Looduse taastamine: uus määrus nõuab kehvas seisus ökosüsteemide taastamist
- ELi riigid peavad 2030. aastaks taastama 30%, 2040. aastaks 60% ja 2050. aastaks 90% kehvas seisus elupaikadest.
- Põllumajanduslike ökosüsteemide puhul võib nõuete täitmise erandjuhtudel ajutiselt peatada.
- Kehvas seisus on üle 80% Euroopa looduslikest elupaikadest.
Uus määrus kohustab liikmesriike taastama 2030. aastaks vähemalt 30% ELi ökosüsteemidest ning 2050. aastaks 90% taastamist vajavatest elupaikadest.
ELi looduse taastamise määrus näeb ette ökosüsteemide taastamise kõigis liikmesriikides, aitab saavutada ELi kliima- ja elurikkuse eesmärke ning parandab toiduga kindlustatust.
ELi üldiste eesmärkide saavutamiseks peavad liikmesriigid 2030. aastaks viima heasse seisukorda vähemalt 30%, 2040. aastaks 60% ja 2050. aastaks 90% määruses loetletud kahjustatud elupaikadest. Need hõlmavad metsi, rohumaid ja märgalasid, aga ka jõgesid, järvi ja korallrahusid. Parlamendi nõudel peavad liikmesriigid keskenduma 2030. aastani eelkõige Natura 2000 aladele. Kui alade hea seisund on saavutatud, tuleb liikmesriikidel tagada, et see taas ei halvene. Riigid peavad koostama riiklikud taastamiskavad, kus kirjeldavad, kuidas kavatsevad määruse eesmärgid saavutada.
Põllumajanduslikud ökosüsteemid
Põllumajanduslike ökosüsteemide puhul peavad liikmesriigid elurikkuse suurendamiseks parandama omal valikul kahte kolmest järgmisest näitajast: rohumaaliblikate indeks, mitmekesiste maastikuelementidega põllumajandusmaa osakaal ning orgaanilise süsiniku varu mineraalsetes põllumuldades. Lisaks tuleb parandada põllulinnuindeksit, sest lindude olukord näitab hästi ka elurikkuse üldist seisu.
Kuna kuivendatud turbaalade taastamine on üks kulutõhusamaid viise põllumajandussektori heite vähendamiseks, peavad ELi riigid taastama 2030. aastaks 30% turbaaladest (vähemalt veerand tuleb taassoostada), 2040. aastaks 40% ja 2050. aastaks 50% turbaaladest (vähemalt kolmandik tuleb taassoostada). Talunike ja eramaaomanike jaoks on taassoostamine vabatahtlik.
Määrusesse lisati parlamendi soovil säte, mis võimaldab põllumajanduslikele ökosüsteemidele kehtestatud nõuete täitmise ajutiselt peatada. Seda saab teha, kui erakorraliste asjaolude tõttu on oluliselt vähenenud maa-ala, mis on vajalik piisava toidukoguse tootmiseks.
Muud ökosüsteemid
Lisaks nõuab määrus mitme metsaökosüsteemide näitaja parandamist ning kolme miljardi puu istutamist. Liikmesriigid peavad samuti taastama vähemalt 25 000 km ulatuses jõgede vaba voolu ning tagama, et riigis ei vähene linnade rohealade pindala ega puude kogupind.
Tsitaat
Pärast täiskogu hääletust ütles raportöör César Luena (S&D, Hispaania): „Täna on Euroopa jaoks oluline päev, sest me otsustasime hakata loodust kaitsmise asemel taastama. Nii täidame oma rahvusvahelisi keskkonnakohustusi, arvestades samas põllumajandussektori huve ja tagades liikmesriikidele vajaliku paindlikkuse. Tahaksin tänada teadlasi, kes varustavad meid teaduslike tõenditega ja võitlevad kliimamuutuste eitamise vastu, ning noori, kes tuletavad meile meelde, et meil ei ole ei planeeti B ega plaani B.“
Järgmised sammud
Liikmesriikidega kokku lepitud määruse tekst võeti vastu 329 poolthäälega. Vastu oli 275 ja erapooletuks jäi 24 parlamendiliiget.
Nüüd peab teksti ametlikult heaks kiitma ka nõukogu, misjärel see avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas. Määrus jõustub 20 päeva pärast avaldamist.
Taust
Enam kui 80% Euroopa elupaikadest on kehvas seisus. Euroopa Komisjon esitas 22. juunil 2022 looduse taastamise määruse ettepaneku, et parandada ELi maa- ja merealade olukorda. See on vajalik, et saavutada liidu kliima- ja elurikkuse eesmärgid ning täita rahvusvahelisi kohustusi, eelkõige Kunmingi-Montreali üleilmse elurikkuse raamistiku kokkuleppeid. Komisjoni hinnangul on uus määrus ELile majanduslikult väga kasulik, sest iga investeeritud euro toob tagasi vähemalt kaheksa eurot.
Määrus toetab elurikkuse, maastiku ja ookeanide kaitset ning taastamist, nagu on soovitud Euroopa Tuleviku Konverentsi lõpparuande 2. ettepaneku meetmetes 1, 3, 4 ja 5.
Kontakt:
-
Maris KURME
Pressinõunik -
Kadi HERKÜL
Pressinõunik