„Rändle nagu kodus“ – rändlusreegleid pikendati veel kümne aasta võrra

Sissejuhatus: Poliitikaga „rändle nagu kodus“ tagatakse, et eurooplased saavad helistada, saata sõnumeid ja kasutada mobiilandmesidet ilma lisakuludeta kõikjal ELis.

Praegune seadusandlus võeti vastu juunis 2017 ning see aegub juunis 2022. Planeeritud reeglite pikendamine on osa digipöörde strateegiast.

2022. aasta aprillis otsustasid Euroopa Parlament ja nõukogu rändlusreegleid pikendada. Nii saavad ELi tarbijad ka edaspidi ELis piiriüleselt helistada ja andmeid edastada sama hinnaga kui koduriigis. Sellekohased õigusaktid on osa digiülemineku strateegiast, mis on üks ELi prioriteete.

„Rändle nagu kodus“

Alates „rändle nagu kodus“-reeglite kehtestamisest 2017. aasta juunis on ligikaudu 170 miljonit inimest saanud Euroopas reisides sidet pidada, makstes selle eest sama hinda kui koduriigis. Süsteem toimib kogu Euroopa Majanduspiirkonnas, mis hõlmab kõiki 27 ELi liikmesriiki ning Islandit, Liechtensteini ja Norrat.

Poliitika on olnud väga edukas – näiteks suurenes andmerändluse kasutamine 2019. aasta suvel 17 korda võrreldes rändlustasude kaotamisele eelnenud suvega.

Parem kvaliteet, rohkem teenuseid

Uue määrusega pikendatakse kehtivaid reegleid veel kümne aasta võrra. Samuti tagab see reisijatele paremad rändlusteenused. Näiteks on tarbijatel õigus välismaal samasugusele mobiilsidevõrgu kvaliteedile ja kiirusele nagu kodus, juhul kui samaväärsed võrgud on olemas.

Uute eeskirjadega tagatakse ka, et inimesed saavad hädaabiteenistustele tasuta helistada, kirjutada või nendega rakenduste kaudu ühendust võtta.

Operaatorid peavad teavitama kasutajaid suurematest kuludest, mis kaasnevad lisaväärtusteenuste kasutamisega rändluse ajal, näiteks tehnilise kasutajatoe numbritele või lennufirmade ja kindlustusandjate klienditeenindustele helistamisega.

Rändluse kestlikkus operaatorite jaoks

Uute reeglite eesmärk on ka tagada, et süsteem oleks operaatorite jaoks kestlik ja säilitaks stiimulid võrkudesse investeerimiseks.