Audiovisuaalmeedia – Euroopa Parlament kiidab heaks digitaalajastusse sobivad uued õigusnormid

Uute audiovisuaalmeedia õigusnormide eesmärk on vaatajaid paremini kaitsta, soodustada innovatsiooni ja edendada Euroopa päritolu infosisu.

Euroopa Parlamendi liikmed kiitsid uued õigusnormid heaks 2. oktoobril.

Internet on oluliselt muutnud meie harjumusi filmide, videote või telesaadete vaatamisel. 2. oktoobril hääletasid Euroopa Parlamendi liikmed audiovisuaalmeedia teenuseid käsitleva õigusakti poolt, mida on ajakohastatud, et uute arengutega sammu pidada.

Läbivaadatud õigusakti kohaldatakse lisaks tavapärastele ringhäälinguorganisatsioonidele ka selliste tellitavate videoteenuste ja videojagamisplatvormide suhtes nagu Netflix, YouTube või Facebook, samuti videojagamisplatvormide reaalajas voogedastuse suhtes.

Vaatajate kaitsmine

Kuna videote vaatamine on üks laste lemmiktegevusi internetis, sisaldab uus õigusakt ettepanekuid laste paremaks kaitsmiseks, sealhulgas vähendatakse laste kokkupuudet ebatervislike toitude ja jookide reklaamiga ning keelatakse tubakatoodete, elektrooniliste sigarettide ja alkoholi reklaami ja tootepaigutuse lastele mõeldud telesaadetes ja videojagamisplatvormidel.

Uute õigusnormidega keelatakse ka igasugune vägivalda, vihkamist ja terrorismi õhutav infosisu ning põhjendamatut vägivalda ja pornograafiat sisaldava sisu suhtes kohaldatakse kõige rangemaid meetmeid. Videojagamisplatvormid peavad vastutama ka selle eest, et nad reageerivad kiiresti, kui kasutajad on teada andnud kahjulikust sisust või selle vastavalt tähistanud.

„Täiskasvanutel on võimalik rakendada laste vaadatava sisu suhtes filtreerivat tarkvara ning lisaks vanust kontrollivat tarkvara potentsiaalselt kahjuliku sisu suhtes“, ütles Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni kuuluv Saksamaalt pärit Sabine Verheyen, üks Euroopa Parlamendi liikmetest, kes vastutab nende ettepanekute menetlemise eest parlamendis.

Reklaamipiirangud

Uute õigusnormidega tohib reklaami osakaal ajavahemikus kell 6.00–18.00 olla maksimaalselt 20% . Ringhäälinguorganisatsioonidele jäetakse paindlikkus reklaamipauside kohandamisel.

Euroopa infosisu

Kultuurilise mitmekesisuse suurendamiseks ja Euroopa infosisu edendamiseks tehakse uues õigusaktis ettepanek, et 30% telekanalite ja tellitavate videoteenuste platvormide infosisust peab olema Euroopa päritolu. See tähendab ELis toodetud ja koostöös piiriülese televisiooni Euroopa konventsioonile alla kirjutanud Euroopa riikidega toodetud sisu.

„Praegusel ajal interneti ja seal saada olevate videote ja filmidega seonduv oli siiani reguleerimata. Seepärast tuli direktiivi ajakohastada“, ütles fraktsiooni S&D kuuluv Saksamaalt pärit Petra Kammerevert, teine Euroopa Parlamendi liige, kes vastutab parlamendi seisukoha eest kõnealustes ettepanekutes.

Järgmised sammud

Et uus õigusakt saaks jõustuda, peab ka nõukogu selle heaks kiitma. Seejärel on ELi liikmesriikidel pärast õigusakti jõustumist aega 21 kuud, et uued õigusnormid siseriiklikesse õigusaktidesse üle võtta.

Find out more