Teadlased hoiatavad kliimamuutuste mõju üle toidujulgeolekule ja ookeanidele 

 
 

Jaga seda lehte: 

©123RF/European Union–EP  

ÜRO kliimateadlased esitlesid kolmapäeval parlamendiliikmetele uusi tõendeid, kuidas kliimamuutused mõjutavad toidu tootmist ja ookeane.

Valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) kaks raportit tutvustasid lähemalt kliimamuutuste ja põllumajanduse vahelist seost, samuti kliimamuutuste mõju ookeanidele ja mandrijääle. Kolmapäeval, 6. novembril esitleti IPCC raporteid keskkonna-, arengu- ja kalanduse komisjonidele.


Toiduainete tootmine ja kliimamuutused on kahesuunaline tänav


Professor Jim Skea sõnul võimendab kliimamuutus pinnasekahjustusi, mis omakorda mõjub negatiivselt infrastruktuurile ja inimeste toimetulekule. Samuti lisas ta, et efektiivsem maakasutus aitab võidelda kliimamuutustega, aga seda peavad täiendama teised tegevused.


Dr Jean-François Soussana juhtis tähelepanu, et toidusektor moodustab umbes ühe kolmandiku kuni ühe viiendiku kogu inimeste põhjustatud kasvuhoonegaaside heitest. Samas mõjutab kliimamuutus toidujulgeolekut, kuna nisu ja maisi saak väheneb. Ta hoiatas, et tulevikus väheneb toidu kättesaadavuse stabiilsus veelgi, kuna ekstreemsete ilmastikuolude ulatus ja sagedus tõuseb.

21-37%  ; Hinnanguliselt on 21-37% kogu antropogeensetest kasvuhoonegaasidest pärit toiduainete tootmisest, töötlemisest, transpordist ja tarnimisest.

Jaga seda tsitaati: 

Sulav jää, merevee taseme tõus


Teadlaste infole tuginedes on merevee taseme tõus, seoses Gröönimaa ja Antarktika mandrijää sulamisega, kiirenemas.


Professor Hans-Otto Pörtner hoiatas, et praeguse olukorra jätkudes tõuseb merevee tase 5 meetrit 2300. aastaks. Lisaks on soojenevates ookeanides mereelustikul väiksem ligipääs hapnikule ja toiduainetele, pannes seega ohtu mereandidest sõltuvate ühiskondade toiduainete kättesaadavuse.


Pörtner: „Kliimamuutuste mõju tõsiduse vähendamiseks, on iga väike soojenemine oluline, iga aasta ja iga otsus on olulised ja mis kõige tähtsam - poliitika ja ühiskondlik tahe on olulised.


IPCC raportid

  • Valitsustevaheline kliimamuutuste paneel (IPCC) on ÜRO osa, mis tegeleb kliimamuutustega seotud teadusega.