Banaanidest päikesepaneelideni: kui kaubandustülid lähevad teravaks 

 
 
Hormoonilisanditega liha USAst ja Kanadast on ELis endiselt keelatud ©BELGA/CPD/SCIENCE  

Kaubandussõjad ei mõju hästi ärile, kuid sellest hoolimata rakendavad riigid terviseohu ja ebaausa konkurentsi vastu erinevaid piiranguid. Teisipäeval, 21. jaanuaril, on rahvusvahelise kaubanduse komisjonis hääletusel ELi meetmete kiirem rakendamine dumpingu ja ebaausa subsideerimise vastu. Teeme siinkohal ülevaate mõnest varasemast kaubandustülist.

Eelmisel aastal kehtestas Euroopa Liit Hiina päikesepaneelidele dumpinguvastased tollilõivud, kuna oli mures, et toodet müüakse Euroopas alla turuhinna. Pärast seda, kui Hiina lubas vastuabinõuna kehtestada kõrged tariifid ELi veinidele, jõudsid osapooled detsembris kokkuleppele miinimumhindades, millega Hiina tootjad võivad päikesepaneele ja nende peamisi komponente Euroopas müüa.


Kaks aastakümmet kestis Euroopa ja USA-Kanada vastaseis, kuna EL ei olnud terviseohu tõttu nõus importima hormoonilisanditega loomaliha. Kanada ja USA aga kehtestasid 1999. aastal omakorda impordipiirangud ELi toodetele nagu juust, sinep ja šokolaad. Asi lahenes 2012. aastal, kui EP andis heakskiidu kokkuleppele, mille järgi suurenes hormoonivaba liha import USAst ja Kanadast ning vastaspool tühistas oma piirangud Euroopa kaupadele.


Näiteks 2014. aasta jaanuaris kiitis EP aga heaks seisukoha, mille järgi ei tohiks ELis kasvatada geneetiliselt muundatud maisi Pioneer 1507, kuna tootja ei ole suutnud tõestada selle ohutust teistele liikidele. Seejuures näitab statistika, et ka Euroopa tarbijate kahtlused geneetiliselt muundatud organismide osas ei ole kuhugi kadunud.


Banaaniimport, suhted Venemaaga


ELi banaaniimport põhjustas pika vaidluse USAga. Nimelt ei pidanud endised Euroopa kolooniad Aafrikas, Kariibidel ja Vaikse ookeani piirkonnas maksma banaanide eksportimisel ELi imporditolle, kuna ühendus soovis turgutada nende riikide majandust. Sellist lähenemist ei kiitnud aga heaks mitmed suured Ladina-Ameerika banaanitootjad, kelle omanikud olid aga USA firmad.


Seetõttu esitas USA Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) ELi vastu kaebuse ning kehtestas vastusammuna karistuseks tollimaksud Euroopa juustule ja kašmiirile. Lõpuks otsustas EL omalt poolt üldiseid tariife alandada, mis võimaldas Ladina-Ameerika tootjatel müüa Euroopasse varasemast rohkem banaane.


Oktoobris 2013 mõistis EP aga hukka Venemaa tegevuse, kuna viimane kasutas kaubanduspiiranguid ELi Nõukogu eesistuja Leedu mõjutamiseks. Nimelt kehtestas Venemaa diskrimineerivad tollikontrollid Leedu veokitele ning ähvardas keelustada Leedu piima-, liha- ja kalatoodete sisseveo.


Osa saadikute sõnul võttis Venemaa selliseid võtted kasutusele, et takistada ELi soojemaid kaubandussuhteid idanaabritega. Seejuures kasutas Venemaa impordikeelde ja majanduslikku survet mõjutamaks Moldovat ja Ukrainat, et nood ei sõlmiks liiga tihedaid suhteid ELiga.