Poola konstitutsioonikohus ei ole legitiimne ega pädev põhiseadust tõlgendama 

Pressiteade 
 
 
  • Poola konstitutsioonikohus on ametivõimude ebaseadusliku tegevuse legaliseerimise vahend. 
  • ELi maksumaksjate raha ei tohi anda valitsustele, mis räigelt ja sihipäraselt õõnestavad Euroopa väärtusi. 
  • EL peab kaitsma Poola elanikke, kes on endiselt valdavalt Euroopa-meelsed. 
Protestimeeleavaldus Varssavis 10. oktoobril 2021. ©Wojtek RADWANSKI / AFP  

Parlament mõistab hukka katse õõnestada ELi õiguse ülimuslikkust ning kutsub nõukogu ja komisjoni üles kaitsma Poola rahvast ja ELi ühtsust.

Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis, mille poolt hääletas 502, vastu 153 ja erapooletuks jäi 16, rõhutasid saadikud, et Poola konstitutsioonikohtul puudub legitiimsus ja sõltumatus ning see ei ole pädev tõlgendama Poola põhiseadust. Resolutsioonis, mis on jätk teisipäeval toimunud tulisele täiskogu arutelule Poola peaministri ja komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga, mõistavad Euroopa Parlamendi liikmed ühemõtteliselt hukka Poola kohtu otsuse ja nimetavad seda rünnakuks Euroopa väärtuste ja õigusnormide vastu. Lisaks märgivad saadikud, et „konstitutsioonikohus on muudetud põhiseaduse tõhusast järelevalvajast ametivõimude ebaseadusliku tegevuse legaliseerimise vahendiks.“

Parlament avaldab toetust neile kümnetele tuhandetele poolakatele, kes kogunesid rahumeelsetele massimeeleavaldustele, et astuda välja endi kui Euroopa kodanike

õiguste ja vabaduste eest, ning toetab nende soovi elada tugevas, demokraatlikus ja euroopalikus Poolas. Parlamendiliikmed kinnitavad veel kord ka oma toetust Poola kohtunikele, kes karjääriga riskides järgivad endiselt ELi õiguse ülimuslikkust ja suunavad kohtuasjad Euroopa Kohtusse.

Saadikud rõhutavad, et ELi aluslepinguid ei saa muuta liikmesriigi kohtu otsusega ja need on õigusaktide konflikti korral ülimuslikud. Resolutsioon märgib, et Poola peaminister „kuritarvitas kohtusüsteemi oma poliitiliste eesmärkide saavutamise vahendina” ja tuletab meelde, et Poola Vabariik on vabatahtlikult kohustunud järgima asutamislepingute sätteid ja Euroopa Liidu Kohtu praktikat.

Sammud õigusriigi kaitseks


Parlament nõuab, et ELi maksumaksjate raha ei eraldataks valitsustele, mis räigelt, sihipäraselt ja süstemaatiliselt õõnestavad Euroopa väärtusi ning kutsub Euroopa Komisjoni ja nõukogu üles tegutsema, sealhulgas:


  • algatama rikkumismenetlusi Poola mittelegitiimse konstitutsioonikohtu suhtes ning paluma Euroopa Liidu Kohtul kehtestada ajutised meetmed;
  • algatama õigusriigi tingimuslikkuse menetlust;
  • mitte kiitma heaks Poola taaste- ja vastupidavuskava;
  • tunnistama, et on olemas ilmne oht, et Poola rikub ELi lepingu artiklis 7 sätestatud õigusriigi põhimõtteid;
  • katkestama või peatama maksed ELi eelarvest, kuna Poola kontrollisüsteemid on lünklikud;
  • arutama õigusriigi kriisi Poolas 21.-22. oktoobri ülemkogu kohtumisel ning esitama jõulise ühisdeklaratsiooni.

Parlamendiliikmed rõhutavad, et need meetmed ei ole karistus Poola rahvale, vaid vahend õigusriigi põhialuste taastamiseks. Euroopa Komisjon peab kasutama kõiki tema käsutuses olevaid vahendeid, et tagada, et Poola elanikud ei jääks praeguse valitsuse tegevuse tõttu ilma ELi toetustest ning leidma viisi, kuidas suunata ELi raha otse toetusesaajateni.


Taust

2021. aasta septembris ja oktoobris Poolas korraldatud küsitluste kohaselt soovis vaid 5% vastanutest, et Poola lahkuks EList. 90% küsitletuist hindas Poola kuulumist ELi positiivselt ja 95% arvas, et ELi toetustel on positiivne mõju nende linna või piirkonna arengule.