Schengen on taastumise võtmeks – intervjuu kodanikuvabaduste komisjoni esimehega 

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 
Juan Fernando López Aguilar  

„ELi piirid peaksid avanema niipea kui võimalik,” ütles LIBE komisjoni esimees Juan Fernando López Aguilar. Loe lähemalt meie intervjuust.

Pärast kuid kestnud vaba liikumise piiramist Schengeni alal nõuab Euroopa Parlament kiiret ja kooskõlastatud tegevust piirangute kaotamise osas. Juunis toimuva täiskogu istungi eel arutas kodanikuvabaduste komisjoni esimees Juan Fernando López Aguilarpiirideta ala taastamise võimaluste (S&D, Hispaania) ja Covid-19 kriisist saadud õppetundide üle.

Millal avatakse Schengeni ala sisepiirid?

Need peaks avama niipea kui võimalik, see on minu sõnum. Kuid ilmselt see ei juhtu täiel määral enne juuli algust. Meie [kodanikuvabaduste] komisjon  tuletas liikmesriikidele meelde, et neid seob Euroopa seadus ja Schengeni piirieeskirjad. Seadus ütleb, et kõik piirangud peaksid olema ajaliselt piiritletud ning piirangute põhjused peaksid olema mõistlikud ja proportsionaalsed.

 

Nüüd on oluline, et [Euroopa] Komisjon kontrolliks järk-järgulist vaba liikumise taastamist. Siseministrid peavad igasugused piirangute pikendused [Euroopa] Komisjoniga kooskõlastama. On ilmne, et ilma Schengenita ei saa olla taastumist [pandeemiast]. Minu arvates pole ilma Schengenita Euroopa Liitu.

 

 Loe, mida saab Euroopa Liit teha Schengeni piiride avamise osas.

 

Kas Schengeni ala vajab paremat kooskõlastamist ja juhtimist?

Koordineerimise puudumine on olnud kahetsusväärne. Liikmesriikide valitsused ei ole täitnud kohustusi, mis on õiguslikult siduvad. Nad oleksid pidanud pidama kommunikatsiooni [Schengeni ala peatamise osas] üksteisega ja [Euroopa] Komisjoniga, et viimane saanuks tagada piirangute ajalise piiritletuse ning välistada diskrimineerimise mõnede riikide kodanike vastu. Schengeni toimimise taastamisel tagame, et need vead oleksid omandatud õppetundideks.

 

Kui tuleb viiruse teine laine, siis mida peaks Euroopas teisiti tegema? Kas piiride sulgemine on parim viis haiguse leviku peatamiseks?

Olgem ausad, pandeemia tabas meid üllatusena. Võeti vastu enneolematuid meetmeid. See seadis kahtluse alla vabadused, mida olime pidanud iseenesestmõistetavaks juba mitmeid aastaid. Vaba liikumine on peatatud ja see on kahjulik. Kuid just seetõttu, et olukord oli enneolematu, peaksime olema mõistvad valitsuste vigade suhtes, sest [valitsused] proovisid kaitsta rahvatervist, mis oli nende peamine prioriteet.

 

 

Vaata täismahus intervjuud meie Facebooki lehelt, kus käsitleti muuhulgas ka Schengeni laienemist, rännet, varjupaigaküsimusi ja isikuandmete kasutamist võitluses Covid-19 pandeemiaga.

 

Loe lähemalt, mida EL teeb võitluses koroonaviiruse vastu.

Uuri ajatelge ELi tegevuste kohta Covid-19 vastases võitluses.