Ungari piiramatu eriolukord: parlamendiliikmed tahavad, et EL kehtestaks sanktsioonid ja peataks maksed 

Pressiteade 
 
 
  • Ungari võimude kehtestatud püsiv eriolukord ja sõnavabaduse piirangud ei ole kooskõlas ELi väärtustega. 
  • Parlamendiliikmed kutsuvad Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu Nõukogu üles kaitsma Ungari kodanikke ja õigusriigi põhimõtet. 
  • ELi rahastamine peab sõltuma õigusriigi põhimõtte järgimisest. 
Parlamendiliikmed on mures Ungaris COVID-19 leviku tõkestamiseks kehtestatud erakorraliste õigusaktide pärast  

Enamik Euroopa Parlamendi liikmeid leiab, et Ungaris kehtestatud COVID-19 erimeetmed seavad ohtu demokraatia ja põhiõigused.

Parlamendiliikmete hinnangul peaks Euroopa Komisjon algatama Ungari suhtes rikkumismenetluse ning Euroopa Liidu Nõukogu peaks jätkama Euroopa Liidu lepingu 7. artikli kohaldamist, et kaitsta Ungari kodanikke ja õigusriigi põhimõtet.


Arutelus Euroopa Komisjoni asepresidendi Věra Jourová ja ELi eesistujariigi Horvaatiaga rõhutas enamik sõnavõtjaid, et Ungari valitsuse kehtestatud erakorralised meetmed COVID-19 pandeemia vastu võitlemiseks, sealhulgas piiramatu eriolukorra väljakuulutamine, ei ole kooskõlas ELi eeskirjadega. Parlamendiliikmed leiavad, et valitsuse volitused püsivas eriolukorras seavad ohtu Ungari demokraatia.


Mitmed Euroopa Parlamendi liikmed kutsusid Euroopa Komisjoni üles viima lõpule õiguslike muudatuste uurimine, alustama rikkumismenetlust ning ühtlasi peatama maksed Ungarile ELi pikaajalisest eelarvest, juhul kui Ungari ei järgi õigusriigi põhimõtet. Parlament kritiseeris ka nõukogu passiivsust ja rõhutas, et parlamendi algatatud artikli 7 kohane menetlus peab jätkuma.



Taust


Euroopa Parlament märkis juba oma 17. aprilli resolutsioonis, et Ungari otsused pikendada erakorralist seisukorda määramata ajaks, volitada valitsust langetama otsuseid dekreediga ning nõrgendada parlamendi järelevalvet on „täielikult vastuolus Euroopa väärtustega“.


Parlamendiliikmed rõhutasid, et kõik COVID-19 pandeemiaga seotud meetmed „peavad olema kooskõlas õigusriigi põhimõttega, rangelt proportsionaalsed [...], selgelt seotud käimasoleva tervishoiukriisiga, ajaliselt piiratud ja korrapäraselt kontrollitavad“.


Arutelu saab järelvaadata siit.