Parlament kiitis heaks andmejagamise uued reeglid  

Pressiteade 
 
 
  • Parem juurdepääs kvaliteetsetele andmetele, mis toetab innovatsiooni. 
  • Andmete taaskasutamine muutub lihtsamaks. 

Parlament andis oma heakskiidu andmehaldusmäärusele, mis tagab VKEdele ja idufirmadele juurdepääsu kvaliteetsetele andmetele ning toetab tehnoloogia arengut ja innovatsiooni.

Andmehaldusmääruse eesmärk on tõhustada andmete jagamist ja kasutada paremini tehisintellekti võimalusi. Määrus kehtestab uued ELi eeskirjad andmevahendusteenuste osutajate neutraalsusele, hõlbustab avaliku sektori valduses olevate andmete – näiteks põllumajandus- või keskkonnaandmete – taaskasutamist, ning loob ühise Euroopa andmeruumi strateegilistes valdkondades, sealhulgas tervishoid, keskkond, energeetika, põllumajandus, rahandus, avalik haldus jne.

Avaliku sektori asutused peavad uute reeglite kohaselt võimaldama vabamalt andmeid taaskasutada ning uued andmete ainukasutuse lepingud tuleks sõlmida piiratud ajavahemikuks, mis ei tohi ületada 12 kuud. Olemasolevad lepingud peavad piirduma kahe ja poole aastaga.

Määrusega kooskõlas olevad andmejagamisteenused saavad edaspidi kasutada ühist märgistust, mis tõendab nende usaldusväärsust.

Tsitaat

„Meie eesmärk on panna alus usaldusväärsele andmemajandusele. Kogemus näitab, et usaldus – olgu see siis privaatsuse tagamiseks või väärtuslike äriandmete hoidmiseks – on ülimalt oluline. Oleme tehisintellekti ajastu alguses ja üha enam on tarvis sujuvat andmevahetust. Andmehaldusmäärus võimaldab hõlpsamalt ja kindlamalt kasutada kogu ELi rikkalikke andmehoidlaid. Peame tegutsema kohe, et Euroopa digiettevõtted suudaksid püsida maailma digiinnovaatorite hulgas,” sõnas raportöör Angelika Niebler (EPP, Saksamaa).

Järgmised sammud

Parlament kiitis teksti heaks 501 poolt- ja 12 vastuhäälega. 40 parlamendiliiget jäi erapooletuks. ELi Nõukogu peab nüüd määruse ametlikult vastu võtma, seejärel avaldatakse see Euroopa Liidu Teatajas ja jõustub.

Taust

Euroopa Komisjoni hinnangul peaks riigiasutuste, ettevõtete ja kodanike loodud andmete hulk aastatel 2018–2025 viiekordistuma. Euroopa ühised andmeruumid peavad muutma andmed leitavaks, juurdepääsetavaks, koostalitlusvõimeliseks ja taaskasutatavaks, tagades samal ajal kõrge küberturvalisuse.