Eurooplaste toetus Ukrainale püsib tugev 

Pressiteade 
 
 

Eurobaromeetri uuringu järgi kiidab 74% ELi kodanikest heaks Euroopa Liidu tegevuse Ukraina toetamisel.

Kõige ülekaalukam on kodanike toetus ELi tegevusele Rootsis (97%), Soomes (95%), Madalmaades (93%), Portugalis (92%) ja Taanis (92%). Eesti küsitletuist hindas ELi tegutsemist positiivselt 76%. Jätkuvalt tugev on ka kodanike toetus ELi konkreetsetele meetmetele, nagu Venemaa vastased sanktsioonid ning rahaline, sõjaline ja humanitaarabi Ukrainale (73%).

Värske Eurobaromeetri uuring kinnitab ka Euroopa kodanike kindlat toetust Euroopa Liidu alusväärtustele. Vastuseks küsimusele, milliseid väärtusi peaks Euroopa Parlament esmajärjekorras kaitsma, seadsid küsitletud esikohale demokraatia (36%), inimõiguste kaitse ELis ja maailmas (29%) ning sõna- ja mõttevabaduse (28%). Seejuures soovivad kodanikud, et ELi põhiväärtusi kaitstaks nii liidu sees kui ka ülejäänud maailmas.

Uuringutulemusi kommenteerides ütles Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola: „Venemaa agressioon on põhjustanud koletuid inimkannatusi ja laiaulatuslikke purustusi. Ukrainlaste julgus ja meelekindlus terroriga silmitsi seistes on muljetavaldavad. Parim, mida Euroopa Liit saab Ukraina toetuseks teha, on säilitada solidaarsus ja ühtsus. Ukrainlased võivad olla kindlad, et Euroopa Parlamendi toetus neile on vankumatu.“

Venemaa sõda Ukrainas mõjutab märkimisväärselt ka Euroopa kodanikke. Ligi kaks kolmandikku vastanuist (65%) usub, et sõja tagajärjel muutub nende igapäevaelu. See on võrreldes 2022. aasta aprilli/maiga nelja protsendipunktiline kasv.

Samal ajal mõistavad kodanikud Euroopa Liitu kuulumise tõelist väärtust ja 72% eurooplastest leiab, et ELi liikmesus on nende riigile kasu toonud. Siinkohal tõstsid vastajad kõige sagedamini esile ELi panust rahu säilitamisse ja julgeoleku tugevdamisse (36%, kuus protsendipunkti rohkem kui 2021. aasta novembris/detsembris). Suurim oli kasv Lätis (16%), Leedus (15%), Madalmaades (13%), Eestis (12%) , Maltal (11%) ja Poolas (11%), mis on ilmselt otseselt seotud Venemaa agressioonisõjaga Ukrainas. Lisaks leidsid vastajad, et nende koduriigile on oluline riikidevaheline koostöö (35%, tõus 3%), samuti ELi panus riigi majanduskasvu (30%).

Täpsema ülevaate tulemustest leiab siit.

Taust

Euroopa Parlamendi 2022. aasta sügisese Eurobaromeetri uuringu viis läbi Kantar. Küsitlus toimus 12. oktoobrist 7. novembrini kõigis 27 ELi liikmesriigis. Uuring viidi läbi vahetu küsitlusena (Tšehhis ja Taanis videokõne teel) ning kokku tehti 26 443 intervjuud. ELi koondtulemusi arvestatakse vastavalt iga liikmesriigi rahvaarvule.

Kontakt: