Nema više roaminga u EU-u

Od 15. lipnja 2017. Europljani mogu svoje mobilne telefone koristiti u bilo kojoj zemlji EU-a po istim cijenama kao i doma. Naplata roaminga prestaje postojati.

Od 17. lipnja 2017. Europljani mogu zvati, slati SMS poruke i koristiti podatkovni promet u drugim državama članicama pod istim uvjetima i cijenama kao i kod kuće. Više o ukidanju naplate roaminga u intervjuu sa zastupnicom Europskog parlamenta i bivšom povjerenicom Europske komisije za informacijsko društvo i medije Viviane Reding (EPP, Luksemburg).

 

Borba za slobodu kretanja

 

„Ukidanje pristojbi za roaming predstavlja obnovu slobode građanina, putovanja, osjećaja kao kod kuće, bez obveze plaćanja kada se prijeđe granica i poimanje Europe kao svog doma. Ne radi se samo o mjestu boravka, već i o osjećaju da je čitava Europa vaša“, kaže Reding. Više u videu iznad.

 

Europski parlament zaslužan je za „politiku pravedne uporabe” prema kojoj se neće postavljati vremenske granice za korisnike na putovanju u drugoj državi članici. To znači da dok god većinu vremena korisnik provodi na svom domaćem tržištu, može koristiti „ roaming kao kod kuće” dok je u drugoj državi članici.

 

Kako bi se borili protiv zloupotrebe novih pravila (primjerice, kupovina telefonskog ugovora u zemlji s nižim cijenama, a zatim korištenje istog drugdje u Europi), telekomi mogu zatražiti naplatu korištenja u slučaju kada račun pokazuje više korištenja u inozemstvu nego kod kuće.

 

Tri zemlje koje su dio Europskog ekonomskog područja (Island, Norveška i Lihtenštajn) također ukidaju naplatu roaminga nakon 15. lipnja 2017.

 

Kako je pao roaming

 

Mnogo se postiglo od uvođenja tzv „eurotarife“ 2007. kada su institucije po prvi put počele borbu protiv naplate roaminga postavivši maksimalni iznos cijena za EU. Tada je cijena roaminga i dalje bila mnogo iznad cijene troškova za telekomunikacijske kompanije.

 

Ako je telefonski poziv koštao 1,63 eura po minuti u 1998., koštao je samo 19 centi u 2014. Od travnja 2016. naplata nije smjela prelaziti 5 centi po minuti. Naročito je važno sagledati cijene podatkovnog prometa koji je narastao za 630 posto od 2007. godine.

 

Kada regulativa o portabilnosti sadržaja stupi na snagu 2018. bit će moguće gledati online sadržaj na kojeg su korisnici pretplaćeni kod kuće bilo gdje unutar EU-a bez dodatne cijene.

 

Dogovor o veleprodajnim cijenama

 

Nakon prijedloga Europske komisije, zabrana naplate roaminga dobila je zeleno svjetlo zahvaljujući dogovoru Europskog parlamenta i vlada u Vijeću EU-a o veleprodajnim cijenama (cijene koje operateri jedni drugima naplaćuju kad njihovi korisnici upotrebljavaju druge mreže za roaming u EU-u). Parlament se izborio za niže veleprodajne cijene nego što je predložila Komisija.

 

Izvjestiteljica Pilar del Castillo (EPP, Španjolska) rekla je: „Zahvaljujući odlučnosti Europskoga parlamenta postigli smo ukidanje naknade za roaming koje stupa na snagu od lipnja 2017. godine... Ubrzo ćemo moći putovati Europom bez straha da će nas šokirati račun kad se vratimo kući.“

 

U četvrtak 15. lipnja 2017. izvjestiteljica de Castillo odgovarat će uživo na pitanja korisnika Facebooka.

 

 

Cijena 1 MB

Godina

6 €

2007.

70 centi

2012.

20 centi

2015.

Domaće cijene + 5 centi

2016.

Domaće cijene

2017.