Transpordikomitee lubab peatada COVID-19 viiruspuhangu põhjustatud tühjad lennud 

Pressiteade 
 
 
  • Plaan on ajutiselt peatada stardi- ja maandumisaegade reegel, mistõttu lennukid lendavad ka tühjalt, et mitte kaotada määratud aegasid järgmisel aastal 
  • Parlament käsitleb prioriteedina Euroopa Komisjoni ettepanekut peatada COVID-19 puhangu põhjustatud tühjad lennud  
Algas seadusandlik töö tühjade lendude peatamiseks. © EP Audiovisual  

Parlamendi transpordi- ja turismikomisjoni esimees tervitas komisjoni kiiret ettepanekut ja lubas, et parlamendiliikmed töötavad õigusaktidega kiiresti.

„Tühjad lennud pole kellegi huvides ning need on kahjulikud nii meie keskkonnale kui ka majandusele. Peame selle tava kiirelt lõpetama ja tagama, et lennundussektor suudaks COVID-19 puhangu põjustatud eriolukorraga toime tulla,“ sõnas transpordikomitee esimees Karima Delli (Rohelised / EFA, FR).


"Seda reeglit on varasemalt juba mitmeid kordi ajutiselt peatatud. Euroopa Parlament on pühendunud nõukoguga kiire lahenduse leidmisele," lisas Delli.


Stardi- ja maandumisaegade jaotamise reeglid käsitlevad alati järgmist hooaega. 2020. aasta suve teenindusajad kinnitati juba mullu. Meil on piisavalt aega, et ajutine seadus enne järgmise hooaja aegade jaotamist vastu võtta.Järgmised sammudParlament teatab lähipäevil, kuidas plaanitakse koos nõukoguga seadusandlikku tööd alustada ning milliste menetlustoimingute kasuks otsustatakse.


Taustainfo


Kehtivate eeskirjade (EL lennujaamade teenindusaegade määrus (EMÜ 95/93)) kohaselt eraldavad õhusõidukite stardi- ja maandumisaegu ELis sõltumatud koordinaatorid suviseks või talviseks sõiduplaanihooajaks. Kui lennuettevõtja on kasutanud antud hooajal teenindusaegade seeriat vähemalt 80% ajast, säilitab ta selle aja järgmisel vastaval hooajal.

Vastasel juhul jaotatakse teenindusajad, mida lennuettevõtjad piisavalt ei kasuta, ümber.

Reegel "kasuta või kaota" on minevikus mitmel korral ajutiselt peatatud, näiteks pärast 11. septembri terrorirünnakuid 2001. aastal; Iraagi sõja ajal; SARS-epideemia ajal 2003. aastal ja 2009. aastal vastusena majanduskriisile ja selle mõjule lennuettevõtjatele.