Banaanisõja lõpp - kes võidab, kes kaotab?  

 
 
Madalamad tariifid tähendavad tulevikus odavamaid banaane  

EL on banaanide suurim importija maailmas. Kuna aga ta ise toodab vaid kümnendiku oma elanike vajadusest, konkureerivad siinse turu pärast Aafrika ja Kariibi mere riigid Ladina-Ameerika tootjatega. Parlamendiliikmed kiitsid hiljuti heaks plaani lihtsustada Ladina-Ameerika banaanide müümist ELis, samas hoiatasid, et Kariibi mere riikide väikefarmide toodang on ohus.

EP rahvusvahelise kaubanduse komisjon toetas 17. jaanuaril Euroopa Liidu ning Brasiilia, Colombia, Costa Rica, Ecuadori, Guatemala, Hondurase, Mehhiko, Nicaragua, Panama, Peruu ja Venezuela vahelise Genfi banaanikaubanduslepingu ning Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelise banaanikaubanduslepingu sõlmimist.


Leping tähendab seda, et EL kärbib järk-järgult Ladina-Ameerika banaanide imporditariifi, nii et see väheneb praeguselt 176 eurolt tonni kohta 2017. aastaks 114 eurole tonni kohta. Vastutasuks võtab teine pool tagasi oma kaebuse Maailma Kaubandusorganisatsioonist (WTO), mis on seal üleval olnud juba aastaid.


Kui parlamendi täiskogu kiidab lepingu heaks, tähendab see 15aastase banaanisõja lõppu. Nimelt otsustati 1993, et AKV riikide banaanid pääsevad ELi turule maksuvabalt, seda sealsete väheedukate väikefarmerite toetamiseks. Samal ajal jäid tariifid peale Ladina-Ameerika banaanidele, mille omanikud on suured USA korporatsioonid (Dole, Chiquita).


Selline erirežiim lubas suhteliselt mittetõhusatel Kariibi mere tootjatel konkureerida USA suurtootjatega, kuigi WTO tunnistas korduvalt rahvusvaheliste kaubandusreeglite rikkumist.


Madalamad tariifid tähendavad tulevikus odavamaid banaane, suurendades konkurentsi Kariibi mere ja Ladina-Ameerika banaanitootjate vahel. Kui USA tootjad saavad turule parema ligipääsu, siis Kariibi mere ning Euroopa tootjad tõenäoliselt kahandavad oma turuosa.


Kariibi mere riigid saavad ligi 200 miljonit eurot toetust, et kohaneda karmima konkurentsiga. Parlamendiliikmete arvates peab leidma raha ka Euroopa tootjate toetamiseks.


Fraktsioonide GUE ja Greens/EFA liikmed hääletasid komisjonis lepingu vastu. Nende hinnangul ohustab leping väiketootjad ja tugevdab suurte USA tootjate monopoolset seisundit Ladina-Ameerika banaaniturul. Leping kiideti heaks 18 poolthäälega.

Banaan 
  • oluline toidujulgeoleku seisukohast - oluline toiduaine riisi, jahu ja maisi kõrval 
  • suur vitamiiniallikas (A, B6, kiudained, rasvavaba)  
  • suurimad tootjad India ja Brasiilia (1/3)  
  • EL suurim importija, Ladina-Ameerika suurim eksportija 
  • EL ostis 2008 5,4 tonni banaane: 72,5% Ladina-Ameerikast, 17% AKV riikidest