Mida kujutavad endast ELi digiturgude ja digiteenuste määrused

Euroopa Parlament võttis vastu kaks olulist õigusakti, mis muudavad digivaldkonda. Mida kujutavad endast digiturgude ja digiteenuste määrused?

5. juulil 2022 vastuvõetud murranguliste digivaldkonna reeglitega luuakse turvalisem, õiglasem ja läbipaistvam veebikeskkond.

Digiplatvormide võim


Viimase kahekümne aastaga on digiplatvormid muutunud meie elu lahutamatuks osaks – on raske kujutada mingit tegevust veebis ette ilma Amazoni, Google’i või Facebookita.

Kuigi sellised muutused toovad ilmselget kasu, annab osa platvormide saavutatud turgu valitsev seisund neile konkurentide ees märkimisväärse eelise ja ühtlasi lubamatu mõju demokraatia, põhiõiguste, ühiskonna ja majanduse üle. Nad määravad sageli kindlaks tulevase innovatsiooni või tarbijate valikuvõimalused ning toimivad nn pääsuvalitsejatena ettevõtete ja internetikasutajate vahel.

Selle tasakaalustamatuse kõrvaldamiseks ajakohastab EL digiteenuseid reguleerivaid praegusi norme, võttes kasutusele digiturgude määruse ja digiteenuste määruse, millega luuakse kogu ELis kohaldatavad ühtsed normid.

> 10,000

ELis tegutsevate veebiplatvormide arv. Üle 90% neist on väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted.

Loe lähemalt, mida EL teeb digiülemineku kujundamiseks.

Tehnoloogiahiidude tavade reguleerimine: digiturgude määrus


Digiturgude määruse eesmärk on tagada võrdsed võimalused kõigile digiettevõtetele, olenemata nende suurusest. Määrusega kehtestatakse platvormidele selged reeglid – loetelu tegevustest, mida nad peaksid tegema ja mida nad ei tohiks teha –, mille eesmärk on takistada neid seadmast ettevõtetele ja tarbijatele ebaõiglasi tingimusi. Näiteks ei tohi pääsuvalitseja oma platvormil omaenda pakutavaid teenuseid ja tooteid kolmandate isikute pakutavatest sarnastest teenustest või toodetest ettepoole asetada. Samuti peab ta andma kasutajatele võimaluse eelpaigaldatud tarkvara või rakenduse eemaldamiseks.

Sõnumiedastusplatvormide koostalitlusvõime paraneb – väikeste või suurte platvormide kasutajad saavad eri sõnumirakenduste vahel sõnumeid vahetada, faile saata või videokõnesid teha.

Reeglid peaksid edendama innovatsiooni, majanduskasvu ja konkurentsivõimet ning aitama väiksematel ettevõtetel ja idufirmadel väga suurte osalejatega konkureerida.

Digitaalse ühtse turu eesmärk on tagada, et Euroopa saaks endale mitte lihtsalt suurimad, vaid parimad ettevõtted. Seepärast peame keskenduma õigusaktide rakendamisele. Meil on vaja nõuetekohast järelevalvet, et tagada regulatiivse dialoogi toimimine.
Andreas Schwab (EPP, Saksamaa)
Juhtiv parlamendiliige digiturgude määruse küsimuses
Allikas "Digitaalse ühtse turu eesmärk on tagada, et Euroopa saaks endale mitte lihtsalt suurimad, vaid parimad ettevõtted. Seepärast peame keskenduma õigusaktide rakendamisele. Meil on vaja nõuetekohast järelevalvet, et tagada regulatiivse dialoogi toimimine." avaneb uues aknas

Samuti sätestatakse digiturgude määruses kriteeriumid suurte digiplatvormide tuvastamiseks pääsuvalitsejatena ning antakse Euroopa Komisjonile volitused teha turu-uuringuid, võimaldades vajaduse korral ajakohastada pääsuvalitsejate kohustusi ja karistada halba käitumist.

Turvalisem digiruum: digiteenuste määrus


Digiteenuste määrus annab inimestele suurema kontrolli selle üle, mida nad veebis näevad: kasutajatel on parem teave selle kohta, miks neile konkreetset sisu soovitatakse, ning nad saavad valida võimaluse, mis ei hõlma profiilianalüüsi. Suunatud reklaam alaealistele keelustatakse ning tundlike andmete, nagu seksuaalne sättumus, usutunnistus või etniline päritolu, kasutamine ei ole lubatud.

Uued reeglid aitavad kaitsta kasutajaid ka kahjuliku ja ebaseadusliku veebisisu eest. Need parandavad märkimisväärselt ebaseadusliku sisu eemaldamist, tagades, et seda tehakse võimalikult kiiresti. See aitab võidelda ka kahjuliku sisu vastu, mis, nagu poliitiline või tervisealane desinformatsioon, ei pruugi olla ebaseaduslik, ning sellega kehtestatakse paremad eeskirjad sõnavabaduse kaitseks.

Digiteenuste määrus sisaldab ka norme, millega tagatakse, et internetis müüdavad tooted on ohutud ja vastavad ELis kehtestatud kõrgeimatele standarditele. Kasutajad saavad rohkem teavet selle kohta, kes on internetis müüdavate toodete tegelikud müüjad.

Loe rohkem ELi meetmetest laste kaitsmiseks seksuaalse väärkohtlemise eest internetis.

Liiga kaua on tehnoloogiahiiud reeglite puudumist ära kasutanud. Digimaailmast on saanud Metsik Lääs, kus reeglid kehtestavad kõige suuremad ja tugevamad. Kuid linnas on uus konstaabel – digiteenuste määrus. Nüüd hakatakse reegleid ja õigusi tugevdama.
Christel Schaldemose (S&D, Taani)
Juhtiv parlamendiliige digiteenuste määruse küsimuses
Allikas "Liiga kaua on tehnoloogiahiiud reeglite puudumist ära kasutanud. Digimaailmast on saanud Metsik Lääs, kus reeglid kehtestavad kõige suuremad ja tugevamad. Kuid linnas on uus konstaabel – digiteenuste määrus. Nüüd hakatakse reegleid ja õigusi tugevdama." avaneb uues aknas

Järgmised sammud

Digiteenuste määrus jõustus 16. novembril 2022 ja on kogu ELis vahetult kohaldatav alates 17. veebruarist 2024. Väga suured digiplatvormid ja otsingumootorid peavad asuma digiteenuste määrusest tulenevaid kohustusi täitma juba varem – maksimaalselt neli kuud peale komisjoni määramisotsust. Komisjon määras esimesed väga suured digiplatvormid ja otsingumootorid 25. aprillil 2023.

Digiturgude määrus jõustus 1. novembril 2022 ja selle eeskirjad hakkasid kehtima 2. mail 2023. Euroopa komisjon määrab pääsuvalitsejad hiljemalt 6. septembriks 2023 ja seejärel on neil kuus kuud aega (märtsini 2024), et asuda täitma määrusest tulenevaid kohustusi.



Loe lisaks, kuidas EL digimaailma kujundab