Hilinenud maksed: maksetähtaeg edaspidi 30 päeva 

Pressiteade 
 
 

Euroopa Parlament kiitis kolmapäeval heaks nõukoguga kokku lepitud kompromissi, mis kehtestab üldreeglina maksetähtajaks 30 päeva. Uued reeglid peaksid tagama, et väikeettevõtetel ei ole tulevikus finantsprobleeme seoses hilinevate maksetega. Samuti loodetakse nii toetada maksejõulisust, innovatsiooni ning töökohti.

Üldreeglina on tulevikus nii riigi- kui ka erasektori jaoks maksetähtaeg 30 päeva. Parlamendi läbirääkijad soovisid, et ettepanekusse ei jääks lünki ning et erandeid saaks teha vaid teatud tingimustel.


Juba rohkem kui aasta on Euroopa Parlament nõudnud karmimaid ning selgemaid reegleid maksetähtaegade osas. Nõukoguga kokku lepitud kompromissi toetasid kõik fraktsioonid ning selle poolt hääletas 612, vastu 12 ja erapooletuks jäi 21 saadikut.


Parlamendi raportöör Barbara Weiler (S&D, Saksamaa) ütles arutelul: "Käesolev direktiiv rajab tee täiesti uuele maksekultuurile. Meie eesmärk oli tagada, et väikeste ettevõtete õigused on tagatud, et parandada likviidsust ning uutesse töökohtadesse investeerimist". Ta lisas, et rakendusperiood ei pea tingimata kestma kaks aastat ning et liikmesriigid võiksid alustada direktiivi ülevõtmist juba järgmise aasta jaanuaris.


Uued maksetähtajad


Ettevõtetevaheliste maksete puhul on maksetähtajaks 30 päeva, välja arvatud juhul, kui lepingus sätestatakse teisiti. Kui mõlemad osapooled on sellega nõus, on maksetähtaega võimalik pikendada 60 päevani.  Tähtaega on võimalik veelgi rohkem pikendada kui mõlemad osapooled on sellega lepingus nõustunud ning kui see ei ole võlausaldaja suhtes "äärmiselt ebaõiglane".


Riigiasutuste jaoks on reeglid karmimad: maksetähtaja pikendamises tuleb mitte vaid selgesõnaliselt  lepingus kokku leppida, vaid see peab olema ka "lepingu eripära või eriliste tunnusjoonte tõttu objektiivselt põhjendatud". Saadikud võitlesid selle eest, et riigiasutused ei saaks kunagi viivitada maksega üle 60 päeva.


Erand riiklikele tervishoiuasutustele


Liikmesriigid võivad tervishoiuteenuseid osutavate avalik-õiguslike üksuste puhul pikendada teatavatel tingimustel maksetähtaega kuni 60 päevani.


Intressimäär, hüvitis ning kontrollimise aeg


Parlament suutis nõukogu veenda nõustuma seadusjärgse viivisemääraga, mis on viiteintressimäär pluss vähemalt kaheksa protsendipunkti.  Lisaks on võlausaldajal õigus võlgnikult sisse nõuda minimaalne fikseeritud summa 40 eurot võla tagasinõudmisega seotud kulude hüvitamiseks.


Seaduse või lepinguga ette nähtud heakskiitmise või kontrollimise kord, millega kinnitatakse kauba või teenuse vastavust lepingule, ei tohi kesta kauem kui 30 kalendripäeva. Seda perioodi võib pikendada ainult eriti keeruliste lepingute puhul, kui see on selgelt kokku lepitud lepingus ja mis tahes muus hankedokumendis ning kui see ei ole võlausaldaja suhtes äärmiselt ebaõiglane. Parlament soovis tagada, et kontrolliperioodi ei kasutataks makse põhjendamatuks edasilükkamiseks.


Järgmised sammud


Nõukogu peab nüüd kokkuleppe ka formaalselt heaks kiitma. Uus direktiiv jõustub 20 päeva pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Liikmesriigid peavad direktiivi võtma üle kahe aasta jooksul.