Muude kasvuhoonegaaside heite piiramine: ELi meetmed

ELi eesmärk on piirata peale CO2 ka muude kasvuhoonegaaside heiteid.

Pihustuspudel
Fluoritud gaase leidub tavalistes seadmetes.

EL on võtnud meetmeid CO2 heidete piiramiseks ja soovib reguleerida ka muid kasvuhoonegaase, nagu metaan, fluoritud gaasid (F-gaasid) ja osoonikihti kahandavad ained. Kuigi muid kasvuhoonegaase leidub atmosfääris vähem kui CO2-te, võivad nad mängida kliimasoojenemises märgatavat rolli.

Parlament toetab komisjoni ettepanekut kehtestada meetmed F-gaaside ja osoonikihti kahandavate ainete heite vähendamiseks tootmise või kasutamise ajal ja asendada need ained niipalju kui võimalik muude ainetega.

2024. aasta jaanuari täiskogul kiitis parlament heaks kaks uut määrust, mille kohaselt peavad liikmesriigid vähendama fluoritud gaaside ja osoonikihti kahjustavate ainete heidet.

Uuri, millised on muud kasvuhoonegaasid peale CO2 ja mis on nende mõju kliimasoojenemisele.

Fluoritud kasvuhoonegaaside heidete vähendamine

Mis on fluoritud gaasid?


Fluoritud gaasid on tehislikud ja neid leidub tavalistes seadmetes, nagu külmikud, kliimaseadmed, soojuspumbad, aerosoolid, lahustid ja vahupuhurid. Kokku moodustavad F-gaasid ligikaudu 2,5% ELi kasvuhoonegaaside heitest.

Kuigi F-gaase leidub atmosfääris vähem kui CO2-te, võivad nad koguda rohkem päikeseenergiat. Et saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus, peab EL vähendama F-gaaside heiteid.

Kuna F-gaasid ei kahjusta osoonikihti, kasutatakse neid sageli osoonikihti kahandavate ainete asendajatena.

ELi senised meetmed


F-gaase, nagu ka CO2-te, metaani ja dilämmastikoksiidi, reguleerib Pariisi kliimakokkulepe. Samuti reguleerivad F-gaase osoonikihti kahandavaid aineid käsitlevad rahvusvahelised kokkulepped.

F-gaaside heidete piiramiseks on EL vastu võtnud F-gaaside määruse ja mootorsõidukite kliimaseadmete direktiivi. Euroopa Keskkonnaamet annab igal aastal välja raporti F-gaaside tootmise, impordi, ekspordi, hävitamise ja lähteainena kasutamise kohta ELi ettevõtete poolt.

Fluoritud kasvuhoonegaaside määrus


Uus määrus kohustab:

  • fluorosüsivesinike kasutamise järkjärgulist vähendamist kuni ainete täieliku keelustamiseni 2050. aastal;
  • F-gaase sisaldavate toodete müügi keelustamist ELis;
  • tööstusharusid, kus on tehniliselt ja majanduslikult võimalik võtta F-gaaside asemel kasutusele muud ained, nende gaaside kasutamisest järk-järgult loobumist (eelkõige külmikute, kliimaseadmete ja õhksoojuspumpade tootjad).

Osoonikihti kahandavate gaaside järkjärguline kasutuselt kõrvaldamine

Mis on osoonikihti kahandavad ained?


Osoonikihti kahandavad ained on tehislikud kemikaalid, mida kasutatakse sarnastes seadmetes nagu F-gaase. Atmosfääri pääsedes võivad need ained kahjustada osoonikihti, mis kaitseb Maad ohtliku päikesekiirguse eest.

ELi senised meetmed

Osoonikihti kahandavate ainete keskkonnamõju tõttu loobub EL nende kasutamisest järk-järgult. See on kooskõlas 1989. aastal vastu võetud osoonikihti kahandavate ainete Montreali protokolli, ELi kliimaeesmärkide ja Pariisi kliimakokkuleppega.

Osoonikihti kahandavate gaaside määrus


Selleks, et heitkoguseid veelgi vähendada, nõudis parlament osoonikihti kahandavate ainete tootmise, kasutamise või turustamise keelustamist, välja arvatud rangelt määratletud juhtudel.

Määrus kohustab osoonikihti kahandavaid aineid sisaldavate ehitusmaterjalide kokkukogumist ja ringlussevõtmist vanade majade renoveerimise käigus, sest just ehitusmaterjalid ja eriti isolatsioonivaht on ELis oluline osoonikihti kahandavate ainete allikas.

Metaaniheite vähendamine

Mis on metaan?


Metaan esineb atmosfääris looduslikult, kuid metaaniheiteid tekitab ka inimtegevus, näiteks põllumajandus, tööstus ja fossiilkütuste põletamine. 2021. aastal moodustas metaan 12% ELi kasvuhoonegaaside heitest.

ELi senised meetmed


Euroopa Parlament võttis 2021. aasta oktoobri täiskogul vastu resolutsiooni ELi metaaniheite vähendamise strateegia kohta, milles kutsuti komisjoni üles kehtestama jõupingutuste jagamise määruse raames siduvad metaaniheite vähendamise eesmärgid ja meetmed kõigis sektorites.

2023. aasta mai täiskogul võttis parlament vastu seisukoha energiasektori metaaniheite piiramise küsimuses, rõhutades sealjuures järgmisi punkte.

  • 2025. aasta lõpuks peaks komisjon koostama kõikidele asjaomastele sektoritele siduvad heite vähendamise eesmärgid, mis tuleb saavutada aastaks 2030. Lisaks peaksid liikmesriigid määratlema oma riiklikud eesmärgid.
  • Ettevõtjatele tuleks kehtestada rangemad nõuded, mis puutub metaanilekete tuvastamisse ja peatamisse.
  • Alates 2026. aastast peaks uus seadus kehtima ka imporditud söe-, gaasi- ja naftaenergiale.
  • Metaani atmosfääri laskmine ja tõrvikpõletamine tuleks keelustada ärastusjaamades 2025. aastaks ja ventilatsioonišahtides 2027. aastaks. Samuti nõuab parlament riskimaanduskavade koostamist mahajäetud söekaevanduste ning nafta- ja gaasipuuraukude jaoks. Mahajäetud rajatised tuleks leida, hermetiseerida ja neid tuleks seirata, välja arvatud juhul, kui see on ohtlik töötajatele või keskkonnale.

Lisateave F-gaaside kohta

Lisateave osoonikihti kahandavate ainete kohta