Euroopa Parlament andis toetuse EL-Moldova assotsieerimislepingule 

Pressiteade 
 
 
Saadikud andsid nõusoleku EL-Moldova assotsieerimislepingule  

Neljapäeval toimunud hääletusel andis Euroopa Parlament oma heakskiidu EL-Moldova assotsieerimislepingule, sealhulgas põhjalikule ja laiaulatuslikule vabakaubanduslepingule.

Saadikud andsid nõusoleku lepingule häältega 535 poolt, 94 vastu, 44 erapooletut.


Samal teemal vastu võetud resolutsioonis rõhutasid saadikud, et 27. juunil alla kirjutatud leping ja selle ratifitseerimine ei ole viimane samm EL-Moldova suhetes.


“EL-Moldova assotsieerimisleping on selge tunnustus Moldova poliitilistele ja majandusreformidele, mis annab tunnistust Moldova otsusekindlusest ELiga liituda,” ütles raportöör Petras Auštrevičius (ALDE, LT). “On aeg õnnitleda Moldova inimesi selle ajaloolise saavutuse puhul, eriti 30. novembril toimuvate parlamendivalimiste kontekstis,” lisas ta.



Saadikud rõhutasid, et lepingu täielik rakendamine on väga tähtis ja toonitasid vajadust tervikliku teavituskampaania järele, mis käsitleks assotsieerimislepingu eesmärke ja sisu ning otseseid ja konkreetseid kasutegureid, mis see kodanikele toob.


Transnistria


“Assotsieerimisleping hõlmab Moldova Vabariigi kogu rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumi” ja assotsieerimislepingu ulatus ja mõju peavad hõlmama Transnistriat kui Moldova Vabariigi lahutamatut osa, rõhutasid saadikud. Samuti nõuavad saadikud ELi jaoks suuremat rolli Transnistria küsimuse lahendamisel Chișinău ja Tiraspoli vahel.



Venemaa


Saadikud rõhutasid, et Venemaa roll Ukraina kriisis on muutnud geopoliitilist korda ja see mõjutab ka ELi ja Moldova Vabariigi suhteid. Resolutsioonis kutsutakse Vene Föderatsiooni austama täielikult Moldova Vabariigi territoriaalset terviklikkust ja Euroopa valikut. Sügavalt hukka mõistetakse asjaolu, et Venemaa kasutab jätkuvalt kaubandust piirkonna majanduse destabiliseerimiseks ja väljendatakse toetust algatustele, mille eesmärk on Venemaa poolt Moldova toodetele kehtestatud embargo mõjude vähendamine.


Edasised sammud

 

Jõustumiseks tuleb leping ratifitseerida ka EL liikmesriikide parlamentide poolt. Osa lepingust, sealhulgas põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubandusleping, kehtib ajutiselt alates 2014. a. 1. septembrist. Moldova ratifitseeris lepingu 2. juulil.


Euroopa Parlament saadab Igor Šoltesi (Greens/EFA, SI) juhitava ja seitsmest saadikust koosneva delegatsiooni valimisvaatlusmissioonile 30. novembril Moldovas toimuvatele parlamendivalimistele.



Menetlus: nõusolekumenetlus