Euroopa digiidentiteet: põhiteenuste lihtne kasutamine veebis

Euroopa Liit täiustab digiidentiteedi raamistikku, mis võimaldab kasutada kogu ELi piires avalikke teenuseid ja teha internetitehinguid.

Personal data information security with modern cell phone in man hand and virtual screen with digital security icons and fingerprint.
Euroopa Liidu digiidentiteedi raamistik võimaldab veebis põhiteenuseid kasutada

COVID-19 pandeemia tõukas nii eraettevõtteid kui ka avaliku sektori organisatsioone oma teenuseid digitaliseerima. 2024. aasta veebruaris kiitis parlament heaks Euroopa digiidentiteedi ajakohastatud raamistiku.

Lisateave digipöörde kohta, mis on üks ELi prioriteete.

Mis on Euroopa digiidentiteet?


Euroopa digiidentiteet (eID) tähendab riiklike e-identimise süsteemide piiriülest tunnustamist. See tagab elektroonilist isikutunnistust omavatele Euroopa kodanikele juurdepääsu teiste liikmesriikide internetipõhistele teenustele ning võimaldab end veebis tuvastada ilma erasektori vahenduseta.

Mis on Euroopa digiidentiteedi eelised?


Euroopa digiidentiteeti saab kasutada:

  • riigiasutustega seotud toiminguteks, nt sünnitunnistuse ja tervisetõendi taotlemiseks või sissekirjutuse muutmiseks
  • pangakonto avamiseks
  • maksude deklareerimiseks
  • ülikooli kandideerimiseks oma koduriigis või teises ELi liikmesriigis
  • retsepti alusel ravimite ostmiseks kogu Euroopas
  • vanuse tõestamiseks
  • auto rentimiseks digitaalse juhiloa abil
  • hotellis peatumiseks

Ajakohastatud eeskirjad


2014. aasta e-identimise, autentimise ja usaldusteenuste määrusega (eIDAS) kohustati ELi liikmesriike looma riiklikud e-identimise süsteemid, mis vastavad kindlatele tehnilistele ja turvastandarditele. Nüüd need süsteemid ühendatakse, nii et kodanikud pääsevad oma elektroonilise isikutunnistusega ligi kõigi liikmesriikide internetipõhistele teenustele.

2021. aastal esitas komisjon eIDASe raamistikul põhineva ettepaneku, mille eesmärk on tagada, et 2030. aastaks saaks vähemalt 80 % kodanikest kasutada peamisi avalikke teenuseid digitaalse identiteedi abil.

Parlament rõhutatas heakskiidetud raamistikus, et riiklikud süsteemid peavad omavahel haakuma, neid peab olema lihtne kasutada ja kodanikele peab jääma kontroll oma isikuandmete üle.

Nõukoguga toimunud läbirääkimistel oli parlamendi eesmärk kaitsta kodanike õigusi ja edendada õiglast digitaalselt maastikku, mis tagab kõikide kodanike õiguste austamist.

2024. aasta veebruaris andis parlament õpliku heakskiidu uue üleeuroopalise digiidentiteedirakenduse loomisele.

Lisateave Euroopa digiidentiteedi raamistiku kohta