Euroopa Parlamendi ajakirjandusauhind läks migrandilaeva huku uurijatele 

Pressiteade 
 
 
Daphne Caruana Galizia auhinna 2023. aasta laureaadid. Foto: © Euroopa Liit, 2023 – Allikas: EP  

Euroopa Parlament andis 2023. aasta Daphne Caruana Galizia auhinna Kreeka, Saksamaa ja Ühendkuningriigi ajakirjanikele, kes uurisid viimase aja ohvriterohkeimat laevahukku.

Ühisuurimises osalenud rahvusvahelisse meeskonda kuulusid ajakirjanikud Kreeka uurivast väljaandest Solomon, Saksamaa avalik-õigusliku ringhäälingu ARD saatest StrgF ja Briti ajalehest The Guardian. Uurimine näitas, et lähiajaloo ohvriterohkeima, üle 600 hukkunuga katastroofi Vahemerel põhjustas Kreeka rannikuvalve tegevus. Samuti tõid ajakirjanikud ilmsiks vastuolud Kreeka ametiasutuste tunnistustes.

Auhind anti üle Euroopa Parlamendi Daphne Caruana Galizia nimelises pressisaalis Strasbourgis. Tseremoonial osalesid Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola, asepresident Pina Picierno ning Berliini Pressiklubi president ja sõltumatu üleeuroopalise žürii esindaja Juliane Hielscher.

Oma sõnavõtus ütles president Metsola: „Täna anname siin Euroopa Parlamendis üle Daphne Caruana Galizia nimelise ajakirjandusauhinna. Sellega meenutame Daphne sihikindlat võitlust tõe ja õigluse eest ning tunnustame tänaseid vapraid ajakirjanikke, kes astuvad tõe nimel julgelt vastu neid alatihti ähvardavatele ohtudele. Kallid ajakirjanikud, Euroopa Parlament võitleb vankumatult meediavabaduse ja ajakirjanduse mitmekesisuse eest nii Euroopas kui ka kaugemal. Me jääme alati teie kõrvale ning täname ja toetame teid!“.

Auhinnale kandideeris rohkem kui 700 ajakirjanikku 27 ELi liikmesriigist. Kandideerida sai 3. maist 31. juulini 2023. Finalistide sekka pääses 12 tööd, mille hulgast valiti välja üldvõitja.

Võidulugu

Käesoleva aasta võidulugu uurib sündmusi, mis viisid kalapüügitraaler Adriana uppumiseni 14. juunil 50 meremiili kaugusel Pylose linnast Edela-Kreekas. Laevahukus kaotas elu üle 600 Liibüast teele asunud migrandi.

Ajakirjanikud intervjueerisid ellujäänuid ning süvenesid kohtudokumentidesse ja rannikuvalve allikatesse. Nad leidsid, et laeva päästmiseks ei kasutatud kõiki võimalusi, samuti ei võetud vastu välist abi. Enam kui 20 ellujäänu tunnistustest selgus, et laeva uppumise põhjustas Kreeka rannavalve katse traalerit pukseerida. Kreeka rannavalve eitas pukseerimist.

Ühendus Forensis tegi saatuslikust ööst ka arvutisimulatsiooni. Uurimisel kasutati traaleri interaktiivset 3D-mudelit, rannikuvalve logiandmeid, rannavalvelaeva kapteni ütlusi, samuti lennutrajektoore, mereliikluse andmeid, satelliidifotosid ning läheduses olnud laevade ja muude allikate videoid.

Lugu valmis mitme meeskonna koostöös:

Solomoni töörühm – Stavros Malichudis, Iliana Papangeli, Corina Petridi

Forensise töörühm – Stefanos Levidis, Christina Varvia, Georgia Skartadou, Andreas Makas, Ebrahem Farooqui, Dimitra Andritsou, Peter Polack, Eyal Weizman, Jasper Humpert, Miriam Rainer, Salma Barakat, Zac Ioannidis, Elizabeth Breiner

StrgF/ARD töörühm – Armin Ghassim, Sulaiman Tadmory, Timo Robben, Sebastian Heidelberger

The Guardiani töörühm – Giorgos Christides, Katy Fallon, Lydia Emmanouilidou ja Julian Busch

Peagi avaldatakse võidutöö kõikides ELi ametlikes keeltes.

Lähemalt auhinnast

Euroopa Parlament asutas Daphne Caruana Galizia auhinna 2019. aastal austusavaldusena Malta korruptsioonivastasele uurivale ajakirjanikule ja blogipidajale, kes 2017. aastal autopommirünnakus tapeti.

Auhinda antakse välja väljapaistva ajakirjandustöö eest, mis edendab või kaitseb Euroopa Liidu aluspõhimõtteid ja -väärtusi. See antakse üle iga aasta oktoobris Daphne Caruana Galizia mõrva aastapäeva paiku Strasbourgis toimuval tseremoonial ning auhinnaga kaasneb 20 000 euro suurune preemia.

Auhinnale saavad kandideerida kõigist rahvustest ajakirjanikud ja ajakirjanike meeskonnad Euroopa Liidu liikmesriikide meediaväljaannetes avaldatud või eetris olnud lugudega. Auhinna eesmärk on juhtida tähelepanu professionaalse ajakirjanduse tähtsusele vabaduse, võrdsuse ja võrdsete võimaluste kaitsmisel.

Võidutöö valib välja sõltumatu žürii, kuhu kuuluvad 27 ELi riigi ajakirjanikud ja kodanikuühiskonna esindajad ning Rahvusvahelise Ajakirjanike Föderatsiooni esindaja.

2021. aastal pälvis Daphne Caruana Galizia ajakirjandusauhinna nuhkvara kasutamist uurinud ühendus Forbidden Stories. Möödunud aastal sai auhinna produktsioonifirma Découpages ja telekanali Arte koostöös valminud dokumentaalfilm Venemaa mõjust Aafrikas.

Daphne Caruana Galizia

Daphne Caruana Galizia oli Malta ajakirjanik, blogija ja korruptsioonivastase võitluse aktivist, kes uuris rahapesu, organiseeritud kuritegevust, kodakondsuse müüki ja Malta valitsuse seotust Panama dokumentide skandaaliga. Ta hukkus 16. oktoobril 2017 autopommi plahvatuses. Üldsuse pahameel mõrvajuhtumi uurimise üle viis toonase Malta peaministri Joseph Muscati tagasiastumiseni. Mõrvajuhtumi ebaõnnestunud uurimist kritiseeris ka Euroopa Parlament.