Süüria humanitaarkriis 
Konflikti ohvrite toetamine 

Maailm  Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   

Süüria konflikt on põhjustanud äärmusliku humanitaarkriisi. Vaata, mida teeb Euroopa Liit olukorra lahendamiseks.

Artiklid 

Rusudes Aleppo 5. detsembril 2016 ©Hassan Ammar/AP Photos/European Union-EP        

Teisipäeval Aleppos sõlmitud relvarahu nägi ette, et opositsioonivõitlejatel ja tsiviilelanikel lubatakse linna idaosast lahkuda. Hoolimata kokkuleppest jätkus vaenutegevus kolmapäeva hommikul. Olukord Süürias ja Aleppos oli parlamendi täiskogul arutelul kolmapäeval, 14. detsembril, kui istungitesaalis keskenduti neljapäeval toimuva Euroopa Liidu tippkohtumise päevakorrale. Teeme ülevaate fraktsioonide seisukohtadest.

Fotogalerii. #EmergencyLessons parlamendis: üritus toimub selleks puhuks rajatud kujunduslikus klassiruumis.        

Sõdades või looduskatastroofides kannatavates riikides elab üle kogu maailma 462 miljonit kooliealist last ja teismelist, kellest 75 miljoni jaoks on haridusele ligipääs raskendatud. #EmergencyLessons nime kandev algatus näitab maailmale, kuidas koolilapsed kriisiolukordades toime tulevad. Teisipäeval, 6. detsembril, kohtusid teemaga tegelevad noored, õpetajad ja vabatahtlikud Euroopa Parlamendis.

Süüria põgenikelaager ©Belga/Zumapress/F.Smith        

Regiooni stabiilsust õõnestav verine Süüria konflikt on põhjustanud laiaulatusliku humanitaarkriisi, mida peetakse suurimaks pärast Teist maailmasõda. Euroopa Komisjoni hinnangul vajas 2016. aasta septembri seisuga humanitaarabi 13,5 miljonit süürlast. Vaata, mida teeb Euroopa Liit kriisi lahendamiseks.

Videod 

Artiklid 

EuroparlTV intervjuu Valgekiivrite esindaja Al-Mawwasiga 
       

Süüria kodanikukaitse ehk Valgekiivrid – vabatahtlikud, kes pärast rünnakuid tõttavad esimesena rusudesse ellujäänuid päästma. Nemad tegutsevad Aleppo idaosas. Valgekiivrite esindaja Abdulrahman Al-Mawwas osales parlamendi väliskomisjoni ja arengukomisjoni ühisistungil esmaspäeval, 5. detsembril. Tema sõnul on tsiviilisikute kaitsmiseks vaja kehtestada lennukeelutsoon ja luua humanitaarkoridorid, mis tagaksid abi kohale jõudmise.

Türgi ja ELi lipp ©AP Images/European Union-EP        

Möödunud nädalal parlamendi täiskogul vastu võetud resolutsiooni järgi tuleks ELil ajutiselt peatada Türgiga liitumiskõnelused, kuni riigis lõppevad pärast läbikukkunud riigipöördekatset alguse saanud „ebaproportsionaalsed karistusmeetmed“. Vastuseks ähvardas Ankara tuhandete põgenike lubamisega Euroopa Liitu. Parlamendi Türgi delegatsiooni juhi Manolis Kefalogiannise sõnul on Türgi ja ELi suhetes algamas uus periood.

Staffan de Mistura        

ÜRO Süüria erisaadik Staffan de Mistura võttis parlamendi väliskomisjoni ja arengukomisjoni ühisistungist osa teisipäeval, 29. novembril, kui hoiatas, et Aleppo idaosa ähvardab jõuludeks hävitamine. Valitsusvägede pealetung on viimaste päevade jooksul sundinud Aleppost põgenema üle 50 000 inimese. Erisaadik de Mistura räägib EP veebitoimetusele antud intervjuus viimastest arengutest ja võimalusest jõuda poliitilise lahenduseni.

Süürias asuva Homsi linna hävinenud vanalinn, foto keskel süürlane        

Pärast USA ja Venemaa poolt vahendatud vaherahu läbikukkumist on sõjategevus viimase kahe nädala jooksul Süürias väljunud kontrolli alt. Kolmapäeva, 5. oktoobri pärastlõunal Strasbourgi täiskogul toimunud debatil kritiseerisid mitmed saadikud Venemaa tegevust, samuti nõudsid parlamendiliikmed Euroopa Liidult tegutsemist. Toome ära fraktsioonide esindajate seisukohad.

Palestiina põgenikele mõeldud Shatila põgenikelaager Beirutis: posike tänaval        

Parlamendi kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni delegatsioon viibis 19.–22. septembrini Liibanonis, et hinnata riigi toimetulekut põgenikekriisiga. Delegatsiooni juhi Claude Moraesi sõnul tuleb Euroopa Liidul kiirelt välja töötada, kinnitada ja asuda rakendama meetmeid, mis aitavad vähendada Liibanonil lasuvat survet.

Videomaterjal: president Schulzi seisukohad
       

"Türgiga tuleb põgenike heaolu nimel koostööd teha," ütles EP president Martin Schulz esmaspäeval, 7. märtsil, pärast kohtumist Türgi peaministri Ahmet Davutoğluga. Kohtumise peateemad olid põgenikekriis, piirikontroll, viisasüsteemi liberaliseerimine ja ajakirjandusvabaduse seis Türgis. Esmaspäeva teises pooles toimub Brüsselis rändeküsimustele keskenduv kohtumine ELi riigipeade ja Türgi vahel.

Videod 

Artiklid 

Pressiteade 

Poliitiliste punktide võitmise huvides põgenike võrdsustamine terroristidega tekitab vaid viha ja pettumust, mis on terroristlike gruppidega liitumise ajendajaks, ütlesid paljud saadikud kolmapäeval toimunud arutelul. Selle asemel, et lubada Euroopa vabaduste ja tolerantsuse õõnestamist, peaksid ELi liikmesriigid tegelema julgeoleku tõhustamisega, parandades koostööd julgeolekuasutuste vahel, ja investeerides terrorismiga võitlemiseks vajalikesse oskustesse ja tehnoloogiatesse.

Filippo Grandi, UN High Commissioner for refugees addresses the plenary        
Pressiteade 

Pressiteade 

Avades teisipäevast osaistungit, mille raames tegi rahvusvahelise naistepäeva puhul pöördumise ÜRO pagulaste ülemvolinik Filippo Grandi, rõhutas parlamendi president Martin Schulz, et parlament on pidevalt teinud pingutusi, et võidelda igasuguse naiste vastu suunatud vägivallaga, olgu see siis koduriigis, teel ELi või saabudes ELi. Filippo Grandi kutsus ELi üles kinnitama oma väärtusi ja tagasi lükkama tagasisaatmispoliitika, millel puuduvad kaitseklauslid.

Artiklid 

President Schulz Lesbosel        

Põgenike ümberpaigutamine ELi piires sai kolmapäeval, 4. novembril alguse Kreekas, kust esimene grupp varjupaigataotlejaid saadeti Luksemburgi. Ateenas viibis sel puhul EP president Martin Schulz, kes neljapäeval liikus edasi Lesbose saarele, et külastada sealset põgenike registreerimis- ja tuvastamiskeskust. "Kriisikollete kõrvaldamiseks tuleb rohkem pingutada. Tulemuse saavutamiseks peavad ümberpaigutamisega ühinema kõik liikmesriigid," lausus Shulz.

Mohammed bin Amin Al-Jefri parlamendi väliskomisjonis        

Saudi Araabia nõuandva assamblee asespiiker Mohammed bin Amin Al-Jefri osales esmaspäeval, 28. septembril EP väliskomisjoni istungil. Päevakorral olid arengud Araabia poolsaare piirkonnas, ELi ja Saudi Araabia suhted ning loomulikult põgenikekriis. Al-Jefri sõnul on Euroopa Liit Süüria põgenikke vastu võttes seisnud inimõiguste eest.

Süüria põgenikud ©UNHCR/Mark Henley        

Euroopa püüab leida toimivat lahendust põgenikekriisile, mis rände eest vastutava voliniku Dimitris Avramopoulose sõnul on süvenemas. Populismi ja natsionalismi tõus paneb kaalule Euroopa ühtsuse, lausus volinik neljapäeval, 14. jaanuaril EP kodanikuvabaduste komisjonis toimunud arutelul. "Schengeni viisaruumi kokkukukkumine tähendab Euroopa projekti lõpu algust," märkis Avramopoulos.

Juncker Strasbourgi istungitesaalis 9. septembril 2015        

"Täna on ja peab olema esmaseks prioriteediks põgenikekriisiga tegelemine," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kolmapäeval, 9. septembril parlamendis peetud kõnes olukorra kohta Euroopa Liidus. "EL seisab vastakuti migratsiooni, majanduskriisi ja sõdadega naabruskonnas ning meil tuleb anda oma panus nende väljakutsete lahendamisse," märkis EP president Martin Schulz.

Storify        
Pressiteade 

Pressiteade 

Teisipäeval toimunud arutelul leidsid paljud saadikud, et rändega seotud väljakutsed on välja toonud tegeliku lõhe kahe poole vahel - need, kes tahavad ELi kasutada, et väljakutseid lahendada ja need, kes seeläbi ELi lagundada soovivad. Enamik saadikuist mõistis hukka liikmesriikide aeglase tegutsemise pagulasi puudutavate lubaduste täitmisel ja lisajõudude leidmisel taotluste läbivaatamiseks ELi piiridel.

Schulz ülemkogul © European Union 2015 - European Council        

Euroopa Ülemkogul kolmapäeval, 23. septembril kõne pidanud EP president Martin Schulz tervitas päev varem justiits- ja sisenõukogus langetatud otsust paigutada ümber 120 000 varjupaigataotlejat. Parlament andis vastavale plaanile heakskiidu möödunud neljapäeval. Järgnevalt on Schulzi sõnul EP prioriteediks Euroopa Komisjoni poolt põgenikekriisi leevendamiseks esitatud ettepanekute läbitöötamine ja täiendamine, mille juures tehakse koostööd liikmesriikidega ELi Nõukogus.

Infograafik: Süüria humanitaarkriis        

Süüria konflikti peetakse maailma suurimaks humanitaarkatastroofiks pärast Teist maailmasõda. Miljonid on jäänud kodudeta ning sajad tuhanded üritavad meeleheitlikult jõuda naaberriikidesse ja Euroopasse. "Euroopa Liidu ees on väljakutse, millist varem pole nähtud. Pead ära pöörates ei kao põgenikekriis kuhugi. See muutub vaid hullemaks," ütles EP president Martin Schulz 12. novembril Vallettas ELi riigipeadele.

Artiklid 

Ska Keller esindab parlamendis Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsiooni ja Saksamaad        

Nädalavahetusel saabus Münchenisse 18 000 põgenikku, iga päev jõuab Euroopa piirile aina uusi ja uusi inimesi. Euroopa Liit peab tegutsema. Kolmapäeval, 9. septembril toetas parlament 40 000 varjupaigataotleja ümberpaigutamist Itaaliast ja Kreekast. Rääkisime pärast hääletust raportöör Ska Kelleriga, kelle sõnul tuleb arvestada sisserändajate soovidega ja luua olukord, millest võidavad kõik.

Syrian refugees carry blankets at the UN-run Zaatari refugee camp, north east of the Jordanian capital Amman        
Pressiteade 

Pressiteade 

Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis kustuvad saadikud rahvusvahelist üldsust üles suurendama humanitaarabi ja toetust Iraagi ja Süüria kriisi tõttu kannatada saanud inimestele. Samuti nõutakse, et EL kaaluks abiandjate konverentsi kokkukutsumist ja rõhutatakse kaasava valitsuse vajadust Iraagis ja poliitilist üleminekut Süürias, et ISILil/Da’eshi vastu edu saavutada.

ELi arenguabi jaotumine 2013. aastal        

Euroopa Liit ja liikmesriigid on kahe peale kokku maailma suurimaks arenguabi andjaks. Aastal 2013 anti ametlikku arenguabi 56,5 miljardi euro ulatuses, kusjuures see summa moodustab kogu maailmas vaesusega võitlemiseks eraldatud arenguabist üle poole. Detsembris 2013 kinnitas parlament aga ELi pikaajalise eelarve, mis näeb perioodiks 2014–2020 ette arenguabi 51,4 miljardi euro ulatuses.

Refugees on a boat on the Mediterranean Sea between North Africa and Sicily who are being rescued by the Italian Navy        
Pressiteade 

Pressiteade 

Kolmapäeval vastu võetud resolutsioonis kutsuvad saadikud ELi tegema kõik endast sõltuva, et ära hoida uusi hukkumisi Vahemerel, sealhulgas näiteks suurendades operatsiooni Triton volitusi "otsingu- ja päästeoperatsioonideks ELi tasandil". Saadikud kutsuvad üles kehtestama siduva kvoodi varjupaigataotlejate jaotamiseks kõikide liikmesriikide vahel, suurendama panust ümberasustamisprogrammidesse ja võtma vastu rangemaid meetmeid inimkaubitsejate vastu.

Liibanoni peaminister Tammam Salam Euroopa Parlamendis        

Euroopa Parlamenti külastanud Liibanoni peaministri Tammam Salami sõnul ei ole tema riik põgenikele kätt ette pannud, kuid vajab nendega tegelemisel abi. Salam viibis parlamendis teisipäeval, 2. detsembril, kohtudes väliskomisjoni saadikute ja president Martin Schulziga.

Ban Ki-moon ja Martin Schulz parlamendi Brüsseli istungitesaalis        

Euroopa peab migratsiooniga tegeledes keskenduma elude päästmisele, ütles ÜRO peasekretär Ban Ki-moon EP täiskogul peetud kõnes kolmapäeval, 27. mail. "Euroopal on täita oluline roll ja kollektiivne kohustus tegutseda. Elude päästmine peab olema prioriteet," sõnas Ban, juhtides tähelepanu tänavu Vahemerel hukkunud 1800 põgenikule.

Peter Maurer - ©European Union 2015- EP        

Rahvusvahelise Punase Risti Komitee president Peter Maurer räägib EP veebitoimetusele antud intervjuus, kuidas käib abiorganisatsiooni töö kriisidest vaevatud Nigeerias ja Süürias. Kolmapäeval, 27. mail Brüsselis EP president Martin Schulziga kohtunud ja päev varem väliskomisjonis esinenud Maurer tunnustab Euroopa Liitu panuse eest Punase Risti töösse.

Plahvatused Kobanes - ©BELGAIMAGE/Eyevine/H. Sari Xinhua        

Türgi peab rohkem panustama kurdi võitlejate abistamisse, et hoida ära Süürias asuva Kobane linna langemine äärmusrühmituse Islamiriik kätte, ütles suur osa saadikuid EP täiskogul kolmapäeval, 22. oktoobril. Lisaks mõistsid parlamendiliikmed debati käigus hukka ISi poolse vägivalla ja nõudsid suuremat panustamist rühmitusega võitlemisse.

Kõnelejad täiskogul: Stylianides, Brok, Boştinaru, Tannock, Schaake, Couso Permuy, Smith, Carver, Arnautu        

Süürias ja Iraagis valitsev humanitaarkriis oli EP täiskogul taaskord arutelul kolmapäeval, 11. veebruaril, kui saadikud mõistsid hukka äärmusrühmituse Islamiriik vägivalla ja nõudsid põgenikele rohkem abi. Euroopa Komisjoni andmetel vajas 2015. aasta jaanuari seisuga humanitaarabi ainuüksi 12,2 miljonit süürlast. Lisaks kerkis istungitesaalis üles ELi kodanikest välisvõitlejate probleem.

Süüriast lahkuma sunnitud lapsed Bulgaaria pagulaskeskuses ©BELGA-Jodi Hilton-NurPhoto        

Sõjaliste konfliktide, tagakiusamise ja looduskatastroofide tõttu peavad miljonid lapsed, naised ja mehed igal aastal oma kodud hülgama ja põgenema. Osa neist taotleb varjupaika Euroopa Liidult. Mullu tagasid liikmesriigid rahvusvaelise kaitse kokku 135 700 varjupaigataotlejale, mida on võrreldes 2012. aastaga 17 protsenti rohkem. Teeme rahvusvahelisel pagulaste päeval – 20. juunil – ülevaate olukorrast Euroopa Liidus.

Video: Araabia Liiga juht nõuab ELi suuremat rolli rahu saavutamisel
       

Euroopa Liidul tuleb pärast Pariisi rünnakuid terrorismiga võitlemise nimel teha Araabia Liigaga rohkem koostööd, ütles liiga peasekretär Nabil Elaraby EP väliskomisjonis teisipäeval, 20. jaanuaril. "Meie ees seisvad probleemid on universaalsed ja neid ei saa piiritleda ühe piirkonnaga," märkis Elaraby.

Süüria lapspõgenik ©BELGA/DPA/M.Schmidt        

Süürias on ohus terve noor põlvkond ja see seab kahtluse alla riigi ülesehitamise pärast konflikti lõppu, ütlesid kolmapäeval, 18. detsembril, EP väliskomisjoni ja arengukomisjoni korraldatud kuulamisel kõnelenud eksperdid. "Tõeline oht seisneb terve põlvkonna laste kaotamises vihkamisele ja lootusetusele," lausus ÜRO lastefondi UNICEF tegevdirektor Anthony Lake parlamendis.

Syrian refugees at a makeshift camp        
Pressiteade 

Pressiteade 

Euroopa Liit peaks kokku kutsuma konverentsi Süüria põgenikekriisiga seotud humanitaarabi küsimuste arutamiseks, eesmärgiga aidata Süüria naaberriike üha suurenevat hulka põgenikke vastu võtta. Saadikud kutsusid ELi üles jätkama humanitaarabi andmist ja võimaldama põgenikel kasutada õiglast ja tõhusat EL varjupaigamenetlust.

Noor kurdi põgenik Türgis, Surucis asuvas põgenikelaagris - ©BELGAIMAGE/AFP/PHOTO/B.KILIC        

Üle üheksa miljoni süürlase on regioonis lõõmava konflikti tõttu pidanud viimaste aastate jooksul oma kodudest lahkuma, paljud on suundunud Jordaaniasse, Liibanoni ja Türki. Süüria humanitaarkriis oli EP arengukomisjonis kõne all esmaspäeval, 3. novembril. Sõna võtnud saadikud keskendusid eelkõige ELi liikmesriikide võimekusele tegeleda pagulasvooluga.

30. september 2014 – Türgi suunas lahkuvad Kobane põgenikud ©BELGA_Zumapress_Sebastian Backhaus        

Üle üheksa miljoni süürlase on pidanud viimaste aastate jooksul lahkuma kodudest ja olukord on konfliktipiirkonnas muutumas veelgi keerulisemaks, sest äärmusrühmitus Islamiriik on nii Süürias kui Iraagis võitmas juurde uusi maa-alasid. Põgenikevoolust tulenev surve regioonis asuvatele riikidele oli arutelul EP inimõiguste allkomisjonis esmaspäeval, 13. oktoobril. Enamik saadikuid oli üksmeelel, et ELi liikmesriigid peavad võtma vastu rohkem põgenikke ja suunama piirkonda täiendavat abi.

López Aguilar kuulub EPs sotsiaaldemokraatide ridadesse ja esindab Hispaaniat        

Sajad tuhanded põgenikud on lahkunud Süüriast ja viibivad nüüd lõksus Jordaania kõrbes. Eelmisel nädalal külastas Jordaaniat Euroopa Parlamendi delegatsioon, et näha oma silmaga põgenike tragöödiat. Delegatsiooni eesotsas olnud saadiku Juan Fernando López Aguilari sõnul unistavad inimesed kojupöördumisest. EP kodanikuvabaduste komisjoni juht López Aguilar rääkis lähemalt, kuidas saaksid parlament ja Euroopa Liit panustada humanitaarkriisi lõpetamisse.

Malta politseinik on võtnud oma hoole alla järjekordset paadihukust pääsenud lapse, oktoober 2013 ©BELGA/AFP/M.Mirabelli        

Euroopa Komisjon tutvustab kolmapäeval, 24. septembril, parlamendi kodanikuvabaduste komisjonis sisserände- ja varjupaigaalaste küsimuste viiendat aastaaruannet, mis võtab kokku 2013. aasta. Aruande järgi peavad EL ja liikmesriigid rohkem panustama immigratsiooni- ja varjupaigapoliitikasse ning piirihaldusesse. Samuti tuleb edukamalt võidelda inimkaubandusega.

Kurdish Peshmerga fighter holds a position at a frontline where heavy clashes against Islamic States (IS) fighters take place        
Pressiteade 

Pressiteade 

Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis mõistab Euroopa Parlament teravalt hukka ajakirjanike James Foley ja Steven Sotloffi ning humanitaarabitöötaja David Hainesi mõrvamise ISi poolt. Parlament kutsub ELi liikmesriike üles abistama Iraagi ja kohalikke ametivõime kõikvõimalikul viisil, andes muu hulgas asjakohast sõjalist abi ISi pealetungi peatamiseks ja tõrjumiseks.