Andmejagamise edendamine: ELi lahendused

ELi andmemääruse eesmärk on edendada innovatsiooni, panustada rohepöördesse ja toetada tarbijaid.

Suurandmetega kaasnevad tohutud võimalused, alates kasutusest põllumajanduses kuni tervisehoiuni. Seetõttu saavad suurandmed mängida ELi digipöördes võtmerolli.

Digipöörde potentsiaali paremaks ärakasutamiseks on andmejagamise keskkonna võimaldamine ELile lähiaastatel ülioluline. Andmejagamine annab nii üksikisikutele kui ka ettevõtjatele suurema kontrolli oma andmete üle.

Andmete taaskasutamist takistavad vähene usaldus andmejagamise vastu, vastuolulised majanduslikud stiimulid ja tehnoloogilised takistused. ELi eesmärk on seda parandada uuendatud andmemääruse normide kaudu.

80 %

tööstusandmetest ei kasutata kunagi

6. aprillil 2022. aasta täiskogul võttis parlament vastu andmehaldusmääruse (DGA), mille eesmärk on soodustada andmejagamist ELis, nii et ettevõtetel ja idufirmadel oleks ligipääs rohkematele andmetele, mida nad saaksid kasutada uute toodete ja teenuste arendamiseks. Ligipääs suurandmetele on tehisintellekti potentsiaali kasutamiseks hädavajalik.

2023. aasta novembri täiskogul kinnitas parlament ühtlustatud andmemääruse normid. Ajakohastatud reeglid võimaldavad ettevõtetele lihtsamat juurdepääsu suurele hulgale kvaliteetsetele tööstusandmetele, eelkõige esemevõrgu andmetele.

Andmejagamise eelised


Andmejagamise suurendamine edendaks innovatsiooni ning ELi majanduse konkurentsivõimet. Näiteks on suurandmete kättesaadavus oluline tehisintellekti pakutavate võimaluste ärakasutamiseks.

Rohepööre


Andmed võivad aidata vähendada CO2 heidet ning energiakasutust, näiteks leevendades liiklusummikuid ning optimeerides hoonete ja autode energiatõhusust. Samuti võimaldab andmete kättesaadavus tööstusseadmete toimimise kohta tehastel, põllumajandusettevõtetel või ehitusettevõtjatel optimeerida töötsükleid, tootmisliine ja tarneahela juhtimist, sealhulgas masinõppe alusel. Samuti aitavad satelliidipõhistest võrkudest saadud andmed põllumajandustootjatel paremini majandada.

Keskkonnaandmed aitaksid ennetada loodusõnnetusest tingitud hädaolukordi, näiteks üleujutused ja metsatulekahjud.

Innovatsiooni edendamine


Andmete parem kättesaadavus aitab ettevõtetel arendada uusi tooteid ning teenuseid. Järelturu teenuseosutajad saavad oma teenuseid täiustada ja uuendada ning konkureerida võrdsetel alustel tootjate pakutavate võrreldavate teenustega, mis võib langetada hindu ja võimaldada innovatsiooni.

Kasu inimestele


Andmesideühendusega toodete kasutajad võiksid valida odavama remondi- ja hooldusteenuse osutaja. Samuti ilmuksid uuenduslikumad tooted ja ravimid, linnad muutuksid arukamaks ja rohelisemaks ning rahvatervise hädaolukorrad oleksid paremini hallatavad.

Loe rohkem suurandmete definitsioonist, eelistest ja väljakutsetest.

Kuidas aitab uus andmehaldusmäärus usaldust luua?


Andmehaldust käsitlev õigusakt


Andmehaldust käsitleva õigusakti eesmärk on luua usaldust andmejagamises, tehes seda turvalisemaks, lihtsamaks ja viies seda kooskõlla andmekaitseseadustega. See saavutatakse läbi erinevate meetmete - läbi tehniliste vahendite nagu anonüümseks muutmine ja andmete ühendamine kuni taaskasutajate õiguslikult siduvate lepinguteni.

Reeglid võimaldavad mõndades avalikes sektorites kogutavaid andmeid paremini kasutada. Need võimaldavad ka ühiste Euroopa andmeruumide loomist olulistes valdkondades nagu tervisehoid, keskkond, energia, põllumajandus, liikuvus, rahandus, tootmine, avalik haldus ja oskused.

Uued reeglid andmeturgudele (tavaliselt veebiplatvormid, kus kasutajad saavad andmeid osta või müüa) aitavad uutel vahendajatel tunnustada usaldusväärseid andmekorraldajaid.

Reeglid teevad andmejagamise lihtsamaks ettevõtetele, inimestele ja avalikele organisatsioonidele, kes soovivad andmeid jagada ühiskonna hüvanguks (andmealtruism).

Reeglite eesmärk on luua ka alternatiiv suurandmeplatvormidele, mis hoiustavad suures koguses andmeid.

Andmemäärus


Andmemääruse lahendab tööstusandmete taaskasutamisega seotud probleemid. Ettevõtete ja tarbijate jaoks toob see selgust selle kohta, kellel on juurepääs andmesideühendusega toodete loodud andmetele ja kes tohib neid kasutada.

Andmesideühenudsega toodete kasutajad saavad ligipääsu nende loodud andmetele, mida sageli koguvad üksnes tootjad, ning jagada neid andmeid kolmandate isikutega.

Määrus kaitseb mikroettevõtteid ja VKEsid ebaõiglaste lepingutingimuste eest, mida saaks kehtestada oluliselt tugevama läbirääkimispositsiooniga lepinguosaline.

Suurenenud juurdepääs andmetele võib tekitada olukorra, kus konkurentidel on võimalus pöördprojekteerida teenuseid või seadmeid. Selle takistamiseks tugevdab parlament kaitsemeetmeid, et hoida ära ärisaladuste avalikustamine.

Uued eeskirjad võimaldavad klientidel vahetada pilvtöötluse teenuste osutajaid ja kehtestada kaitsemeetmed ebaseadusliku andmeedastuse vastu.

Samuti määravad uued eeskirjad avaliku sektori asutuste vahendid erasektori valduses olevatele andmetele juurde pääsemiseks ja nende kasutamiseks, kui neid on vaja erakorralistes oludes, näiteks rahvatervise hädaolukordades ja looduskatastroofides.

Järgmised sammud


Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni poolt vastu võetud andmehaldust käsitleva õigusakt hakkas kehtima 2023. aasta septembrist.

Nüüd peab määruse kinnitama ka nõukogu.

Loe rohkem ELi digipöördest: