Ühtne laadija: parem tarbijale ja keskkonnale 

 
 
Optimistliku plaani järgi jõustuvad uued reeglid aastal 2024. aastal.  

Euroopa Liit tahab teha USB-C kaabli nii nutitelefonide kui teiste mobiilseadete laadijaks, et muuta tarbijate elu lihtsamaks ja vähendada elektroonikajäätmeid.

Nutitelefon, nutitahvel, kaamera - igaühe laadimiseks erinev USB juhe. Tuleb tuttav ette? ELil on plaan see mure aga minevikku jätta, teha elu lihtsamaks ja vähendada e-jäätmeid. Ühtse laadija ettepanekust rääkis lähemalt Euroopa Parlamendi tarbijakaitse komisjoni esimees Anna Cavazzini.

Üks laadija

„Euroopa Parlament on töötanud 10 aastat ühtse standardi saavutamiseks, et me ei peaks enam kasutama palju erinevaid kaableid,” ütles Cavazzini. Euroopa Komisjon proovis kaasata ettevõtteid läbi vabatahtlike kokkulepete, mis osaliselt toimis. Kõik ettevõtted aga ideega kaasa ei tulnud ning seetõttu soovis parlament, et Euroopa Komisjon esitaks ettepaneku, millega hakkaks kehtima ühtne laadija. Nüüd on kauaoodatud ettepanek jõudnud Euroopa Parlamenti.

Mida see tarbija jaoks tähendab?

Ettepanek koosneb kahest osast: ühtne standard kaablitele ja seadmetele, et need oleksid tulevikus omavahel vahetatavad. See on tarbijale kasulik, sest nii saab iga seadet laadida ühe kaabliga. Ettepaneku teine osa keskendub elektroonikajäätmete vähendamisele. „Kui ma ostan endale uue telefoni, saan ma enamasti kaasa ka uue kaabli,” rääkis Cavazzini. „Tulevikus ei tule telefoni või seadme ostmisega enam automaatselt kaasa kaablit ja sellega vähendatakse elektroonilisi jäätmeid,” lisas siseturu- ja tarbijakaitse komisjoni esimees. See tähendaks küll seda, et tarbija peaks kaabli ise eraldi ostma, kuid enamikel inimestel on laadimiseks juba juhtmed olemas, ei peaks see tarbijale kulukas olema.

Millal võib ühtset laadijat ELis oodata?

Optimistliku plaani järgi jõustuvad uued reeglid aastal 2024. aastal. Cavazzini loodab, et Euroopa Parlament jõuab ELi Nõukoguga 2022. aastaks kokkuleppele. Seejärel on liikmesriikidel kaks aasta aega, et uued reeglid sisse seada.

Euroopa Parlamendi ideed

Kuigi töö ettepanekuga ei ole parlamendis ametlikult veel alanud, on mõned parlamendiliikmed avaldanud soovi kõikide seadmete arvestamiseks. „Euroopa Komisjoni ettepanek arvestab paljude seadmetega, aga nende hulka ei ole arvatud näiteks e-lugereid,” täpsustas Cavazzini. Mõned parlamendiliikmed on öelnud, et tuleks vaadata tulevikku ning arvestada tuleks juba ka näiteks juhtmevaba laadimisvõimalusega.

Kas see takistaks innovatsiooni?

Siseturu- ja tarbijakaitse komisjoni esimehe sõnul toob tööstusvaldkond tihti välja, et ühtse laadija kehtestamine tõkestaks innovatsiooni. „Mina aga seda ei näe. Ettepanek ütleb, et kui USB-C kaabliga laadijast luuakse parem standard, siis saab reegelid vastavalt sellele kohandada,“ selgitas Cavazzini.

Kui palju sellega e-jäätmeid vähendatakse?

Ennustusi on erinevaid, kuid enimmainitud number on umbes 1000 tonni aastas. „Elektroonilised jäätmed on üheks kiireimini kasvavaks jäätmevooks ELis. Kui me tõesti tahame rohelepet rakendada ja oma ressursside kasutust vähendada, siis me peame kasutama selleks kõiki vahendeid,” lisas Cavazzini.

Taust

Pärast aastakümne pikkust Euroopa Parlamendi mõjutustööd, esitas Euroopa Komisjon septembris 2021 ettepaneku ühtse laadija vastuvõtmiseks. Sellega muutuks USB-C ühtseks laadijaks kõikide nutitelefonide, tahvlite, kaamerate, kõrvaklappide, kaasaskantavate kõlarite ja käeshoitavate videomängukonsoolide jaoks.