Parlament kiitis heaks senisest kaasavama „Erasmus+“ programmi 

Pressiteade 
 
 
  • „Erasmus+“ eelarve peaaegu kahekordistub. 
  • „Erasmus+“ on nüüd avatud ka täiskasvanud õppijatele. 
  • Uus programm on kaasavam, keskkonnahoidlikum ja kasutajasõbralikum. 
„Erasmus+“ paneb varasemast suuremat rõhku kaasatusele. ©Auremar/AdobeStock  

Teisipäeva hilisõhtul võttis Euroopa Parlament vastu ELi haridus-, koolitus-, noorte- ja spordivaldkonna 2021.–2027. aasta programmi „Erasmus+“.

„Erasmus+“ eelarve aastateks 2021–2027 peaaegu kahekordistub ja eri allikatest panustatakse sellesse seitsme aasta jooksul enam kui 28 miljardit eurot. Eelmise seitsmeaastase programmi eelarve oli 14,7 miljardit eurot. Parlamendi ja nõukogu läbirääkimiste lõpus jõuti kokkuleppele programmi eelarve suurendamises veel 2,2 miljardi euro võrra.


Täiskogu arutelul rõhutas enamik sõnavõtjaid, et eurooplaste hinnangul on Erasmus+ kõigi ELi programmide seas kõige edukam ning äärmiselt oluline tulevaste põlvkondade jaoks. Arutelu videosalvestust saab järelvaadata siit.


Suurem kaasatus

Uus programm „Erasmus+“ paneb varasemast suuremat rõhku kaasatusele. Euroopa Komisjon ja liikmesriigid peavad koostama tegevuskavad, mis aitaksid parandada juurdepääsu õppele ja liikuvusele. Eesmärk on avada „Erasmus+“ ka neile inimestele, kel on seni olnud vähem võimalusi osaleda – nt puudega või rändetaustaga inimesed, samuti maapiirkondade elanikud.


Osalejad, kel pole võimalik katta programmis osalemise esialgseid kulusid (nt transpordi- või majutuskulud), võivad taotleda edaspidi lisatoetust ning ettemaksu. Samuti ei tohi kallimaid osalemistaotlusi tagasi lükata, kui lisakulud on seotud kaasamisega.


Liikuvus ka täiskasvanud õppijatele

Võrreldes eelkäijaga laieneb uus „Erasmus+“ ka täiskasvanud õppijaile, kel on võimalus täiendada end teises liikmesriigis kuni kuue kuu jooksul. See aitab igas vanuses ja erineva taustaga inimestel omandada uusi töökogemusi ja vajalikke oskusi ning võimaldab õppijatel paremini kohaneda rohe- ja digipöörde ning koroonapandeemiaga kaasnevate muutustega.


Lihtsam juurdepääs ja rohelisem Erasmus+


Uus programm „Erasmus+“ on taotlejatele lihtsam ja arusaadavam. Selle IT-süsteemid on kasutajasõbralikumad ja paberimajandus väiksem. Samuti saavad väikesed organisatsioonid, näiteks noorteühendused ja spordiklubid, taotleda vähekulukate partnerluste rahastamist.


„Erasmus+“ annab oma panuse ka ELi kliimaeesmärkide täitmiseks ning seab eesmärgiks programmi keskkonnajalajälje vähendamise. Nii näiteks soovitatakse osalejail kasutada kliimasõbralikke transpordivahendeid.


Uuenduslikud haridusmudelid

„Erasmus+“ osa on nüüdsest ka algatus „DiscoverEU“, mis pakub noortele võimalust taotleda tasuta reisipileteid, et osaleda nt keelekursustel või muuseumide õpikodades, ja avastada nii Euroopa kultuurilist ja keelelist mitmekesisust.

Euroopa ülikoolide algatus võimaldab üliõpilastel läbida kraadiõpe kombineerides õpinguid mitmes liikmesriigis. Kolmanda uuendusena luuakse Kutsehariduse tippkeskused, mis koondavad kohalikud algatused rahvusvaheliseks võrgustikuks. Lisainfot saab siit.


Uus vabatahtlikku tööd toetav programm


Parlament andis lisaks heakskiidu noorte vabatahtlikku tööd toetavale Euroopa Solidaarsuskorpuse programmile, mille eelarve on enam kui miljard eurot. Uus programm pakub noortele märkimisväärselt laiemaid võimalusi üle Euroopa vabatahtlikuna töötada ning tagab osalejatele paremat tervisekindlustust ja esitab vabatahtlike võõrustajatele kõrgemad nõudmised, et osalejate õpikogemus ja panus oleks tuntavam.

Tsitaadid


„„Erasmus+“ on üks ELi programmidest, mille eelarve kasvab võrreldes eelmise perioodiga märkimisväärselt. Uus programm sisaldab mitmeid olulisi muudatusi ja parandusi, mille eesmärk on tugevdada Euroopa identiteeti ja pakkuda eurooplastele paremaid töövõimalusi,“ ütles raportöör Milan Zver (EPP, Sloveenia).


Kultuuri- ja hariduskomisjoni juht Sabine Verheyen (EPP, Saksamaa) ütles: „Programm „Erasmus+“ on Euroopa edulugu. „Erasmus+“ ühendab erineva taustaga inimesi ja aitab luua Euroopa kogukonda. Kõik, kes soovivad hetkel õppida ning kohtuda uute inimestega, seisavad koroonapandeemia tõttu silmitsi tohutute väljakutsetega. Veelgi raskemas olukorras on inimesed, kes pärinevad ühiskonna äärealadelt. Rohkem kui kunagi varem on praegu oluline, et Euroopa jõuaks ka nende inimesteni ja pakuks neile võimalust areneda ja suhelda. Kedagi ei tohi kõrvale jätta - just see on uue põlvkonna programmi „Erasmus+“ eesmärk.“


Järgmised sammud

Selleks et tagada sujuv üleminek eelmiselt programmiperioodilt, kohaldatakse uut programmi „Erasmus+“ tagasiulatuvalt alates 1. jaanuarist 2021. Euroopa Komisjon ja paljud liikmesriigid on juba käivitanud taotlusvoorud ja avaldanud konkursikutsed.