Terry Reintke naiste tagakiusamisest veebis: sõnavabadus ei õigusta ähvardamist

Parlamendi raport soolisest võrdõiguslikkusest ja naiste mõjuvõimu suurendamisest digiajastul on täiskogul arutelul sel kolmapäeval, 27. aprillil, hääletus järgneb neljapäeval. Raportöör Terry Reintke sõnul on internet koht, kus naistevastane vägivald võimendub. "Sõnavabadus lõpeb seal, kus algavad ähvardused."

Terry Reintke esindab parlamendis Roheliste  / Euroopa Vabaliidu fraktsiooni ja Saksamaad
Terry Reintke esindab parlamendis Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsiooni ja Saksamaad

Anonüümsus veebis julgustab halvustavat suhtumist. Kuidas mõjutab see naisi?


Naiste vastu suunatud vägivald ei alga internetis – see on lihtsalt uus platvorm, kus probleem võimendub. Virtuaalmaailm peegeldab ühiskonda, seal esineb suurel hulgal naistevastast vägivalda.


Naisi, eriti neid, kes on veebis aktiivsed, võidakse ähvardada, jälitada või ahistada. See võib omakorda viia tegeliku füüsilise vägivallani. Tihti eksisteerib õigusraamistik vägivalla ärahoidmiseks, kuid selle kohandamine digiajastuga ei ole olnud piisav. Kuna internetile ei kehti riigipiirid, siis tuleb meil tagada parem Euroopa-ülene koostöö ning koolitada politseid ja kohtuvõime.


Samuti on oluline, et Euroopa Komisjon toetaks võrgustikke, mis võitlevad veebipõhise vägivallaga. Internet pakub omalt poolt võimalusi naiste vastu suunatud vägivalla kõrvaldamiseks.


Kus jookseb piir sõnavabaduse ja privaatsuse vahel?

 

Sõnavabadus, seda eelkõige veebis, on meie sotsiaalse süsteemi absoluutne alus. Kuid sõnavabadus lõpeb seal, kus algavad ähvardused.


Teadlik hirmutamine Facebookis ja Twitteris, mille ohvriks langevad näiteks naisõiguslased, eskaleerub lihtsatest solvangutest vägistamisähvardusteni. See ei ole sõnavabadus. Sellistel puhkudel tuleb tegutseda Euroopa tasandil.


Toote oma raportis välja, et info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) sektoris on arendajatest vaid üheksa ja ettevõtjatest vaid 19 protsenti naised. Miks on naised selles valdkonnas niivõrd alaesindatud?


Euroopa IKT sektoris domineerivad mehed ja see loob olukorra, kus naised ei julge ettevõtlusega alustada või tööle kandideerida. Kaotavad mitte ainult naised, vaid kogu ühiskond.


Soovime raportiga näidata, et leidub konkreetseid vahendeid olukorra muutmiseks. Üheks näiteks on sihipärased investeeringud, mis tagavad naistele ligipääsu kapitalile idufirmade loomiseks.


Otseülekandes jälgitav arutelu Reintke raporti üle algab täiskogul kolmapäeval, 27. aprillil, Eesti aja järgi pärast kella 21.00.


Tutvu Euroopa Parlamendi kõikide uudistega.