Euroopa Parlamendi presidendiks valiti Roberta Metsola 

Pressiteade 
 
 
Roberta Metsola on kõigi aegade noorim Euroopa Parlamendi president.  

Teisipäeval valiti Euroopa Parlamendi presidendiks Roberta Metsola (EPP, Malta), kes kogus esimeses voorus 458 häält. Metsola ametiaeg kestab 2024. aasta valimisteni.

Roberta Metsola võitis valimised esimeses hääletusvoorus, kus ta sai kolme kandidaadi seas absoluutse enamuse - 458 häält 690st. Enne hääletuse algust võttis oma kandidatuuri tagasi Kosma Złotowski (ECR, Poola).

Hääletustulemus

1. Roberta Metsola (EPP, Malta) 458

2. Alice Kuhnke (Greens/EFA, Rootsi) 101

3. Sira Rego (The Left, Hispaania) 57

Antud hääli kokku: 690

Tühje või kehtetuid sedeleid: 74

Absoluutne häälteenamus: 309

Roberta Metsola

Roberta Metsola sündis Maltal 1979. aastal. Euroopa Parlamendi liige on ta alates 2013. aastast. 2020. aasta novembris valiti Metsola esimeseks asepresidendiks ning pärast president David Sassoli lahkumist 11. jaanuaril 2022 täitis ta Euroopa Parlamendi presidendi ülesandeid. Metsola on kolmas naispresident Euroopa Parlamendi ajaloos pärast Simone Veili (1979-1982) ja Nicole Fontaine’i (1999-2002) ning kõigi aegade noorim Euroopa Parlamendi president.

Vahetult pärast valimistulemuse väljakuulutamist täiskogu ees esinedes ütles Roberta Metsola: "Euroopa Parlamendi presidendina tahaksin esimese asjana hoida au sees David Sassoli pärandit: ta oli võitleja, kes seisis Euroopa ja selle parlamendi eest. [...] austusest president David Sassoli vastu tahan alati seista Euroopa ja meie ühiste väärtuste, demokraatia, väärikuse, õigluse, solidaarsuse, võrdsuse, õigusriigi ja põhiõiguste eest.

Tahan taastada inimeste usu meie tulevikku. [...] Head eurooplased, lähiaastatel ootavad inimesed kogu Euroopas meie institutsioonilt selgeid sihte ja eesmärgi nimel tegutsemist. Samas ei kao kuhugi ka need, kes üritavad kombata meie demokraatlike väärtuste ja euroopalike põhimõtete piire. Me peame seisma vastu ELi-vastasele narratiivile, mis on kiire levima. Pandeemia ajal on veelgi võimendunud väärinfo levik, mis õhutab küünilisust ning pakub lihtsate lahendustena välja natsionalismi, autoritaarsust, protektsionismi, isolatsionismi. [...] Euroopa tähendab täpselt vastupidist. See tähendab üksteise eest seismist ja üksteise toetamist. Meie ülesanne on kaitsta Euroopa Liidu alusepanijate pärandit, mis on toonud meid sõja ja holokausti tuhast rahu, lootuse ja heaoluni.," ütles Metsola. "Kakskümmend kaks aastat tagasi valiti presidendiks Nicole Fontaine – Simone Veili eesistumisest oli selleks hetkeks möödunud 20 aastat. Hetkeni, mil siin seisab järgmine naine, ei kulu kaht aastakümmet,” sõnas president kõne lõpus.

Vastvalitud presidendi kõne täisteksti leiate siit.


Presidendikandidaatide sõnavõtud

Enne esimest hääletusvooru said sõna neli presidendikandidaati. Kõnede vaatamiseks klõpsake siin:

Roberta Metsola (EPP, Malta)
Alice Bah Kuhnke (Greens/EFA, Rootsi)
Sira Rego (The Left, Hispaania)

Presidendi ülesanded

Presidendi täitev- ja esindusvolitused on sätestatud kodukorra artiklis 22. Lisaks sellele on presidendi ülesanne tagada parlamendi töö nõuetekohane toimumine mistahes olukorras.

Euroopa Liidu lepingu artikli 14 kohaselt valib parlament presidendi oma liikmete hulgast. Alates esimestest Euroopa Parlamendi otsevalimistest 1979. aastal on presidendi ametiaeg kaks ja pool aastat, mida on võimalik pikendada. See tähendab, et iga parlamendikoosseisu jooksul on tavaliselt ametis kaks presidenti. Alates Euroopa Parlamendi loomisest 1952. aastal on ametis olnud 31 presidenti.