Sahharovi auhind 2021: Euroopa Parlament tunnustab Aleksei Navalnõid  

Pressiteade 
 
 
Vangistatud Aleksei Navalnõi eest võttis Sahharovi auhinna vastu tema tütar Darja Navalnaja. © European Union 2021 - EP  

15. detsembril toimunud tseremoonial võttis Aleksei Navalnõi tütar Darja Navalnaja oma vangistatud isa nimel vastu Euroopa Parlamendi Sahharovi auhinna.

Aleksei Navalnõi, kes viibib praegu Venemaal vangis, on olnud üle kümne aasta riigi juhtiv opositsioonipoliitik, korruptsioonivastase võitluse eestvedaja ning Kremli inimõiguste rikkumiste paljastaja.

Auhinda üle andes tunnustas Euroopa Parlamendi president David Sassoli Navalnõi vaprust: „Teda on ähvardatud, piinatud, mürgitatud, vahistatud, vangistatud, aga teda pole suudetud vaikima sundida. Aleksei Navalnõi on öelnud, et korruptsioon saab õitseda siis, kui eiratakse inimõigusi. Leian, et tal on õigus. Võitlus korruptsiooni vastu on ka võitlus universaalsete inimõiguste eest. See on võitlus inimväärikuse, hea valitsemise ja õigusriigi eest,” ütles Sassoli, nõudes Navalnõi kohest ja tingimusteta vabastamist.

Oma isa nimel auhinna vastu võtnud Darja Navalnaja kritiseeris poliitikuid, kes teevad pragmaatilistel kaalutlustel diktaatoritele järeleandmisi. Ta rõhutas, et Euroopa peaks jääma kindlaks oma ideaalidele: "Ma kirjutasin oma isale ja küsisin, mida ta tahaks, et ma Euroopa Parlamendi ees tema nimel ütleksin. Ta vastas: ütle, et mingil juhul ei tohi panna võrdusmärki Venemaa ja Putini režiimi vahele. Venemaa kuulub Euroopasse ja me tahame saada osaks Euroopast. Kuid me tahame, et ka Euroopa jääks iseenesele kindlaks, et ta jääks kindlaks nendele ülevatele ideedele, mis on selle liidu alus. Me tahame saada osaks ideedel, inimõigustel, demokraatial ja väärikusel tuginevast Euroopast.”

Strasbourgis toimunud tseremoonial osalesid ka Navalnõi poliitiline nõunik ja tema 2018. aasta presidendikampaania juht Leonid Volkov ning Navalnõi pressinõunik Kira Jarmõš.


Sahharovi 2021. aasta auhinnale kandideerisid veel oma õiguste eest võitlevad Afganistani naised ja Boliivia poliitik Jeanine Áñez.

Kes on Aleksei Navalnõi

20. oktoobril otsustasid Euroopa Parlamendi poliitiliste gruppide juhid anda Sahharovi auhinna Aleksei Navalnõile. Navalnõi sai ülemaailmselt tuntuks meeleavalduste korraldamisega Venemaa presidendi Vladimir Putini ja tema valitsuse vastu. 2018. aastal kandideeris ta Venemaa presidendivalimistel.

2020. aasta augustis Navalnõi mürgitati ja ta veetis mitu kuud Berliini haiglas. Navalnõi arreteeriti jaanuaris 2021 kui ta naasis Moskvasse, ja saadeti kõrgelt turvatud sunnitöölaagrisse, kus ta peab viibima veel rohkem kui kaks aastat. Navalnõi korraldas 2021. aasta märtsis pika näljastreigi, kuna talle ei võimaldatud vajalikku arstiabi.

2021. aasta juunis kuulutas Venemaa kohus Aleksei Navalnõi organisatsiooni Korruptsioonivastane Sihtasutus ja selle regionaalsed kontorid ”äärmusgruppideks”.

Jaanuaris 2021 vastu võetud otsuses nõudsid Euroopa Parlamendi liikmed Aleksei Navalnõi kohest ja tingimusteta vabastamist, samuti kõigi Navalnõi toetuseks korraldatud meeleavaldustel vahistatute vabastamist. Parlamendiliikmed kutsusid Euroopa Liidu liikmesriike üles märkimisväärselt karmistama Venemaa-vastaseid sanktsioone. Üleskutset korrati 2021. aasta aprillis.


Euroopa Parlamendi Sahharovi auhind

Sahharovi mõttevabaduse auhinda annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Auhind loodi 1988. aastal, tunnustamaks üksikisikuid ja organisatsioone, mis kaitsevad inim- ja põhiõigusi. Auhind on saanud nime Nõukogude füüsiku ja poliitilise dissidendi Andrei Sahharovi järgi. Auhinnaga kaasneb 50 000 euro suurune rahaline preemia.

2020. aastal pälvis auhinna Valgevene demokraatlik opositsioon.