Küsimused-vastused: geneetiliselt muundatud organismide kasvatamine ELis

Euroopa Liidus kehtivad geneetiliselt muundatud põllukultuuride kasvatamisele ühed maailma kõige karmimad eeskirjad – loa saab vaid pärast põhjalikku riskianalüüsi. Kuid õigusloomes plaanitavate muudatuste järgi saaksid liikmesriigid endale peagi õiguse ise otsustada, milliste geneetiliselt muundatud organismide (GMO) kasvatamine on nende territooriumil lubatud või mitte. Küsimus on täiskogul arutelul ja hääletusel teisipäeval, 13. jaanuaril.

Põllul kasvav maisitõlvik ©BELGA_ AFP_P.HUGUEN
Hetkel on ELi tasandil lubatud vaid üks GMO – kahjurikindel mais MON 810 ©BELGA_ AFP_P.HUGUEN

Kas geneetiliselt muundatud põllukultuuride kasvatamine on ELis üldse lubatud?


GMOde kasvatamine on lubatud, kuid selleks on vaja ELi tasandi luba, mis tähendab Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) riskianalüüsi läbimist. Pärast loa väljastamist saavad liikmesriigid vastava GMO kasvatamist oma territooriumil keelustada vaid niinimetatud kaitseklausli alusel. Liikmesriigid peavad oma otsust põhjendades näitama, et vastav GMO kahjustab inimesi või keskkonda.


Milliseid GMOsid Euroopa Liidus kasvatatakse ja kas mõni liikmesriik on neile keelu pannud?


Hetkel kasvatatakse ELis vaid ühte GMOd – kahjurikindlat maisi MON 810, mille on välja arendanud Monsanto. Samas on Austria, Bulgaaria, Kreeka, Saksamaa, Ungari, Itaalia, Luksemburg ja Poola rakendanud MON 810 puhul kaitseklauslit ja keelustanud selle GMO kasvatamise oma territooriumil.


Miks soovib EL praegust GMOde kasvatamisele heakskiidu andmise süsteemi muuta?


Osa liikmesriike on palunud rohkem vabadust ja paindlikkust otsustamaks, kas GMOde kasvatamine nende territooriumil on lubatud või mitte. Teisipäeval, 13. jaanuaril täiskogul hääletusele tuleva õigusloomemuudatuse alusel saaksid liikmesriigid keelustada või piirata GMOde kasvatamist oma territooriumil isegi siis, kui selleks on antud ELi tasandi luba.


Liikmesriigid võivad uue õigusloome järgi tuua keelustamise põhjenduseks keskkonnapoliitika ja ei pea enam lähtuma vaid Euroopa Toiduohutusameti hinnangust. Riigid saaksid keelustada GMOde kasvatamise ka linnaplaneerimise ja maakasutuse nõuete, sotsiaalmajandusliku mõju ning põllumajanduspoliitika eesmärkide alusel.


Kui kaugele on GMOde õigusloome muutmisega ELis jõutud?


Euroopa Komisjon esitas GMOde kasvatamisele kehtiva õigusloome muudatusettepaneku 2010. aastal ning parlament ja ELi Nõukogu saavutasid direktiivi muutmise osas kokkuleppe 2014. aasta detsembris. Nüüd vajab saavutatud kompromiss heakskiitu EP täiskogult.


Vaata EP täiskogul teisipäeval toimuvat debatti ja järgnevat hääletust otseülekandes. Nii otseülekande kui päevakava link asuvad paremal veerus.


Tutvu Euroopa Parlamendi kõikide uudistega.