Parlament soovib ettevõtetelt suurema vastutuse võtmist (video)

Parlamendiliikmed soovivad uue ELi õigusnormi kehtestamist, mille kohaselt oleks ettevõtetel suurem sotsiaalne vastutus. Vaata videost lähemalt ELi tegevuste kohta.

Inimõigused, keskkond ja ettevõtte sotsiaalne vastutus.

Euroopa Parlamendi liikmed arutasid 8. märtsil toimunud täiskogu istungil õiguskomisjoni aruannet ettevõtete hoolsuskohustuse ja vastutuse kohta. Sotsiaalse, keskkonnaalase ja inimõigustega seotud hoolsuskohustuse tase tarneahelates on praegu madal. Komisjoni kutsutakse üles välja töötama reeglid, mis kohustaksid ettevõtteid tegelema tarneahelate aspektidega, mis võivad rikkuda inimõigusi (sh sotsiaalseid, ametiühingute ja töötajate õigusi), keskkonda (nt panust kliimamuutusesse) ja hea valitsemise tava.

Praegu ei ole ELis ettevõtete hoolsuskohustust reguleeriv ühine lähenemisviis, mis loob halvemad tingimused ka sotsiaal- ja keskkonnaküsimustega aktiivselt tegelevatele ettevõtetele. Uued reeglid on suunatud kõikidele ELi suurettevõtjatele, samuti börsil tegutsevatele ja teistele keerukate tarneahelatega äriühingutele.


Parlamendiliikmed soovivad reeglite rakendamist ka väljaspool ELi. See tähendab, et kõik ettevõtted, kes soovivad pääseda ELi siseturule (sh väljaspool ELi asutatud ettevõtted) peavad tõendama, et nad järgivad keskkonna- ja inimõiguste alaseid kohustusi.


Lisaks rõhutavad parlamendiliikmed kolmandate riikide kodanike ja ettevõtete kaitset, avaldades soovi loobuda importtoodetest, mis on seotud tõsiste inimõiguste rikkumistega nagu näiteks sunni- ja lapstöö.


„Sel nädalal on Euroopa Parlamendil võimalus tõusta vastutustundliku äritegevuse eestvedajaks,” ütles Lara Wolters (S&M, Holland) Hollandi sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsiooni liige Lara Wolters esmaspäevasel arutelul.


„Kasusaajaid on mitmeid: aitame luua ettevõtetele võrdsed võimalused ja parema õigusliku raamistiku, tarbijate ja tootjate hulgas soodustame õiglase kaubanduse järgimist ning ohvritele aitame tagada parema juurdepääsu õiguskaitsele. Keskkonnamõjude vaatenurgast astume sammu, mille oleksime pidanud juba ammu astuma,” lisas Wolters.


2020. aasta veebruaris avaldas komisjon uuringu, millest selgub, et iga kolmas ettevõte ELis rakendab praegu mingisuguseid hoolsusmeetmeid. Samast uuringust selgub, et 70% ettevõtetest avaldas toetust ELi-üleste hoolsusreeglite kehtestamiseks.

Parlament võttis aruande vastu 10. märtsil pärast hääletust.

Lisaks kiitis parlament 20. mail 2021 heaks veel ühe raporti, milles kutsuti Euroopa Komisjoni üles ajakohastama ja täiustama keskkonnavastutuse direktiivi ja keskkonnakuritegude direktiivi. Ehkki keskkonnakuriteod on hinnanguliselt suuruselt neljas kuritegevuse tüüp maailmas, on avastamise, uurimise ja süüdimõistmise määr endiselt madal. Seetõttu tuleb ametiasutusi, nagu prokurörid ja kohtunikud, koolitada, et parandada selliste kuritegude eest vastutusele võtmist ja nende eest karistamist, ütlesid parlamendiliikmed.

Loe lisaks ELi kaubanduspoliitika rollist edendada inimõigusi ja keskkonnastandardeid.

Lisateave