President Sassoli ELi valitsustele: võtke väljakutse vastu ning otsige koos uusi viise kriisist taastumise rahastamiseks 

Pressiteade 
 
 

Euroopa Parlamendi presidendi David Sassoli avaldus peale eurogrupi kohtumist 7. märtsil Covid-19 pandeemia põhjustatud kriisi seljatamiseks.

„Antud olukorras on vaja panustada palju rohkem. Meie kodanikud, ettevõtjad, perekonnad ja noored on mures ebakindla tuleviku pärast, sest käimasolev tervishoiukriis ja raskenev majanduslik olukord hävitavad kõigis meie riikides miljoneid töökohti.


Viimastel nädalatel on Euroopa väljakutsele edukalt vastanud. Näiteks riigiabi eeskirjade lõdvendamine on võimaldanud liikmesriikidel teha jõulisi otsuseid oma kodanike ja ettevõtete toetamiseks.


Olukordades, kus aga Euroopa pole sekkunud, on liikmesriikide reaktsioon olnud nõrk või pole vastuste leidmiseni jõutud. Liikmesriikide valitsused kannavad siinkohal suurt vastutust. Meil on tarvis ühiseid vahendeid, et sellest hädaolukorrast üle saada ja hakata plaanima taastumist. Peame olema valmis kriisi tagajärgedeks.


Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO) teatas eile, et see kriis mõjutab 2,5 miljardit inimest kogu maailmas. Kui palju on inimesi Euroopas, kes selle kriisi läbi kannatavad? Meil lasub kohustus neid inimesi kaitsta nii Põhja-, Lõuna-, Ida- kui ka Lääne-Euroopas.


Oleme nüüdseks vastu võtnud rea olulisi meetmeid nagu töötuseriski leevendamise rahastamisvahend, et toetada kuni 100 miljardi euroga töökohtade ja töötajate kaitsmist; paremad tingimused Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) kasutamiseks; Euroopa Investeerimispanga (EIP) refinantseerimine, mille peamine eesmärk on väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate kaitsmine; toetus Euroopa Keskpanga poolt pankade likviidsusele ning avaliku ja erasektori võlakirjade ostmisele.


Tänase seisuga vajame aga rohkem: meil on vaja luua majanduse elavdamise fond, et ühiste kuludega tagada meie majanduse taaskäivitamine. See nõuab palju raha ning ELi piiratud eelarvest selleks ei piisa. Peame leidma uusi, erakordseid ja ühiseid viise kriisist taastumise rahastamiseks. See pole üksnes solidaarsuse küsimus, vaid see on kõigi liikmesriikide huvides, arvestades, kui tihedalt Euroopa majandused omavahel seotud on. Ühe riigi kokkuvarisemisel oleksid traagilised tagajärjed kõigile teistele riikidele. Eurogrupi reaktsioon peab olema antud väljakutsele vastav.


Euroopa tugevus on taganud meile 70 aastat koostööd ja rahu. Tugevasse Euroopasse peab uskuma. Täna peame investeerima rohkem kui kunagi varem meie ühisesse tulevikku.“