Ukraina 
Kuidas Euroopa Liit Ukrainat toetab 

Maailm  Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   

EL on pakkunud Ukrainale läbi aastate märkimisväärset toetust reformide ning lähedasemate kaubandussuhete soodustamise kaudu.

Artiklid 

Artiklid 

       

Venemaa sissetung Ukrainasse on sundinud miljoneid inimesi oma kodudest lahkuma. Mida teeb EL nende aitamiseks ja oma välispiiride haldamiseks?

       
Pressiteade 

Pressiteade 

Euroopa Parlament mõistis ühemõtteliselt hukka Venemaa jõhkra sissetungi Ukrainasse ning kutsus ELi tungivalt üles kehtestama Moskvale täiendavaid sanktsioone ja kaitsma Euroopa majandust.

Artiklid 

       

Viimase kolme aasta jooksul on Euroopa Parlament korduvalt avaldanud toetust ELi suunas vaatavale Ukrainale ning mõistnud hukka Venemaa poolse agressiooni ja Krimmi annekteerimise. Viisavabaduse kehtestamine Euroopa Liitu sõitvatele ukrainlastele on lõimumisprotsessis järgmine samm. Vaata ajateljelt, kuidas on parlament Ukrainat toetanud.

Artiklid 

       

Euroopa Liidu ja Venemaa suhted on olnud madalseisus juba mõnda aega, kuid Moskva viimase aja brutaalsed sammud Süürias on läbisaamist veelgi halvendanud. ELi-Venemaa suhted on päevakorral Euroopa Ülemkogul sel neljapäeval ja reedel, 20.-21. oktoobril. Euroopa Parlament on kritiseerinud Venemaa tegevust Süürias ja nõudnud suhete kriitilist ülevaatamist. EP seisukohti kommenteerib Venemaa delegatsiooni juht Othmar Karas.

       
Pressiteade 

Pressiteade 

Kolmapäeval toetasid saadikud täiskogul ELi plaane laenata Ukrainale 1,8 miljardit eurot, et aidata vähendada lühiajalist maksebilansi puudujääki. Makromajandusliku finantsabi laene rahastatakse ELi poolt kapitaliturgudelt võetavate laenude abil. Vahendid laenatakse sama intressiga edasi abivajavatele riikidele. Abi andmise tingimuseks on struktuurireformide jätkamine.

       

Euroopa Liit ja Ukraina allkirjastasid assotsiatsioonileppe juunis 2014 ning sellega kaasnenud vabakaubanduslepe jõustus 1. jaanuaril 2016. Ukrainaga seotud olulised südmused koondab meie ajatelg.

       

"Ukraina vajadused ei ole kahanenud, kuid avalikkuse tähelepanu on teiste kaalukate sündmuste tõttu hajunud," ütleb endine EP president Pat Cox, kelle käe all on valminud eriraport, mis esitab ettepanekud Ukraina Ülemraada reformimiseks. Euroopa Parlamendis toimub 29. veebruarist kuni 2. märtsini "Ukraina nädal", mis keskendub paremale seadusloomele ja parlamentaarse suutlikkuse tõstmisele. Ülemraadat esindab 40 saadikust koosnev delegatsioon.

Videod 

Artiklid 

       
Pressiteade 

Pressiteade 

Teisipäeval andis Euroopa Parlament oma nõusoleku EL-Ukraina assotsieerimislepingule, mille hulka kuulub põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna leping. Samal ajal ratifitseeriti leping ka Ukraina parlamendis Kiievis. Leping paneb aluse sügavatele poliitilistele ja majandussuhetele ELi ja Ukraina vahel ja tagab ligipääsu mõlema poole turgudele.

       

"Meie parlamendist peab saama juhtiv demokraatlik, seadusandlik ja euroopalik institutsioon Ukrainas," ütles Ülemraada esimees Volodõmõr Groisman Euroopa Parlamendis 29.02–02.03 toimunud konverentsil, mis keskendus Ukraina parlamentaarse suutlikkuse tõstmisele. Ukraina nädalast teeb kokkuvõtte EuroparlTV.

       

Pühapäeval Ukrainas toimunud Ülemraada valimised lõppesid Euroopa-meelsete erakondade võiduga ning EP valimisvaatlusmissiooni juhi Andrej Plenkovici sõnul tuleb riigi liidritel nüüd kiirelt moodustada valitsus ja alustada reformidega. Esmaspäeval Ukraina presidendi ja peaministriga kohtunud EP delegatsiooni liikmed lubasid omalt poolt teha kõik võimaliku, et hiljuti ratifitseeritud assotsiatsioonilepe saaks ellu rakendatud.

Videod