Kuidas kaotada palgalõhe Euroopa Liidus

Uuri, kuidas töötab Euroopa Parlament soolise palgalõhe vähendamise nimel.

Soolise ebavõrdsuse kontseptsioon ärimehe ja ärinaise näitel erinevatel trepiastmetel.
Kuigi "võrdse töö eest võrdne tasu" põhimõte võeti vastu 60 aastat tagasi, saavad naised ELis endiselt ligi 13% vähem palka kui mehed.

Kuigi sooline võrdõiguslikkus on üks Euroopa Liidu alusprintsiipidest ning põhimõte tasustada võrdväärset tööd võrdväärse tasuga võeti vastu rohkem kui 60 aastat tagasi, saavad naised ELis endiselt ligi 13% vähem palka kui mehed.


Võrdset palka reguleerib ELi direktiiv, kuid Euroopa Parlament on korduvalt tõstatanud vajaduse selle läbivaatamiseks ja täiendamiseks.

Loe rohkem Euroopa Parlamendi võitlusest soolise võrdõiguslikkuse eest ELis.

Palgaläbipaistvuskohustused


2023. aasta märtsi täiskogul kiitis parlament heaks direktiivi soolise palgalõhe vähendamiseks. Ettevõtted, kus sooline palgalõhe on suurem kui 5%, peavad koos töötajatega olukorda hindama. Tööandjatele, kes eeskirju ei järgi, kehtestatakse hoiatavad karistused, sealhulgas trahvid. Töökuulutused ja ametikohtade nimetused peavad olema sooneutraalsed ning töölevõtuprotsessid erapooletud.

Nüüd peab teksti heaks kiitma ka ELi nõukogu.

Ebavõrdse palga algpõhjustega tegelemine


Parlament võttis 2019. aastal vastu töö- ja eraelu tasakaalu puudutava direktiivi, millega kehtestati uued isapuhkuse ja vanemapuhkuse eeskirjad ELi tasandil, et tõsta naiste tööhõivemäära, luua isadele stiimuleid perega seotud puhkuse saamiseks ning soolise võrdõiguslikkuse ja võrdsete võimaluste edendamiseks.


2021. aasta 21. jaanuaril vastuvõetud ELi soolise võrdõiguslikkuse strateegia resolutsioonis kutsusid parlamendiliikmed üles Euroopa Komisjoni välja tulema ambitsioonika soolise palgalõhe tegevuskavaga, mis seaks liikmesriikidele kindlad eesmärgid järgmise viie aasta jooksul palgalõhe vähendamiseks.


Parlamendiliikmed rõhutavad, et Euroopa Komisjon vaataks käesoleva direktiivi rakendamise igal aastal läbi. Lisaks kutsuvad nad üles ELi riike astuma direktiivist kaugemale ulatuvaid samme, näiteks rakendada paindlikumat tööaega edendavaid meetmeid.

Lisaks soovivad nad aidata kaasa naiste jõudmisele paremini tasutatud töödele läbi erinevate meetmete - alustada tüdrukutele suunatud täppisteaduste ja tehniliste õppeainete õpetamise edendamisega, toetada naisettevõtjaid ja võimaldada elukestvat õpet.

Loe lisateavet soolise palgalõhe ja selle põhjuste kohta.


Naiste vaesuse vastu võitlemine


Parlamendiliikmed rõhutavad naiste vaesuse vastu võitlemise olulisust. Nad kutsuvad üles parandama töötingimusi sektorites, kus on rohkem naisi, ja tegelema naiste ja meeste pensionierinevustega.

Loe rohkem naiste õiguste kohta: