Ühtne Euroopa taevas: lennuliikluse tõhustamine

Parlamendiliikmed soovivad ajakohastada ELi õhuruumi haldamist, et muuta see tõhusamaks ja keskkonnasõbralikumaks. Uuri lisateavet allolevast videost.

Ühtse Euroopa taeva (SES) eeskirjade ajakohastamine peaks aitama tõhustada lennundussektorit, tagades lühemad lennud läbi otsemate marsruutide ja vähendades seeläbi kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

Algatus käivitati 1999. aastal, et parandada lennuliikluse korraldamise ja aeronavigatsiooniteenuste toimimist Euroopa õhuruumi parema integreerimise abil.

Parlamendiliikmed soovivad eeskirjade reformimist, et muuta ELi õhuruum vähem killustatuks ja parandada lennuliikluse juhtimist - suurendada ohutust ja tõhusust, madalamaid kulusid ja tuua keskkonnale kasu. Näiteks ei pruugi praegu lennuettevõtjad lennata otse väljumiskohast maandumispunkti. Nad võivad soovida vältida lendamist kõrgemate tasudega riikide kohal või läbi sõjaliste tsoonide. See võib tähendada pikemaid lende ja rohkem heitkoguseid.

Parlamendiliikmete sõnul tuleb õhuruumi halduseeskirju edasi arendada ja kohandada arenevatele turgudele, kasutades ära uute digitehnoloogiate potentsiaali ning pidades kinni Euroopa rohelisest kokkuleppest. Parlamendiliikmed soovivad uusi reegleid, mis aitaksid kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendada kuni 10%.

Samuti soovivad nad muuta Euroopa õhuruumi konkurentsivõimelisemaks ja toetada konkursside abil lennuliiklusteenuse pakkujate ja muude aeronavigatsiooniteenuste, näiteks side- ja meteoroloogiateenuste valimist.

Taustainfo

Praegu kehtivad ühtse Euroopa taeva reeglid võeti vastu 2009. aastal. Euroopa Komisjon tegi 2013. aastal ettepaneku nende läbivaatamiseks, mille parlament võttis vastu 2014. aastal. Kuna nõukoguga ei suudetud kokkuleppele jõuda, tegi Euroopa Komisjon ettepaneku ajakohastada reegelid 2020. aastal vastavalt rohelisele kokkuleppele.

17. juunil 2021 uuendas transpordi- ja turismikomisjon läbirääkimisvolitusi ühtse Euroopa taeva reformi osas ja võttis vastu oma seisukoha Euroopa Liidu Lennundusohutusameti volituste laiendamise kohta. Seisukoht kinnitati juulis toimuval täiskogu istungil ning parlament on nüüd valmis nõukoguga läbirääkimis pidama.