Euroopa tuleviku konverentsi ettepanekute elluviimiseks tuleb aluslepingud läbi vaadata 

Pressiteade 
 
 
  • Parlament koostab konkreetsed ettepanekud ELi aluslepingute läbivaatamiseks. 
  • Vajalik on tugevam integratsioon sellistes valdkondades nagu energeetika, kaitse, kaasav ja jätkusuutlik majanduskasv. 
  • Parlament peab saama algatusõiguse, nõukogus tuleb kaotada ühehäälsuse nõue. 

Parlament toetab Euroopa tuleviku konverentsi ambitsioonikaid ettepanekuid, mis näevad ette ELi põhjalikku reformimist.

Kolmapäeval võttis parlament vastu resolutsiooni Euroopa tuleviku konverentsi järelduste kohta. Parlament leiab, et konverentsi ambitsioonikad ja konstruktiivsed ettepanekud nõuavad aluslepingute läbi vaatamist, et luua lihtsam, läbipaistvam, vastutustundlikum ja demokraatlikum EL. Seetõttu soovivad saadikud, et põhiseaduskomisjon koostaks ettepanekud ELi aluslepingute läbivaatamiseks vastavalt Euroopa Liidu lepingu artiklile 48.

EL peaks liikuma jätkusuutliku ja kaasava kasvu poole, pöörama erilist tähelepanu VKEdele ning tagama Euroopa sotsiaalõiguste samba rakendamise. Lisaks rõhutab parlament, et EL peab võtma juhtrolli kliimamuutusega võitlemisel, bioloogilise mitmekesisuse kaitsmisel ja säästvuse toetamisel. Parlamendiliikmed toonitavad ka seda, et sügavam poliitiline integratsioon ja tõeline demokraatia on võimalikud siis, kui parlament saab seadusandliku algatuse õiguse ning nõukogus kaotatakse ühehäälsuse nõue.

Kodanikud ootavad põhjalikke muudatusi

Teisipäevasel arutelul rõhutas enamik kõnelejaid, et Euroopa tuleviku konverentsi ettepanekud annavad ülevaatliku pildi kodanike ootustest, prioriteetidest ja muredest. Mitmed kõnelejad juhtisid tähelepanu konkreetsetele valdkondadele, kus on vaja teha põhjalikke muudatusi - nii näiteks on vaja tõelisi üleeuroopalisi valimisi ja uusi ELi volitusi sellistes valdkondades nagu tervishoid, energeetika, ränne ja kaitseküsimused. Mõned sõnavõtjad kritiseerisid konverentsi ülesehitust ja toimimist ning leidsid, et ettepanekud ei kajasta avalikku arvamust.

Järgmised sammud

Euroopa päeval, 9. mail tutvustavad juhatuse kaasesimehed Euroopa Parlamendis toimuval lõputseremoonial ELi institutsioonide presidentidele konverentsi lõpparuannet.

Taust

Konverentsi täiskogu üksmeelsel otsusel võeti 30. aprillil 2022 vastu 49 ettepanekut, mis hõlmavad üheksat valdkonda ja enam kui 300 meedet ning tuginevad Euroopa kodanike paneelarutelude 178 soovitusele, riiklikelt paneelaruteludelt ja üritustelt kogutud ettepanekutele ning digiplatvormi kaudu laekunud 16 274 ideele.