ELi liikmesriigid peavad austama kodanike vaba liikumist 

Pressiteade 
 
 

Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis avaldab parlament kindlat vastuseisu mõnede Euroopa riigipeade võetud seisukohale, milles nõutakse muutusi ja kodanike vaba liikumise piiramist. Bulgaaria ja Rumeenia töötajate vaba liikumist puudutav üleminekukord tühistati 1. jaanuaril 2014.

EPP, S&D, ALDE, Greens/EFA ja GUE/NGL fraktsioonide ühises resolutsioonis paluvad saadikud liikmesriikidel järgida aluslepingu sätteid seoses ELi liikumisvabaduse alaste eeskirjadega. Resolutsioonis kutsutakse liikmesriike üles hoiduma kõigist meetmetest, mis võiksid mõjutada ELi põhiõigusaktidest tulenevat vaba liikumise õigust. Dokumendis lükatakse tagasi ka kõik ettepanekud ELi migrantide arvu piiramiseks, kuna see oleks vastuolus ELi aluslepingutes sisalduva inimeste liikumisvabaduse põhimõttega.


Resolutsioonis juhitakse tähelepanu sellele, et lähenevate Euroopa Parlamendi valimiste tõttu on ELi kodanike liikumisvabadusest saanud mõnede parteide kampaaniateema ning see võib tuua kaasa rassismi ja ksenofoobia tõusu. Samuti juhivad saadikud tähelepanu murettekitavale asjaolule, et mitmed nimekad Euroopa poliitikud on viimasel ajal teinud vaba liikumise õigust kahjustavaid avaldusi.


Hiljutised Euroopa Komisjoni uuringud on näidanud, et liikuvad töötajad on vastuvõtvate riikide majanduse ja eelarvete netorahastajad. Kuigi 2,8 protsenti kõigist ELi kodanikest elavad oma koduriigist väljaspool, on nad siiski oluline element siseturu edu saavutamisel ja Euroopa majanduse hoogustamisel, leiavad saadikud.


Resolutsioon kutsub liikmesriike üles mitte diskrimineerima ELi liikuvaid töötajaid ning mitte seostama õigust vabale liikumisele töötamise eesmärgil ebaõiglaselt väidetava sotsiaalkindlustussüsteemide kuritarvitamisega. Lisaks tuletab dokument liikmesriikidele meelde nende kohustust tegeleda oma sotsiaalhoolekande süsteemide kuritarvitamise juhtumitega, olenemata sellest, kas kuritarvitajateks on nende oma kodanikud või muude liikmesriikide kodanikud.


Menetlus: mitteseadusandlik resolutsioon