Ravikanepi kasutamist Euroopas tuleb põhjalikumalt uurida 

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 
© CC0 Photo by Esteban Lopez on Unsplash  

Euroopa Parlament nõuab ravikanepi küsimuses ühtset ELi poliitikat ja piisava raha eraldamist teadusuuringuteks.

Mitu liikmesriiki on kanepi või kannabinoidide meditsiinilise kasutamise seadustanud ja teised kaaluvad praegu oma õigusaktide muutmist. Seega on teema väga aktuaalne.

Liikmesriikide reeglid lubatud toodete ja nende kasutustingimuste kohta on väga erinevad. Ühes ollakse aga ühel nõul – mitte üheski liikmesriigis ei ole lubatud kanepi raviotstarbel suitsetamine või kodus kasvatamine. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO ametliku soovituse kohaselt ei tohiks kanepis sisalduvat kannabidiooli (CBD) kontrollitavaks aineks liigitada. ELis puudub aga kanepi meditsiinilise kasutamise ja ka selle ajaviiteks tarbimise osas igasugune ühtne käsitus.

Mis on kanep? 
  • Kanepitaim sisaldab üle 480 ühendi, millest üle 100 on kannabinoidid. Nendest kõige tuntumad on D9-tetrahüdrokannabinool (THC) ja kannabidiool (CBD). 
  • THC on kanepi peamine psühhoaktiivne ja sõltuvust tekitav komponent, kannabidioolil aga ei ole joovastavat ega sõltuvust tekitavat mõju. 
  • Kanepi ja kannabinoidide meditsiiniline kasutamine võib hõlmata paljusid erinevaid taimseid ja sünteetilisi ühendeid ja tooteid. 
  • Paljudes riikides tuntakse kanepilehti Mehhikost pärit nime „marihuaana“ all. Tolmeldamata emased taimed kannavad aga nime „hašiš“. 

Kanepi ja kannabinoidide võimalike raviomaduste hulka kuulub näiteks söögiisu stimuleerimine (AIDSiga seotud kaalulanguse korral) ning vaimsete häirete või epilepsia, astma, vähi ja Alzheimeri tõve sümptomite leevendamine. Parlamendiliikmete arvates tuleks kanepi ravitoimet siiski põhjalikumalt uurida. Kanep võib leevendada ka menstruatsioonivalu ning vähendada rasvumise ja diabeedi ohtu.

Euroopa Parlament võttis kolmapäeval, 13. veebruaril vastu resolutsiooni kanepi raviotstarbel kasutamise kohta. Selles:


  • soovitakse ravikanepi õigusliku määratluse koostamist ning meditsiinilise kasutamise eristamist kanepi muudest kasutusviisidest;
  • märgitakse, et ravikanepit puudutavaid teadusuuringuid ja innovatsiooni tuleks toetada ja nõuetekohaselt rahastada;
  • rõhutatakse, et tervisekindlustussüsteemid peaksid katma ka tõhusaid kanepipõhiseid ravimeid.

Kõige olulisem on kaitsta alaealisi ja haavatavaid rühmi

Stabiilne ja selge õigusraamistik parandaks ainete kvaliteeti ja täpset märgistamist, mis tagaks patsientidele raviotstarbelise kanepi ohutu kättesaadavuse. Erilisi ettevaatusabinõusid on parlamendiliikmete arvates vaja aga noorte ja rasedate jaoks.

Resolutsioonis leitakse, et ELi õigusnormide kehtestamine aitaks kontrollida ka müügikohti, piirata musta turgu ning vältida ainete kuritarvitamist ja sõltuvust nii alaealiste kui ka muude haavatavate rühmade seas.

Põhjalike eeskirjade abil oleks võimalik tagada meditsiinitöötajate parem väljaõpe ja juurdepääs vastavale kirjandusele, nii et meie teadmised ravikanepist paraneksid.

 

Loe, mida Euroopa Liit teeb rahvatervise edendamiseks