Euroopa Parlament andis toetuse Schengeni reformi kokkuleppele  

Pressiteade 
 
 
©Belga/AFP/B.Bebert  

Vaba liikumine Schengeni piires on edaspidi paremini kaitstud tänu uutele Schengeni valitsemistava reeglitele. Inspektorite rühmad hakkavad korraldama etteteatamata kontrollkäike EL sisepiiridel, et peatada võimalikud illegaalsed piirikontrollid. Vaba liikumine on kõige positiivsem viiekümne-aastase EL integratsiooni tulemus, leiab 62% Eurobaromeetri arvamusuuringus osalenutest.


"Schengeni valitsemistava pakett" sai Euroopa Parlamendi täiskogu toetuse kolmapäeval toimunud hääletusel. Esimene paketti kuuluv määrus sätestab uue Euroopa Liidu tasandi hindamismehhanismi Schengeni reeglite kohaldamise kontrollimiseks. Teise määrusega muudetakse Schengeni piirieeskirju, sätestades ühised eeskirjad erandjuhtudel piirikontrollide ajutiseks taaskehtestamiseks EL sisepiiridel.


Kontrollkäigud piiripunktidesse

Esmakordselt on uute reeglite kohaselt võimalik läbi viia etteteatamata kontrollkäike sisepiiridele. Kui hindamisrühmad külastavad välispiiride piiripunkte, tuleb liikmesriiki teavitada vähemalt 24 tundi enne kontrollkäiku. Hindamisrühmad koosnevad liikmesriikide, Euroopa Komisjoni ja EL agentuuride ekspertidest.


Piirikontrolli kehtestamine viimase võimalusena

Praegused Schengeni piirieeskirjad lubavad taaskehtestada ajutisi piirikontrolle EL sisepiiridel erakordsetel juhtudel, kui avalikku korda või sisejulgeolekut ähvardab tõsine oht. Muudetud eeskirjades rõhutatakse, et igasugune sisepiiridel piirikontrolli taaskehtestamine peab jääma erandjuhuks ja piirikontrolli võib taaskehtestada vaid viimase võimalusena. Piirikontrolli vôib kehtestada rangelt piiratud ulatuses ja kindlaks ajavahemikuks., lähtudes konkreetsetest objektiivsetest kriteeriumidest ja kõnealuse meetme vajalikkust käsitlevast hinnangust, mida tuleks jälgida EL tasandil.


Tõsise ohu korral avalikule korrale ja sisejulgeolekule võib taaskehtestada piirikontrollid sisepiiridel 30 päevaks ning neid võib pikendada 6 kuuni. Kui on vaja kiireloomulist tegutsemist, näiteks terrorirünnaku puhul, võib liikmesriik kehtestada piirikontrolli ühepoolselt kuni 10 päevaks. Sellise piirikontrolli pikendamise korral tuleb seda jälgida EL tasandil.


Migratsioonivood


Vastuvõetud eelnõu kohaselt ei tohiks migratsioonivoogusid ja suure arvu kolmandate riikide kodanike piiriületust välispiiridel arvestada kui ohtu sisejulgeolekule või avalikule korrale.


Edasised sammud

Schengeni valitsustava pakett võetakse kõigi ootuste kohaselt ametlikult vastu EL Nõukogu poolt sügisel.



menetlus: kaasotsustusmenetlus (seadusandlik tavamenetlus), piirikontroll; konsultatsioonimenetlus, Schengeni hindamismehhanism