Tehisintellekti tulevik: Euroopa Parlamendi ELi tegevuskava

Kuidas saab EL parandada oma ülemaailmset positsiooni tehisintellekti valdkonnas? Euroopa Parlamendi liikmed võtsid vastu ettepanekud tehisintellekti pikaajaliseks arendamiseks.

Artificial-Intelligence_web_© Patrick T. FALLON / AFP
Aruande kohaselt on EL tehisintellekti arendamises, teadusuuringutes ja investeeringutes maha jäänud.

Pärast 18 kuud tehisintellekti kohta sisendi kogumist esitas tehisintellekti digiajastul käsitlev erikomisjon (AIDA) ELi tehisintellekti lõpparuande, mis on terviklik lähenemisviis ühisele pikaajalisele seisukohale, mis rõhutab ELi peamiseid väärtuseid, eesmärke ja väärtuseid tehisintellekti valdkonnas ning jätkab ELi praegusi seadusandlikke jõupingutusi selles valdkonnas.

Aruande kohaselt on EL tehisintellekti arendamises, teadusuuringutes ja investeeringutes maha jäänud ning peab valdkonda rohkem panustama, sest tehisintellektil on ELi digipöördes võtmeroll ning selle osatähtsus majanduses ja igapäevaelus aina suureneb.


Loe lähemalt tehisintellekti ohtudest ja võimalustest.

ELi eeskirjad, kaitsemeetmed ja määrused peaksid tagama, et tehisintellekt toob tohutut kasu kõikidele ELi valdkondadele alates rohepöördest ja tervisehoiust kuni tööstuse, avaliku halduse, põllumajanduse ja tööjõu efektiivsuseni.


Aruanne aga hoiatab, et EL peab kiiresti tegutsema, et seada ELi väärtuste põhjal selged piirid, sest muidu kujunevad standardid mujal.

Olla globaalne jõud tähendab olla tehisintellektivaldkonnas juhikohal.
Tehisintellekti digiajastul käsitlev aruanne.
Allikas "Olla globaalne jõud tähendab olla tehisintellektivaldkonnas juhikohal." avaneb uues aknas

Mis on aruande ettepanekud?

Soodne regulatiivne keskkond, sealhulgas dünaamiline õigusloome ja kaasaegne valitsemine, sest praegused ELi ja riiklikud õigusaktid on killustatud, aeglased ega anna õiguskindlust. Innovatsiooni toetamiseks ja regulatiivse koorma vältimiseks võiksid rangelt reguleeritud olla ainult kõrge riskiga tehisintellektirakendused.

Et tehisintellektitehnoloogiad põhinevad kättesaadavatel andmetel, peab andmete jagamine ELis olema kontrollitud ja pikendatud. ELi ühtse digituru täielik integratsioon ja ühtlustamine aitab piiriülest vahetust ja innovatsiooni.

Loe lähemalt, miks on ELi uus andmehaldusseadus oluline.

Euroopa Parlamendi liikmete sõnul peaks digitaristut tugevdama, tagades kõikidele kodanikele ligipääsu kõikidele teenustele. Lairibaühenduse, kiudoptilise ja 5G kasutuselevõttu tuleks toetada ning prioriteediks peaksid olema peamised esilekerkivad tehnoloogiad, nagu kvantandmetöötlus.

EL peaks toetama tehisintellektioskuste ehitamist, et inimestel oleksid olemas eluks ja töötamiseks vajalikud oskused. Raporti kohaselt aitab see luua usaldust tehnoloogia vastu, edendada innovatsiooni ning tippkeskusi ja ELi eksperte toetades ennetada ajude äravoolu.

Aruande kohaselt peab tegelema ka tehisintellekti sõjaväeliste- ja julgeolekuaspektidega: EL peaks tegema rahvusvahelist koostööd sarnaselt mõtlevate partneritega, et edendada inimkeskset ning ELi väärtustel põhinevat nägemust.


Loe aruandest ja AIDA komisjonist lähemalt.