ELi Covid digitõend on valmis rakendamiseks liikmesriikides

Parlamendiliikmed rõhutavad Covid digitõendi olulisust reisimise ja vabaduse taastamisel ning kutsuvad üles liikmesriike see kasutusele võtma alates 1. juulist.

Arutelu ELi Covid digitõendi üle.
Arutelu ELi Covid digitõendi üle.

Digitõendi eesmärk on hõlbustada turvalisemat reisimist pandeemia ajal ning see aitaks tuvastada kui inimene on vaktsineeritud, on andnud negatiivse Covid testi või kui ta on haigusest paranenud. Digitõendi tehniline infrastruktuur on valmis ning ootab kasutuselevõttu kahekümne kolmes liikmesriigis. Üheksa riiki on juba välja andnud või testinud vähemalt ühte tüüpi digitõendeid.

Vaba liikumise taastamine


8. juunil toimunud täiskogu istungil märkis raportöör Juan Fernando López Aguilar (S&D, Hispaania), et liikumisvabadus on ELi kodanike poolt väga hinnatud ning et Covidi digitõendi läbirääkimised on „lõppenud rekordilise ajaga". Ta lisas: „Tahame saata Euroopa kodanikele sõnumi, et teeme kõik endast oleneva, et taastada liikumisvabadus."

Justiitsvolinik Didier Reynders ütles parlamendiliikmetele, et „tasuta digitõendi tagavad kõik liikmesriigid ja seda tuleb aktsepteerida kogu Euroopas. See aitab kaasa piirangute järkjärgulisele kaotamisele."

Liikmesriigid peavad eeskirju rakendama


Covid digitõend on „esimene samm piirangutest vabanemiseks ja see on hea uudis paljudele inimestele Euroopas - inimestele, kes reisivad töö pärast, piirialadel elavatele peredele ja turismisektorile,“ ütles Birgit Sippel (S&D, Saksamaa).Ta lisas, et reisieeskirjade ühtlustamine on nüüd ELi riikide ülesanne.

„Kõik Euroopa Liidu kodanikud loodavad, et süsteemi saab kasutada suve alguses ja liikmesriikidel on roll selle saavutamises," ütles Jeroen Lenaers (EPP, Holland). Ta rõhutas, et see ei tähenda mitte ainult digitõendi tehnilist rakendamist, vaid palju muud: „Euroopa kodanikud tahavad, et [...] oleks meie sisepiiridel lõpuks teatav kooskõlastatus ja prognoositavus."

Sophia in ’t Veld (Renew, Holland) kutsus liikmesriike koos töötama ELi taasavamise nimel. „Eurooplased tahavad hirmsasti oma vabadusi tagasi. Ma arvan, et tasub meeles pidada, et mitte viirus pole võtnud neilt õigust Euroopas vabalt liikuda, vaid seda on teinud siseriiklikud eeskirjad.”

Kodanike õigustega arvestamine


Cornelia Ernst (vasakpoolsed, Saksamaa) rõhutas, et peamiselt kaitsesid läbirääkimistel parlament ja Euroopa Komisjon kodanike õigusi: „Me peame kaitsma kõigi ühiskonnagruppide vabadusi," ütles ta.

Tineke Strik (Rohelised / EFA, Holland) rõhutas mittediskrimineerimise ja andmekaitse olulisust ning ütles, et see digitõend järgib neid nõudeid täielikult.

Joachim Stanisław Brudziński (ECR, Poola) ütles, et digitõend peaks hõlbustama vaba liikumist ega ole selle eeltingimuseks." Vaktsineerimata inimestel oleks endiselt õigus Euroopa piires liikuda, kasutades selliseid piiranguid nagu testimine ja karantiinikohustus. Ta rõhutas, et „seda määrust ei saa vaadelda kui midagi, mis muudab vaktsiinid kohustuslikuks".

Christine Anderson (ID, Saksamaa) väljendas digitõendi suhtes kahtlust, kuna see võib inimestele kaasa tuua kohustuse vaktsineerida. Ta rõhutas, et digitõendi eesmärk ei tohiks olla vaktsineerimise kohustuslikuks muutmine.

Euroopa Parlament andis 9. juunil lõpliku heakskiidu ELi Covid digitõendile, mis hõlbustab reisimist ja aitab kaasa majanduse taastumisele.

Uuri lähemalt, kuidas digitõend tagab turvalise reisimise.