Euroopa tuleviku konverents lõpetas töö 

Pressiteade 
 
 
9. mail toimus Strasbourgis Euroopa tuleviku konverentsi lõputseremoonia. ©EU 2022 – EP  

Euroopa päeval esitati Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni ja nõukogu presidentidele Euroopa tuleviku konverentsi lõpparuanne ning ettepanekud ELi reformimiseks.

Täna Strasbourgis toimunud lõputseremoonial andsid Euroopa tuleviku konverentsi kaasesimehed Euroopa Parlamendi presidendile Roberta Metsolale, eesistujariigi Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile ja Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile üle konverentsi lõppraporti.

Raport on kokkuvõte kodanike ja poliitikute aastapikkustest aruteludest ning keskendub 49 ettepanekule, mis hõlmavad üheksat teemat ja enam kui 320 meedet. Raport hõlmab järgmisi valdkondi: kliimamuutused ja keskkond; tervishoid; majandus, sotsiaalne õiglus ja töökohad; EL maailmas; väärtused ja õigused, õigusriik, julgeolek; digipööre; Euroopa demokraatia; ränne; haridus, kultuur, noored ja sport. Ettepanekud tuginevad Euroopa kodanike paneelarutelude, riiklike paneelarutelude ja mitmekeelsele digiplatvormile laekunud soovitustel.

Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola: “Kodanikud – eriti noored – on meie Euroopa tulevikuvisiooni keskmes ja just nemad kujundasid selle konverentsi tulemuse. Täna on Euroopa integratsiooni jaoks otsustav hetk ja me ei tohiks välistada ühtki muudatusettepanekut. Me ei tohi karta kasutada kõiki Euroopa käsutuses olevaid vahendeid, et muuta inimeste elu paremaks.”

Prantsusmaa president Emmanuel Macron: "Kriisid, mis me oleme viimastel aastatel ühiselt läbi elanud, on Euroopat muutunud. Meie ülesanne on Euroopat edasi arendada ja tagada, et liit vastaks kodanike soovidele ja ootustele. Euroopa tuleviku konverents, mille lõputseremooniat me täna peame, on ainulaadne ja oma ulatuselt enneolematu ettevõtmine, sõõm värsket õhku meie kontinendile. Konverentsi järeldused on rikkalik ettepanekute kogum, mille iga institutsioon peab oma pädevuse piires läbi vaatama.”

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen: "Demokraatia, rahu, üksikisiku ja majanduslikud vabadused - need on väärtused, mille eest seisab Euroopa täna, kui meie kontinendil möllab taas sõda. Just see on ka Euroopa tuleviku konverentsi kese. Euroopa Liit peab jätkama Euroopa kodanike ootuste elluviimist. Täna öeldi see välja kõva ja selge häälega. Ja nüüd on aeg tegutseda."

Euroopa Parlamendi seisukohad

4. mail vastu võetud resolutsioonis, mis käsitles Euroopa tuleviku konverentsi ettepanekuid, kiitis Euroopa Parlament konverentsi järeldused heaks. Parlament tõdes, et konverentsi soovituste elluviimiseks on vaja üle vaadata aluslepingud. Seetõttu palusid saadikud, et põhiseaduskomisjon koostaks ettepanekud ELi aluslepingute läbivaatamiseks vastavalt Euroopa Liidu lepingu artiklile 48.

Euroopa tuleviku konverentsi juhatuse kaasesimees Guy Verhofstadt: „Kodanike soovitused ja konverentsi järeldused on meie jaoks tegevuskava, mis aitab vältida seda, et Euroopa Liit muutuks tähtsusetuks või kaoks sootuks. Uus, tõhus ja demokraatlikum Euroopa on võimalik. Kodanikud ootavad, et Euroopa oleks suveräänne ja teovõimeline. Meil pole aega raisata. Peame austama konverentsi tulemusi ja selle järeldused võimalikult kiiresti ellu viima.”

Ülevaate parlamendi seisukohtadest leiate siit.

Järgmised sammud

Järgmiseks analüüsivad kolm institutsiooni konverentsi ettepanekuid ning otsustavad, kuidas neid oma pädevuste piires ellu rakendada. Sügisel 2022 toimub tagasisideüritus, millel antakse kodanikele ülevaade institutsioonide tegevusest.

Taust

Euroopa tuleviku konverents oli uudne demokraatlik protsess, mis andis eurooplastele võimaluse öelda oma arvamus selle kohta, mida nad Euroopa Liidult ootavad. Konverentsil osalesid erineva päritolu, soo, vanuse, sotsiaalmajandusliku tausta ja haridustasemega Euroopa kodanikud, kelle seas oli keskne roll noortel.