Sõda Ukrainas: naispõgenikud vajavad kaitset seksuaalse ärakasutamise ja vägivalla eest 

Pressiteade 
 
 
  • 90% Ukraina põgenikest on naised ja lapsed, kes vajavad paremat kaitset. 
  • Parlamendiliikmed mõistavad teravalt hukka seksuaal- ja soopõhise vägivalla kasutamise sõjarelvana. 

Parlament kutsub ELi üles kaitsma Ukrainast põgenevaid naisi vägivalla ja inimkaubanduse eest ning kindlustama neile parema ligipääsu tervishoiuteenustele.

Parlamendiliikmed mõistavad hukka seksuaal- ja soopõhise vägivalla kasutamise sõjarelvana ja väljendavad muret Ukrainast põgenevate naiste ja laste ärakasutamise ja vägistamisjuhtumite arvu kasvu üle. Parlament tahab, et inimkaubitsejate võrgustikele, kes lõikavad kasu naispõgenike seksuaalsest ärakasutamisest, kehtestataks karmid karistused.

Samuti ärgitavad parlamendiliikmed ELi liikmesriike ja kõiki põgenikke vastuvõtvaid ning transiidiriike kindlustama abivajajatele juurdepääs seksuaal- ja reproduktiivtervisega seotud teenustele, sealhulgas rasestumisvastastele vahenditele, abordile ja sünnitusabile.

Neljapäeval 462 poolthäälega vastu võetud resolutsioonis (vastu hääletas 19, erapooletuks jäi 89), rõhutavad parlamendiliikmed, et pagulaste vastuvõtukeskustes tuleks silmas pidada naiste ja tütarlaste erivajadusi ning kaebuste esitamine tuleb teha lihtsamaks ja kättesaadavamaks. Liikmesriigid ja EL peaksid kiiresti tuvastama ja vastutusele võtma inimkaubitsejate võrgustikud, mis lõikavad kasu naissoost põgenike seksuaalsest ärakasutamisest.

Ühtlasi tuleks põgenikele võimalikult kiiresti tagada juurdepääs tööturule, keelekursustele ning lastehoiule.

Ukrainasse jäänud naiste aitamiseks nõuab parlament kõigi ELi käsutuses olevate meetmete kasutuselevõttu, et lisada seksuaal- ja reproduktiivtervisega seotud vahendid saadetava humanitaarabi hulka.

Tsitaat

Naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjoni esimees Robert Biedroń (S&D, Poola) sõnas: "Massivägistamisi, seksuaalset ja soolist vägivalda, piinamist ja genotsiidi kasutatakse sõjarelvana. Me ei peatu enne, kui nende kuritegude toimepanijad on kohtu ette toodud, ent isegi siis, kui nad on saanud oma karistuse, ei pruugi sügavalt haavatud naised sellisest traumast kunagi taastuda. Seetõttu on vastuvõetamatu, kui ELis varjupaika otsivad naised jäetakse ilma fundamentaalsest õigusest seksuaalsele ja reproduktiivtervisele. Liikmesriigid peavad tegema kõik, et tagada neile naistele kogu vajalik toetus."

Taust

ÜRO pagulasameti andmetel on pärast Venemaa sissetungi Ukrainast põgenenud üle viie miljoni inimese, kellest 90% on naised ja lapsed. Riigisiseselt on Ukrainas ümberasustatud 7,1 miljonit inimest, kelle hulgas on ravi vajavaid naisi ja lapsi.