kilomeetri kaugusele. Delegatsiooni juhtinud EP asepresident Guillaume märkis, et parlamendi sõnumiks on tõsta esile Türgi võimude ja kohaliku kogukonna pingutusi.

Delegatsiooni liikmed tunnustasid Türgit põgenikele peavarju, toidu, tervishoiuteenuse ja hariduse pakkumise eest. Samas rõhutasid nad, et vaid 10 protsenti Türki jõudnud Süüria põgenikest elab põgenikelaagrites.

Lisaks külastas EP delegatsioon väljaspool laagreid elavaid Süüria peresid, kes saavad toetust Euroopa Liidult. "Tingimused põgenikelaagrites ja väljaspool on vägagi erinevad. Väljaspool laagreid asuvad põgenikud on äärmiselt ebakindlas olukorras ja vajavad kiirelt tuge eelkõige koolihariduse ja töövõimaluste osas," lausus Guillaume.

Süüria põgenikest moodustavad umbes poole lapsed. Väljaspool põgenikelaagreid viibivatest põhikooliealistest lastest aga vaid 14 protsenti on pandud kooli kirja.

Samuti kohtus kodanikuvabaduste komisjoni delegatsioon Ankaras nii Türgi kui ÜRO Pagulaste Ameti esindajatega.

Eelarvekomisjon

Parlamendi eelarvekomisjoni delegatsiooni kuulus 11 saadikut, kelle ülesandeks oli hinnata ELi poolt põgenike vastuvõtmiseks Türgile eraldatud vahendite kasutamist. 10. veebruaril viibis delegatsioon Osmaniye põgenikelaagris, kus muu hulgas vaadati üle liidu poolt rahastatavad toidupood ja raamatukogu.

"Tunnetan nende kannatamatust naasta koju. Meie prioriteediks peab olema rahu tagamine Lähis-Idas, sest vaid nii on võimalik leida rändekriisile lahendus," ütles delegatsiooni juht Arthuis' pärast kohtumist põgenike peredega.

Ta rõhutas, et ELi poolt Türgile eraldatud vahendid tuleb kiirelt kasutusele võtta. "Vajame Türgi poolelt läbipiastvust ja selgust. Siin valitseb tõeline hädaolukord ja usaldus on hädavajalik, kui soovime kiirelt tegutseda."

Lisaks kohtus delegatsioon visiidi käigus Türgi, ÜRO Pagulaste Ameti, maailma toiduabi programmi ja UNICEFi esindajatega.

ELi sammud

 

Euroopa Liit koos liikmesriikidega on Süüria humanitaarkriisi leevendamisse panustanud praeguseks üle viie miljardi euro. 3. veebruaril leppisid liikmesriigid kokku uue Türgile mõeldud kolme miljardi euro suuruse pagulasrahastu loomises.

Põgenike võõrustamise kõrval on Türgi peamine riik, kust liigutakse edasi Euroopasse. Välispiiriagentuuri Frontexi andmetel tuvastati 2015. aastal ELi välispiiril 1,83 miljonit ebaseaduslikku piiriületust, aastal 2014 oli see näitaja 283 500.

Põgenikevool ei näita kahanemise märke. ÜRO Pagulaste Ameti andmetel saabus 2016. aasta esimese kuue nädalaga Euroopasse mööda merd 80 000 põgenikku. Üle 400 põgeniku on sel aastal kaotanud merel elu.

 

Loe EP Türgi visiitidest lähemalt Storify vahendusel.

Lisaks hoiavad meie põhjalikud ülevaated silma peal Süüria arengutel ja rändekriisil.