Parlament tahab laiendada Euroopa Ravimiameti volitusi 

Pressiteade 
 
 
  • Tagada ELi parem valmisolek kriisiolukordadeks 
  • Ravimite ja meditsiiniseadmete parem kättesaadavus 
  • Ühine andmebaas ja teavitussüsteem ravimite nappuse korral 

Parlament võttis vastu seisukoha eelseisvateks läbirääkimisteks Euroopa Ravimiameti rolli tugevdamise üle COVID-19 pandeemia järel.

Ravimiameti volitused kriisiolukordade lahendamiseks ning ravimite ja meditsiiniseadmete kättesaadavuse parandamiseks peaksid olema suuremad. Parlamendiliikmed nõuavad muuhulgas uue Euroopa ravimitarnete andmebaasi loomist, et jälgida ravimite nappust liikmesriikides ning parandada riikidevahelist koordineerimist, sh käimasolevaid kliinilisi uuringuid puudutava avaliku teabe kättesaadavust.

Pandeemia kogemus näitas, et kriisi ajal viidi läbi mitmeid kattuvaid kliinilisi uuringuid, uuringurühmade koostöö oli ebapiisav ning mitmed sotsiaalsed rühmad polnud neis piisavalt esindatud (soo, vanuse, rahvuse ning meditsiiniliste kaasuvate haiguste põhjal). Usaldusväärsete tõendite saamiseks nõuavad parlamendiliikmed eelkõige koordineeritud suuremahulisi kliinilisi uuringuid.


Üksikasjalikum teave vastuvõetud teksti kohta on saadaval komisjoni hääletuse pressiteates ja täiskogu arutelu videosalvestises.


Parlamendi seisukoht võeti vastu 587 poolt- ja 28 vastuhäälega, erapooletuks jäi 81.


Tsitaat


Raportöör Nicolás González Casares (S&D, Hispaania) ütles: „Pandeemia näitas, et EL ja selle liikmesriigid ei olnud valmis sellise ulatusega kriisi lahendamiseks. Euroopa Ravimiametil ei olnud piisavalt volitusi ega piisavalt vahendeid reageerimiseks. Tahame suurendada ravimiameti suutlikkust hädaolukordadega toimetulekuks. Parlament soovib lisaks tugevdada tervishoiutöötajate rolli ning soodustada erinevate tervishoiuametite koostööd. Lisaks soovime edendada kliinilisi uuringuid vaktsiinide ja ravi väljatöötamiseks ning parandada üldsuse teavitamist uuringutulemuste kohta.“

Taust

Osana Euroopa terviseliidu tegevuskavast esitas Euroopa Komisjon 11. novembril 2020 tervisekaitse raamistiku ettepaneku, mis aitaks suurendada ELi vastupanuvõimet piiriüleste terviseohtude korral.