Bulgaaria ja Rumeenia on Schengeni alaga liitumiseks valmis, ütleb europarlament 

Pressiteade 
 
 

Parlament andis täna rohelise tule Bulgaaria ja Rumeenia ühinemisele Schengeni piirideta alaga. Hindamisaruanded näitavad, et need riigid täidavad vajalikke tingimusi, ütlevad saadikud. Parlamendiliikmed nõuavad aga, et parlamenti teavitataks Bulgaaria-Türgi-Kreeka piirkonnas rakendatavatest täiendatavatest meetmetest, mis võimaldaks reageerida sisserännusurve võimalikule järsule suurenemisele. Parlamendi arvamus saadetakse nüüd ELi siseministritele, kes kogunevad homme Luksemburgis.

Pärast hindamisaruannete ning ekspertrühmade järelaruannetega tutvumist leidsid saadikud, et ehkki mõne küsimusega on veel vaja tegeleda, ei tohiks see takistada Bulgaaria ja Rumeenia Schengeni alaga liitumist.


"Me saame tervitada Bulgaaria ja Rumeenia liitumist Schengeni alaga ning ma loodan, et nõukogu võtab sama seisukoha niipea kui meie positiivne arvamus nendeni jõuab. (...) Nende kodanikud peaksid olema täieõiguslikud Euroopa kodanikud ning ei tohiks olla populistliku poliitika pantvangid," ütles raportöör Carlos Coelho (EPP, Portugal).


Parlamendi president Jerzy Buzek märkis: "Schengen on üks ELi suurimatest saavutustest. Me ei tohi seda kahjustada ennatlike otsustega. Schengeni süsteem tagab piirikontrolli kõrgeimad standardid. Rumeenia ja Bulgaari täidavad neid standardeid täna - seega ei tohi me nende integratsiooni edasi lükata. Ma kutsun nõukogu üles järgima soovitust, mille Euroopa Parlament täna suure häälteenamusega tegi."


Bulgaaria-Türgi-Kreeka piiriala


Carlos Coelho rõhutas samas vajadust tunnistada, et ebaseadusliku rände tõttu on Bulgaaria-Türgi-Kreeka piir ELi üks kõige problemaatilisemaid välispiire. Seetõttu peab Bulgaaria võtma Schengeni alaga liitudes lisameetmeid ning töötama koos Kreeka ja Türgiga välja ühise lähenemise, mis võimaldaks reageerida sisserännusurve võimalikule järsule suurenemisele.


Saadikud võtsid vastu muudatusettepaneku, mis palub, et kõik asjaomased liikmesriigid teavitaks kuue kuu jooksul alates otsuse jõustumisest Euroopa Parlamenti ja nõukogu kirjalikult järelmeetmetest, mida nad kavatsevad võtta hindamisaruannetes sisalduvate ja järelaruannetes mainitud veel rakendamata soovituste suhtes.


Raporti poolt hääletas 487, vastu 77 ja erapooletuks jäi 29 saadikut.


Järgmised sammud


Parlamendi arvamus saadetakse nüüd justiits-ja siseküsimuste nõukogule, mis saab kokku 09.-10. juunil. Otsuse teeb nõukogu ühehäälselt, hääletavad vaid Schengeni ala liikmed.