Tehisintellekt: Et realiseerida ELi potentsiaali peame reageerima kiiresti (intervjuu) 

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 

Parlamendiliikme sõnul võib EL seada tehisintellektile ülemaailmseid standardeid, kuid selleks, et sellest võimalikult palju kasu lõigata tuleb reeglid sisse seada kiiresti.

Axel Voss  

"Me peame olema teadlikud sellest, et tehisintellekt on väga strateegilise tähtsusega,” ütles Axel Voss (EPP, Saksamaa) Facebooki otseülekandes. Parlamendiliige tegeleb tehisintellekti digiajastul käsitleva erikomisjoni (AIDA) aruandega Euroopa Parlamendis.


Tunnistades tehnoloogia olulisust, lõi Euroopa Parlament AIDA komisjoni, et keskenduda tehisintellektile (Artificial intelligence (AI)) ja uurida, kuidas see võib mõjutada ELi majandust, uurida teiste riikide seisukohti ning käia välja ettepanekuid tuleviku seadusandluseks.


Aruande mustandis, mida esitleti AIDA komisjonis 9. novembril 2021, on öeldud, et EL peaks keskenduma AI tohutule potentisaalile. Selline tehnoloogia võib mängida võtmerolli “valdkondades nagu kliimamuutus, tervisesektor ja ELi konkurentsivõime,” ütles Voss.


Loe lähemalt sellest, mis on AI ja kuidas seda kasutatakse.


Kas EList võib saada suurem tegija AI-valdkonnas?

 

Aruande kohaselt on EL ülemaailmses tehnoloogiavõidujooksus maha jäämas ning selleks, et jääda majanduslikuks ja globaalseks jõuks, peab EList saama arvestatav jõud tehisintellektivaldkonnas. Kui EL ei tegutse kiirelt ja julgelt, võib Euroopa Liidust saada Hiina, Ameerika Ühendriikide ja teiste riikide ”digikoloonia” ning võib riskida oma poliitilise stabiilsuse, sotsiaalsüsteemi ja isikuvabaduste kaotamisega. Lisaks võivad uued tehnoloogiad viia läänemaailma globaalse mõjuvõimu kaotamiseni.


Aruande kohaselt tähendab ELi võimetus tehnoloogilisi innovatsioone turustada seda, et “meie parimad ideed, talendid ja ettevõtted” lähevad mujale. Voss hoiatas, et võimalus on varsti läbi, öeldes, et EL peab “keskenduma, prioritiseerma, investeerima”.


Euroopa peaks tema sõnul keskenduma rohkem ärimudelitele, mis võimaldaksid teadusuurimuste muutumist toodeteks ning tagama ettevõtetele konkurentsivõimelise keskkonna ja ennetama ajude äravoolu.

Andmete olulisus

 

Andmed on AI arenduseks hädavajalikud. “Kui me arvame, et saame maailmas võistelda ilma andmevarustuseta, siis me oleme mängust väljas,” ütles ta. ”Me peaksime andmevarustusele rohkem keskenduma, sealhulgas isiklikele andmetele.”

“Liiga paljud inimesed arvavad, et me ei saa praegu isikuandmete kaitse üldmäärust avada,” mis tähendab andmete puudumist ELi tööstuste jaoks, ütles Voss. Isikuandmete ülmäärus seab standardi, ütles Voss: “Kuid mitte mõtteviisiga, et kui me oleme saavutanud kuldse standardi, siis me ei saa seda enam muuta: esimesel kohal püsib vaid siis kui sa end pidevalt arendad.”

"Suured andmekogujad on Hiinas või Ameerika Ühendriikides. Kui me tahame seda muuta, siis peame tegutsema kiiresti, sest selles valdkonnas on kiirus konkurentsivõimes määrava tähtsusega,”ütles Voss.

Mure demokraatia ja inimõiguste pärast

 

“Euroopa Liit on harjunud seadma standardeid ja neid inimõiguste ja Euroopa põhiväärtustega kombineerima. See on midagi, mida me saame pakkuda ja minu arvates on see ka midagi, mida maailm vajab,” ütles Voss.

Voss usub, et EL suudab leevendada riske, mida valesti kasutatav AI inimõigustele ja demokraatiale võib põhjustada, “kui me teeme seda pragmaatiliselt”.

Voss aga hoiatab ideoloogilise lähenemise eest. “Kui me keskendume selle tehnoloogia kombineerimisele meie Euroopa põhiväärtustega ja ei koorma oma tööstuseid ja ettevõtteid üle, siis meil on hea eduvõimalus,” ütles ta.

Loe rohkem Euroopa Parlamendi seisukohast tehisintellekti küsimuses.